שתף קטע נבחר

"תאיר שלי, סליחה שלא שמרתי עלייך"

כך התייפחה הבוקר אמה של תאיר ראדה, אילנה, על קבר בתה. המשפחה ומאות מתושבי קצרין עלו לרגל השבעה לקברה של הנערה בת ה-13 שנרצחה בבית ספרה ברמת הגולן. תושבים: "הילדים שלנו כבר לא יוצאים לבד מהבית". רבה של קצרין הביע תקווה "שהרצח האיום יהיה נקודת מפנה בתובנה עבור כל בני הנוער ועבור המבוגרים. שלא נדע עוד לעצום עיניים ובקהות חושים נאמר שלא ראינו"

"תאיר שלי, אני מבקשת ממך סליחה, שלא הצלחתי להגן עלייך מספיק. ואני מבטיחה כי אני לא אשתוק ולא אישן ולא אעצום עין עד שלא אראה את התגשמות החלומות שלך. רצית עולם יפה, שכולם יחייכו בו ושאף דמעה לא תיפול בשום בית. ילדה יקרה שלי, רצית מהפכה ואני מבטיחה להגשים לך את כל החלומות. סליחה בתי היקרה, סליחה".

 

את הדברים הכואבים האלה נשאה הבוקר (יום ד') אילנה ראדה, כשהיא ממררת בבכי על חלקת הקבר של בתה, במלאת שבעה למותה. מאות רבות מתושבי קצרין התקבצו הבוקר בבית העלמין בעיר, סמוך לקברה הטרי עמוס הזרים של תאיר בת ה-13, שנרצחה בשבוע שעבר באחד מתאי השירותים בבית הספר "נופי גולן". בין המלווים הרבים היו בני משפחה, חברים, תלמידים מבית הספר ותושבים מכל רמת הגולן.

 

האב שמואל אחז באם אילנה, והם תמכו זה בזו. האב נשא תפילת קדיש כשבכי מאות הסובבים מלווה אותו כל העת. "תאיר שלי, איך השארת אותי ככה? את היית האור שלי. סליחה, סליחה, סליחה", התייפחה האם. האב שמואל ניצב במהלך רוב האזכרה בפנים חתומות וכואבות. "פרח שלי, הלכת ללימודים בבית הספר ולא חזרת". מילמל בלחש.

 

בין הרבים שפקדו את בית העלמין היתה גם רונית, תושבת קצרין, שהתקשתה לעצור את הדמעות: "כל אחד מרגיש שתאיר היא הבת שלו. הילדים שלי לא יוצאים לבד מהבית. שבוע חלף, והביטחון עדיין לא חזר. ישנו פחד כי הרוצח עדיין מסתובב חופשי, אנחנו מתפללים שייתפס ושהוא לא יהיה חלק מהקהילה. חינכנו את ילדינו לערכים של שותפות, אהבה ורצון לחיות בחלקת הארץ הקסומה הזאת, בלב הגולן. כולנו מפללים שקצרין תשוב למה שהיתה לפני הרצח".


סלחי לנו. צילום: אביהו שפירא

 

רבה של קצרין, הרב יוסי לוי, התייחס בדבריו לאווירה הקשה שאופפת את היישוב ואת הארץ כולה מאז הרצח. "נערה נרצחה בקודש הקודשים, בבית ספר, וזה קשה מאוד. עצם הרצח מדיר שינה מכאב, ולא עוצמים עין. אנחנו ביקשנו סליחה מתאיר בלוויה ואני מרגיש צורך לבקש שוב סליחה. סליחה ומחילה שאנחנו, בית קצרין, היינו במקום הזה ולאור יום את הלכת ללמוד ולא חזרת לביתך".

 

הרב לוי הביע תקווה כי "הרצח האיום הזה יהיה נקודת מפנה בתובנה עבור כל בני הנוער ועבור המבוגרים. שלא נדע עוד לעצום עיניים ובקהות חושים נאמר שלא ראינו וחשבנו שזה לא נורא. שהרצח של תאיר לא יישנה בשום מקום בארץ ישראל,

ובוודאי לא בין כותלי בית הספר. בדק הבית שאת תאיר גרמת לכל מי שעוסק בחינוך, הוא מהראש ועד התפקיד האחרון. זו בחינת הוראה וגם במותך היית לבחינת הארה".

 

הלימודים בבית הספר "נופי גולן" שבו היום כמעט למסלול רגיל, כאשר צוותים מתוגברים של יועצי חינוך, פסיכולוגים ועובדים סוציאליים עומדים עדיין לרשותם של בני הנוער וצוות המורים. גם הבוקר נמשכת חקירת המשטרה בניסיון לשים את ידה על הרוצח. צו איסור פרסום הותר על חקירת הפרשה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רפרודוקציה
תאיר ראדה ז"ל
צילום: רפרודוקציה
צילום: אביהו שפירא
בית הספר בקצרין. חוזרים ללימודים
צילום: אביהו שפירא
מומלצים