שתף קטע נבחר

הצנזורה התירה לפרסם: החטופים נפצעו קשה

הערב התירה הצנזורה לפרסם כי דו"ח צבאי קובע שהחיילים החטופים אהוד גולדווסר ואלדד רגב נפצעו קשה. הדו"ח מתבסס על בדיקה מקיפה שערכו צוותי רפואה וזיהוי פלילי באתר החטיפה

דו"ח של צה"ל קובע שהחיילים החטופים ללבנון כנראה נפצעו באורח קשה - כך הותר לפרסום הערב (יום ד'). ככל הנראה, אחד החיילים נפצע קשה יותר מהשני, משום שאיבד יותר דם - כך על-פי בדיקה מקיפה שערכו צוותי רפואה וזיהוי פלילי באתר החטיפה. ממצאי הדו"ח הכלליים פורסמו באחרונה והערב התירה הצנזורה לפרסם את מידת הפציעה.

 

הדו"ח אינו קובע אם אהוד גולדווסר ואלדד רגב מתו או נותרו בחיים. בני משפחות החיילים החטופים פרסמו הערב קריאה לכנס מיד את הקבינט המדיני-ביטחוני על מנת לדון בשחרור בניהם. הודעה זו פורסמה בתום דיון חירום שקיימו במטה למען שחרור החטופים. את הדיון יזמו בני המשפחות וחבריהם של החיילים החטופים בעקבות ההתבטאויות האחרונות של ראש הממשלה, אהוד אולמרט, שהטיל ספק אם החיילים עדיין בחיים.

 

שרשרת ההתבטאויות החלה כבר בסוף השבוע שעבר והגיעה לשיא ביום שני כאשר ראש הממשלה, בתגובה לשאלות תלמידים בתיכון עמל בנהרייה, בדבר הסיבות להפסקת האש, ענה "אם נצא מתוך הנחה שהחיילים חיים, מבחינתם מדובר בעוד מספר ימים בשבי אך בכך (שהסכמנו להפסקת האש) חסכנו בוודאות את חייהם של עשרות חיילים שהיו נהרגים במלחמה". אתמול חזר בו ראש הממשלה מהדברים ואמר כי הנחת העבודה היא שחיילי צה"ל החטופים בלבנון חיים.

 

בדיון במטה לשחרור החטופים סערו הרוחות. חבריהם של החיילים החטופים ששרתו איתם בצבא, דרשו לנקוט קו תקיף יותר ולהתעמת עם ראש הממשלה בעקבות ההתבטאויות. בני המשפחות ריסנו את האווירה וגיבשו לבסוף דרישה לכינוס של הקבינט לדיון מיידי. בהודעה שפורסמה בתום הכינוס נמסר בין השאר, "אנו חרדים מהעובדה שהיום קרוב לחמישה חודשים לאחר צאתם של החיילים למשימתם הצבאית, עדיין לא מלאה ממשלת ישראל את חובתה להחזירם הביתה".

 

המשפחות ציינו כי המידע שיש בידיהן מצביע על כך שבניהם חיים. לדבריהם, זאת צריכה להיות נקודת המוצא של ישראל בכל משא ומתן, כל עוד לא הוכח אחרת. "חמישה חודשים אחרי שהבנים נפלו בשבי, הגיע הזמן שהממשלה תתן לנו יותר תשובות. לא ייתכן שבני המשפחות יכנסו לכל דלת פתוחה באירופה והממשלה לא תעשה את אותו הדבר. לא ייתכן ששרת החוץ תכנס את כל השגרירים בישראל לדיון בנושא הקסאם, אך לא תכנס אותם לדיון בנושא החטופים".

 

עוזי דיין, אחד הפעילים המרכזיים במטה להחזרת החטופים, הגדיר באזני כתב ynet את התבטאויותיהם האחרונות של ראש הממשלה במילים "חלם ועמורה". לדבריו, גם המידע שבידי ממשלת ישראל, מצביע על כך שהחיילים נחטפו בעודם בחיים.

 

"כל התבטאות שממנה משתמע אחרת עלולה לסכן את חיי החיילים החטופים. זו הסיבה שבני המשפחות רוצים את הדיון בקבינט כרגע, ודורשים לעשות כל דבר כדי לקדם משא ומתן על שחרור בניהם החטופים. הגיע הזמן לעצור את ההתבטאויות המיותרות והמזיקות האלה", אמר דיין.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רפרודוקציה: חגי אהרון
אלדד רגב
צילום רפרודוקציה: חגי אהרון
צילום רפרודוקציה: אחיה ראב"ד
אהוד גולדווסר
צילום רפרודוקציה: אחיה ראב"ד
מומלצים