שתף קטע נבחר

טקס ברית המילה כמעט נגמר באסון

זוג הורים מהרצליה ששבו מחגיגת ברית המילה של בנם, נחרדו לגלות כי הוא סובל מדימום חזק באזור איבר מינו. צוות מד"א שהוזעק לביתם נאבק כל הדרך לבית החולים לעצור את הדימום הרב, והבהיל את התינוק לחדר הניתוח - שם יוצב מצבו. הנסיבות שהביאו לדימום עדיין אינן ברורות, אולם נראה כי לא מדובר ברשלנות מצד המוהל

כמעט טרגדיה: תינוק בן שמונה ימים, שזה עתה נימול, הובהל אמש (א') כשהוא סובל מדימום קשה למרכז שניידר לרפואת ילדים בפתח תקווה. התינוק הוכנס בבהילות לחדר הניתוח, כשמצבו מוגדר קשה - שם הצליחו לעצור את הדימום הרב ולייצב את מצבו.

 

בני זוג מהרצליה, ששבו מטקס ברית המילה עם בנם התינוק, נחרדו לגלות כי הוא נפצע באורח קשה במהלך הברית. הזוועה התגלתה כשעתיים לאחר ששבו בני הזוג לביתם, כשניגשה האם להחליף טיטול לבנה הישן. משפתחה את טיטולו גילתה כי הוא ספוג בכמות גדולה של דם שנזל מאזור איבר מינו.

 

ההורים המבוהלים התעשתו, הבינו כי בנם נתון בסכנת חיים, ומיד הזעיקו צוות מד"א - שהעניק לו טיפול ראשוני. הפרמדיקים חגי קמר ויניב ניניו,  מצוות מד"א ירקון, טיפלו בתינוק וסיפרו כי בשל גודלו כמות הדם הרבה שאיבד - סיכנה את חייו. "התינוק היה במצב לא פשוט, הוא איבד הרבה דם והיה במצב אפאתי עם שינויים במצבי ההכרה שלו. התחלנו מייד בטיפולים מצילי חיים והחדרנו נוזלים דרך רגלו למח העצם" .

 

המאבק על חייו של התינוק נמשך כל הדרך לבית החולים. לדבריהם,"כל העת ניסינו לעצור את הדימום באמצעות הפעלת לחץ על על המקום המדמם, אך בכל פעם שהסרנו את הלחץ הדימום המשיך. כל העת, תוך כדי נסיעה מהירה לבית החולים, המשכנו לטפל בתינוק. במקביל הודענו לצוות בית החולים שניידר שיש להכין חדר ניתוח. התינוק נקלט בבית החולים מיד כשהגענו, אך מצבו היה קשה".

 

התינוק הובהל לחדר הניתוח עם הגיעו שם נותח על ידי פרופסור פנחס לבנה, מנהל המחלקה האורולוגית במרכז שניידר, בפתח תקווה.

 

חייו של התינוק ניצלו בנס גם תודות לאמו שהבחינה מבעוד מועד כי בנה סובל מדימום חזק, וגם תודות לצוותי מד"א אשר טיפלו בתינוק במהירות. "אם היה חולף עוד זמן מה והאמא לא הייתה ניגשת אליו התינוק היה נפטר מהדימום. במהלך הטיפול בו הבחנו כבר בסימנים ראשונים של התאוששות", אמרו הפרמדיקים.

 

הוריו של התינוק ליוו את בנם המדמם בדרכו לבית החולים, כשהם נסערים וחרדים לגורלו. בניידת הטיפול הנמרץ שכבה האם על האלונקה כשתינוקה על בטנה ושאלה ללא הרף "האם הוא בהכרה? הוא יהיה בסדר?". לצד הטיפול הדחוף בתינוק נאלצו אנשי מד"א גם לעודד את האם, להסביר לה כל העת אילו טיפולים מוענקים לו, ולהרגיע אותה כי "הכל יהיה בסדר".

 

הנסיבות שהביאו לדימומו המסיבי של התינוק עדיין אינן ברורות, אולם נראה כי לא מדובר ברשלנות מצד המוהל - בעיקר בשל תוצאות הבדיקה הראשונית שהראו כי איבר מינו כלל לא נפגע מברית המילה.

 

אחת ההערכות היא מדובר במקרה בו התינוק נולד עם כלי דם גדול המוליך הרבה דם לעורלה. במקרים כאלה, עשוי כלי הדם להיפגע בשעה שחותכים את העורלה. נסיבות המקרה עדיין נבדקות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גטי אימג' בנק ישראל
אילוסטרציה
צילום: גטי אימג' בנק ישראל
מומלצים