שתף קטע נבחר

זימבבווה: למרות הרשעתו, מנגיסטו לא יוסגר

על אף שאתמול הרשיע בית משפט באתיופיה את הדיקטטור לשעבר, "הקצב מאדיס אבבה", ברצח עם, הודיעה היום זימבבווה כי אין לה כל כוונה להסגירו לאתיופיה. "מנגיסטו הוא אורחנו, ונמשיך לארח אותו", אמר שר ההסברה

דיקטטור אתיופיה לשעבר, מנגיסטו היילה מרים, לא יוסגר לאתיופיה. כך הודיעה היום (ד') זימבבווה, שבה מתגורר מנגיסטו - מאז שהודח ב-1991. אתמול הרשיע בית משפט באתיופיה את מנגיסטו בפשעים כנגד האנושות בשל רציחתם של אלפים ממתנגדיו הפוליטיים במהלך 17 שנות שלטונו. המשפט נמשך 12 שנה, ובסופו החליטו השופטים להרשיע את מנגיסטו ברצח עם, שלא בפניו.

 

"מנגיסטו ביקש מאיתנו מקלט מדיני ואנחנו הענקנו לו מקלט שכזה. עמדתנו נשארה איתנה", אמר שר ההסברה והמידע של זימבבווה, פול מנגוואנה. "אין לנו כל שליטה על ההליכים המשפטיים במדינות אחרות, אבל אנחנו מדינה ריבונית, ועמדתנו בנושא הסגרתו של מנגיסטו לא השתנתה", הוסיף.

 

ממשלת זימבבווה, בראשות הנשיא רוברט מוגאבה, רואה במנגיסטו ידיד, בשל תמיכתו במאבקה של זימבבווה לעצמאות. באופן קבוע, מסרבת זימבבווה לדון בהסגרתו של מנגיסטו, והיא מגוננת עליו גם מפני התקשורת. כאשר נשאל מנגוואנה אם ארצו עשויה לשנות את עמדתה בנושא אם תתבקש להסגיר את מנגיסטו, השיב: "לפי שעה, מנגיסטו הוא אורחנו, ואנחנו נמשיך לארח אותו".

 

מפלגת האופוזיציה הגדולה ביותר בזימבבווה, התנועה לשינוי דמוקרטי, קראה היום לממשלה לסלק את מנגיסטו. היא ציינה כי תושבי המדינה כלל אינם מודעים לעובדה שהדיקטטור האתיופי - שכונה בעבר "הקצב מאדיס אבבה" ושבתקופת משטרו סבלה אתיופיה מרעב, מלחמה עקובה מדם ומחיסולים - מתגורר בקרבם.

 

מנגיסטו ובני משפחתו מתגוררים בווילה בשכונת גנהיל היוקרתית שבבירה האררה. על הווילה, המוקפת בחומה גבוהה, משגיחים אנשי ביטחון ושוטרים לאורך כל שעות היממה. כמעט שאין מידע על אופי החיים שהוא מנהל בהאררה, אך בפעמים המעטות שהוא נראה בציבור, הוא נשא אקדח. באמצע העשור הקודם, הוגברו סידורי האבטחה סביבו לאחר ניסיון התנקשות כושל, שביצעו נגדו שני אתיופים בשעה שיצא מנגיסטו לטיול.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
מנגיסטו היילה מרים שליט אתיופיה
צילום: איי אף פי
מומלצים