שתף קטע נבחר

מדריכת הירי שהיא אלופת הארץ ב"ירי מעשי"

יעל דגן, מדריכת הירי במטווח כפר סבא, עוסקת בתחום כבר 8 שנים כהשלמת הכנסה לג'וב העיקרי שלה - מנהלת מותג בחברת קוסמטיקה. על לקוחות שוביניסטים היא אומרת: "אני מרסקת את האגו שלהם כשהם מחווירים למראה תוצאות הירי שלי"

בארץ כמו שלנו, בה אזרחים רבים מחזיקים באקדח (להגנה עצמית כמובן), יש הצדקה להקים מטווחים להתאמן בהם. אחד מהם הוא מטווח כפר סבא, שבו ניתן למצוא גם את מדריכת הירי יעל דגן.

 

דגן, בת 27, היא בעצם מנהלת מותג בחברת קוסמטיקה, וכהשלמת הכנסה היא מלמדת מחזיקי נשק כיצד להשתמש בו וממה יש להיזהר. היא אלופת ישראל ב"ירי מעשי" ומדורגת במקום 16 באירופה בענף זה.

 

"אני עוסקת בירי מקצועי כבר שמונה שנים", היא מספרת, "מדובר ב'ירי מעשי' שבו כל תורת הירי שונה ממה שרוב הציבור מכיר. יש בו שילוב של ירי ספורטיבי באקדח וירי מבצעי לעבר דמויות או מטרות נעות, מה שמציב רף גבוה ולא סלחני למתחרים".
 
דגן, השומרת בקנאות על תואר אלופת ישראל, פוזלת לעבר אירופה ומציבה לעצמה אתגר מאוד גבוה: "לא פחות ממקום ראשון באירופה - זה היעד, ובשביל זה אני עובדת קשה", היא אומרת.

 

רוב לקוחותיה של דגן הם בעלי נשק שבאים לחדש רשיון. "אני מעבירה לאנשים שיעור תיאוריה כדי להזכיר להם את כל כללי הבטיחות והשימוש הנכון באקדח, ובשלב השני אנו יורדים למטווח ויורים", היא מספרת.

 

משרד הפנים הקשיח מאוד את התנאים לאחזקת נשק, מה שאומר שידי יעל מלאות עבודה. ואיך מגיבים הלקוחות, בעיקר הגברים? "התגובות מתחלקות למספר סוגים", היא אומרת, "אם זו אישה היא מופתעת בהתחלה, אבל אחר כך היא משתפת פעולה והתוצאות טובות בדרך כלל. כאשר מדובר בגברים, זה מתחיל בפליאה, אחר כך עוברים למשפטים כמו 'אין מצב שאני אקשיב לה' או 'בואי נתערב שאני פוגע יותר טוב ממך'. זה אתגר שאני נענית לו ברצון, ומרסקת את האגו שלהם כשהם מחווירים למראה התוצאות".

 

אחד מהלקוחות, אבי ניר, שבא לחדש את רישיון האקדח שלו, לא הבין מה עושה צוות צילום במקום: "אני לא מבין בכלל מה זה שונה שהיא בחורה", הוא אומר, "אני בטוח שיש המון כמותה בארץ, כי זכור לי שבצבא היו המון מדריכות ירי, כך שסביר להניח שהן קיימות גם בסקטור האזרחי". 

 

ניר טועה - אין הרבה מדריכות ירי אזרחיות ברחבי הארץ. "לנשים כנראה יש דברים יותר טובים לעשות מאשר להתעסק עם אקדחים", אומרת דגן, "וממה שראיתי זה לא ישתנה בקרוב גם במישור הספורטיבי וגם בנשיאת נשק להגנה עצמית. יש משהו באקדח שהופך אותו לקניין גברי, אף על פי שבעולם מתחיל איזון בין נשים לגברים במישור התחרותי".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יונתן צור
המדריכה, יעל דגן
צילום: יונתן צור
צילום: יונתן צור
"להזכיר את כללי הבטיחות"
צילום: יונתן צור
מומלצים