שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  צילום: ויז'ואל/פוטוס

  10 עובדות על ריטלין

  מה הקשר בין ריטלין למסע בין כוכבים, למה היא מורשית לשימוש רק מגיל 5, האם התרופה אכן מסוכנת כמו שרבים מציגים אותה, והאם כל רופא רשאי לרשום לכם אותה? עשר עובדות שאולי לא ידעתם על התרופה הפופולרית להפרעות קשב וריכוז

  היא נחקרה יותר מכל תרופה אפשרית, וחוללה מהפך באיכות חייהם של הילדים והמבוגרים הלוקים בהפרעות קשב וריכוז. אולם למרות שהתרופה נחשבת בטוחה, עדיין הורים רבים חוששים להשתמש בה. הנה כמה עובדות שלא ידעתם על הריטלין:

   

  1. הפרדוקס המעורר

  החומר ממנו מורכב ריטלין הוא מתילפנידייט, חומר מעורר. הוא פועל בדרך לא ברורה על מערכת העצבים באופן פרדוקסלי: במקום לעורר, הוא גורם לריכוז וקשב חד יותר אצל הלוקים ב-ADHD.

   

  2. אלפי מחקרים ועדיין ספקנים

  התרופה ריטלין שווקה לראשונה בארצות הברית בשנת 1956. אז הטילו רבים ספקות ביכולתה של התרופה להביא לשינוי כלשהו אצל החולים. זו אולי הסיבה שנערכו עד כה מעל 3,000 מחקרים אודות הריטלין.

   

  3. תרופה בין כוכבים

  השם ריטלין, על פי אחת הטענות, נלקח מהסדרה "מסע בין כוכבים". בפרק "רקוויאם למתושלח" מוזכרת תרופה בשם ריטלין כתרופת פלא.

   

  4. המתחרות עדיין מאחור

  בשנים האחרונות קמו לריטלין שתי מתחרות: קונצרטה וסטרטרה. חרף זאת, היא נותרה התרופה העיקרית בשימוש.

   

  5. המדבקה לילדים

  ריטלין נמכרת כיום בגירסה רגילה ובשתי גירסאות לשחרור מושהה של התרופה. לאחרונה אישר ה-FDA מדבקה בשם Daiytrana המכילה את החומר מתילפנידייט. היא מיועדת לילדים המתקשים לבלוע גלולות.

   

  6. רק מעל גיל 5

  הריטלין יעילה ב-70-80 אחוז מהחולים בלבד. היא מותרת לשימוש רק לילדים מעל לגיל 5, פשוט כי לא בוצעו עד כה ניסויים בנבדקים מתחת לגיל זה.

   

  7. תופעות הלוואי נעלמות

  השימוש בריטלין טומן בחובו תופעות לוואי, אם כי נדירות, ובהן ירידה בתיאבון, כאבי ראש, קשיים בהירדמות, כאבי בטן, טיקים וישנוניות. עם זאת, השפעת התרופה חולפת לחלוטין עם הפסקתה, ומכאן יתרונה הגדול.

   

  8. סכנת מוות פתאומי

  באחרונה קבע מינהל המזון והתרופות האמריקני (ה-FDA) כי לריטלין תתווסף אזהרה על סכנת מוות פתאומי, יתר לחץ דם, בעיות לב חמורות, והפרעות התנהגותיות כמו תוקפנות ומאניה ("התקף שיגעון").

   

  9. התפוח לא נופל רחוק מהעץ

  מחקר חדש שנערך בארה"ב מגלה כי שיעור המבוגרים המשתמשים בתרופות להפרעות קשב עולה בקצב גדול מזה שאצל ילדים. הסיבה, לדעת המומחים: ההורים מגלים שהם לוקים בתסמיני הפרעות הקשב שהתגלו אצל ילדיהם

   

  10. רופאים מומחים בלבד

  לא כל רופא בישראל מורשה לנפק מירשם לריטלין. התרופה, כמו גם אחיותיה (סטרטרה וקונצרטה) מותרת לניפוק רק על ידי מומחים לפסיכיאטריה או נוירולוגיה ולאחר אבחון הכולל אבחון פסיכולוגי ומבחן TOVA בו יושב המטופל מול מחשב ועוקב אחר תנועות משעממות של אובייקטים על המסך. המטופל נוטל ריטלין לאחר המטלה, ושב לבצע אותה.

   

   שאלות? כל התשובות בפורומים הרפואיים של ynet:

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  ריטלין. מהגלולה למדבקה
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים