שתף קטע נבחר

הכירו את "ויצק", המחשב העברי הראשון

"ויצק", אחד המחשבים האלקטרוניים הראשונים בעולם והמחשב הראשון בישראל, הוכר על ידי ארגון IEEE כ"אבן דרך בהיסטוריה של המיחשוב"

"ויצק" (Weizac) נשמע כמו שם טיפוסי לחלוץ ציוני שעלה מפולין בימי העליה השנייה והפריח את השממה. ואמנם, "ויצק" עשה היסטוריה, אך לא מדובר באדם אלא במחשב העברי הראשון ואחד המחשבים האלקטרוניים הראשונים בעולם.

 

המחשב תוכנן ונבנה במכון וויצמן ברחובות בשנת 1954 ופעל עד שנות ה-60 המוקדמות. "ויצק" גם החזיק בתואר המחשב האלקטרוני הראשון מחוץ לגבולות אירופה וארצות הברית. ראשי התיבות של שמו הם "מחשבון אוטומטי ויצמן" (Weizmann Automatic Calculator).

 

 

מי שדחף לבנייתו היה פרופ' חיים פקריס, ממקימי המחלקה למתמטיקה שימושית במכון וויצמן. פקריס, שהכיר את המחשב האלקטרוני של המכון למחקר מתקדם בפרינסטון (IAS) מעבודתו שם, היה מעוניין במחשב דומה שייבנה במכון וויצמן.  

 

"ויצק" שימש למחקר מתמטי, כגון פתרון בעיות הקשורות בגאות ובשפל. באמצעות "ויצק", שורטטו מפות המתארות  את תנודות הגאות והשפל באוקיינוסים. המחשב שימש גם לפיתרון של בעיות במגוון

תחומים אחרים כמו מיפוי גבישים באמצעות קרני רנטגן, הידרודינמיקה, אנליזה נומרית וסייסמולוגיה לרבות מיפוי הספקטרום של אטום הליום. הוא פעל עד שנת 1963, שלאחריה הוחלף בידי יורשו, גולם.

 

האגודה האמריקנית להנדסת חשמל ואלקטרוניקה, IEEE, הכירה היום (ג') באופן רשמי ב"ויצק" כ"אבן דרך בהיסטוריה העולמית של המחשוב". באירוע החגיגי שהתקיים היום במכון וויצמן, העניק נשיא המכון, פרופ' דניאל זייפמן את "מדליית WEIZAC" לתריסר מבוניו כאות הוקרה. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורלי דיין
"ויצק". חלוץ
צילום: אורלי דיין
מומלצים