שתף קטע נבחר

המפכ"ל: "החזרנו את בני סלע הביתה - לכלא"

ביום שאחרי התפיסה הדרמטית המשטרה מסרבת לקחת סיכון מיותר - ולא תוציא את בני סלע להארכת מעצר. "אפשר לנהל חקירה גם כשהוא בבית - בכלא", אומר ל-ynet מפכ"ל המשטרה, רב ניצב משה קראדי. הוא מודה כי "יש תחושה של הקלה" ומספר על האנס שפגש בנהריה: "הוא מאוד רזה, בכה המון ורעד כל הזמן. הוא נראה בשוק". על הטענות שסלע הושפל והוצג לראווה: "לא ראיתי את זה. ראיתי דברים הפוכים"

בבוקר שאחרי החגיגה המשטרתית הגדולה, המשטרה מסרבת לקחת סיכונים מיותרים. "האסיר הנמלט, בני סלע, לא יובא להארכת מעצר", אומר ל-ynet הבוקר (שבת) המפכ"ל, רב ניצב משה קראדי. במשטרה לא רוצים להוציא את האנס הנמלט לטיול מחוץ לכותלי אגף ההפרדה בכלא רימונים. "אין צורך לנהל תיק חקירה כשהוא במעצר. הוא יכול להיות גם בבית, והבית שלו זה הכלא", מבהיר קראדי.

 

עוד על לכידתו של האנס:

 

גם כעת, שעות ארוכות לאחר לכידתו של בני סלע, המשטרה אינה יודעת היכן הסתתר האנס המסוכן בשבועיים החולפים. לא ברור אם קיבל סיוע, וכיצד הצליח להגיע לצפון. בני סלע שומר על שתיקה מוחלטת - ובעיקר בוכה. אלא שבמשטרה לא ממהרים. "עכשיו", אחרי שהאנס בכלא, "אין לאן למהר בחקירה", אומרים גורמים במשטרה. לדבריהם, בני סלע נמצא במצב נפשי קשה, וברור שבשלב זה לא ידבר. "בסופו של דבר הוא ייפתח", הם מוסיפים.

 

 

"במהלך הלילה ועד שעות הבוקר המוקדמות בני סלע לא דיבר ולא שיתף פעולה. הוא היה עייף מאוד, ורק אמר 'אני רוצה לאכול ולשתות'. וזה גם מה שהוא קיבל", מספר ל-ynet המפקח הכללי של המשטרה, רב ניצב משה קראדי. לדברי המפכ"ל, במהלך הלילה עבר בני סלע לשירות בתי הסוהר. "בכיסים שלו נמצאו פתקים, גזרי עיתון שהוא ליקט ואסף. לא מדובר בקטעי עיתון שנכתבו עליו, ואין בהם דברים שקשורים לנושא הבריחה. מדובר בקטעי עיתון שנלקחו כמו מלוח מודעות. לא ברור עדיין מה טיבם. עוד נמצאו בכיסיו מכתבים ומסמכים לעורכי הדין שלו, אבל גם להם לא היה קשר לבריחתו".

 

לגבי טענתו של סלע בראיון ל-ynet לפיה השאיר בבנימינה מכתב לוועדת ירון, אומר המפכ"ל כי מסמך כזה טרם אותר ועדיין מחפשים אחריו. 

 

"בימים הקרובים הוא יתחיל לדבר"

המפכ"ל מבהיר כי החקירה עדיין בראשיתה, ולפי שעה לא ברור אם בני סלע קיבל סיוע מאדם כלשהו במהלך השבועיים החולפים. גם לגבי המקומות בהם שהה התמונה אינה ברורה. "אנחנו לא יודעים - כי הוא לא מדבר. אנחנו יודעים בוודאות שב-24 או 48 השעות האחרונות הוא היה בצפון. היו אינדיקציות לנושא הזה. ידענו שאחרי שהוא נמלט מתל אביב, הוא גם היה באזור קדימה - בשרון. ההערכה הייתה שהוא ינוע צפונה למקומות שאותם הוא מכיר מהעבר, ויכול להגיע אליהם. חשבנו שהוא יהיה באזור חדרה".

 

לדברי רב ניצב קראדי, "ביום חמישי בלילה קיבלנו מידע מודיעיני על כך שבני סלע נמצא באזור הצפון. לא מדובר במישהו שראה אותו. לכן ההודעה הראשונה שהתקבלה בבוקר מאזרחים שראו אותו, חיזקה את הנושא עוד יותר אצלנו".

 

גורמים במשטרה סיפרו שביום שישי בערב הגיע בני סלע לבית משפחתו בנשר וביקש להיכנס. הם סירבו - ומיהרו לטלפן למשטרה. "בני סלע", אמר קראדי, "נראה כמו בתמונות. הוא מאוד רזה, ורואים שלא אכל טוב בשבועיים האחרונים. הוא בכה המון ורעד כל הזמן. הוא נראה כאילו הוא בשוק, בהלם. אני מניח שבימים הקרובים, כשהוא יבין שהוא בתוך הכלא, הוא יתחיל לדבר. אין ספק שבמהלך התקופה הקרובה הוא יתחיל לענות לשאלות החוקרים". המפכ"ל מציין כי לפי שעה לא נתקבלה כל תלונה על כך שבני סלע פגע או תקף אישה כלשהי. אך גם הנושא הזה ייבדק. 

 

תחושה של הקלה

המפכ"ל מסביר כי בתום החקירה יוגש נגד האסיר הנמלט כתב אישום באשמה של בריחה ממשמורת חוקית - והדבר יוסיף לו ככל הנראה עוד כמה שנות מאסר על אלו שהוא עוד אמור לרצות.

 

האם כעת יכול הפיקוד הבכיר לנשום לרווחה? "יש תחושת הקלה", מודה קראדי. "במידה מסויימת, המשטרה יכולה לחזור לשגרה ולרכז את כוחותיה בפעולות היום-יום". לדבריו, תפיסתו של בני סלע לא תשנה דבר באשר ליישום המלצות ועדת ירון, שבדקה את כשלי בריחתו של האנס. "כבר מחר יתקיים דיון בעקבות המלצות הוועדה ונקבל החלטות תוך שבוע עד עשרה ימים". בעקבות הדיון יוקם צוות מיוחד שכבר מחר יעבור בין כל מתקני המעצר של המשטרה ויבדוק את נקודות התורפה שלהם. יהיו החלטות ביניים - ובתוך שבועיים הצוות יציג את המסקנות הסופיות.

 

למרות הביקורת הקשה באשר לאופן שבו הוצג בני סלע לראווה, המפכ"ל לא חש כל אי-נוחות. "אני לא ראיתי את זה. ראיתי דברים הפוכים. המשטרה ניסתה להרחיק את התקשורת. את זה שהוא הוצג לראווה לא ראיתי", הוא אומר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ניב קלדרון
תחושה של הקלה. המפכ"ל
צילום: ניב קלדרון
מצב נפשי קשה. סלע
צילום: חגי אהרון
צילום: חגי אהרון
יתחיל לדבר?
צילום: חגי אהרון
צילום: ודים דניאל
לא לוקחים סיכון. בדרך לכלא
צילום: ודים דניאל
צילום: חגי אהרון
גיבורי היום. השוטרים שלכדו את האנס
צילום: חגי אהרון
מומלצים