שתף קטע נבחר

מופז עשוי להעיד במשפט מות חייל "דובדבן"

הרמטכ"ל ושר הבטחון לשעבר שאול מופז, צפוי להעיד במשפט מותו של לוחם "דובדבן", רועי דרור ז"ל ב-2002. בנוסף למופז צפוי "מצעד" קצינים בכירים, שיעידו על כשלים-לכאורה בהתנהלות היחידה

קצינים בכירים יעידו בבית הדין. הרמטכ"ל ושר הביטחון לשעבר, שאול מופז, עשוי להיות עד מרכזי במשפט מותו של חייל דובדבן, רועי דרור ז"ל, בשנת 2003. ל-ynet נודע כי במסגרת דיון הטיעונים לעונש שיתקיים בשבוע הבא בבית הדין הצבאי המיוחד- ביקשו סנגוריהם של אחד הקצינים הבכירים שהואשמו בפרשה לזמן את מופז, כמו גם קצינים בכירים נוספים בשירות סדיר ובמילואים. ככל הנראה - בכוונתם להציג את מה שהם טוענים שהיה כשל מערכתי ביחידה המובחרת והוביל בסופו של דבר לאסון במסע הניווטים. 

 

ההליך המשפטי שבמרכזו עומדים חמישה קציני צה"ל, נכנס לשלביו האחרונים, וכפי שדווח לראשונה ב-ynet, צפויים חמשת הקצינים הנאשמים להודות במסגרת הסדר טיעון כי מעשיהם ומחדליהם הם הסיבה למותו של המנוח. החמישה צפויים להרשעה בעבירת התרשלות שאינה נושאת רישום פלילי. זאת לאחר שבכתב האישום המקורי הואשמו בעבירה חמורה יותר - גרימת מוות ברשלנות.

 

הבכיר שבנאשמים, אל"מ נדב פדן, מפקד היחידה דאז וכיום מפקד בית הספר לקצינים של צה"ל, צפוי לספוג עיכוב בהעלאתו בדרגה, כך גם מי שהיה סגנו דאז, סא"ל ערן וולק. בית הדין הצבאי שיכריע בהסדר הטיעון יכריע לגבי עונשו של מפקד פלגת האימונים, סרן אלון, וכן בעניין עונשם של שני מפקדי הצוותים, קצינים בדרגת סגן. שלושת הקצינים הזוטרים השתחררו מצה"ל, אך כעת הם מתכוונים להיאבק על דרגות הקצונה שלהם. זאת לאחר שהתביעה דרשה להורידם בדרגות.

 

"מצעד קצינים" בבית הדין

סנגוריו של סרן אלון, סא"ל (מיל') אלמוגית אביטל, סרן (מיל') יבגני יעקובוב וסגן (מיל') שלמה רכבי, פנו השבוע לבית הדין הצבאי בבקשה לזמן מספר עדי אופי, ביניהם מפקד אוגדת איו"ש, תא"ל יאיר גולן, מפקד חטיבת הצנחנים אל"מ חגי מרדכי וקצינים נוספים. אולם דווקא בעיון ברשימה אחרת של עדים ניתן לגלות כמה שמות מוכרים ובראשם מי שעמד בזמן האירוע בראש המערכת הצבאית – שאול מופז. עוד מופיעים ברשימה האלוף (מיל') שי אביטל, האלוף (מיל') גבי אופיר, תא"ל אייל אייזנברג שחקר את האירוע הקשה ומשמש כיום כמפקד חטיבת מילואים מובחרת ושני קצינים בכירים שכיהנו בעבר כמפקדי "דובדבן" ומשרתים גם היום בצה"ל.

 

ככל הנראה, יבקשו הסנגורים, באמצעות הקצינים הבכירים להציג את הכשל המערכתי שהיה קיים לכאורה ביחידת דובדבן לאורך השנים. מופז, שכיהן כרמטכ"ל, היה מעורב בתהליכים שהתרחשו ביחידה ואף הצהיר על כוונות לבצע שינויים בה. גורמים שמכירים את ההיסטוריה של היחידה ציינו כי "הכשל שהיה ביחידה עובר כחוט השני במספר אירועים טרגיים ולכן מידת השפעתם של הנאשמים הזוטרים בפרשה - פחותה יחסית".

 

לאחר שמיעת העדויות עשויים הסנגורים לטעון כי החומר הרב שנאסף אודות האירועים שהתרחשו ביחידה מעיד בצורה ברורה כי מבנה היחידה לא תאם למשימות שהוטלו עליה, וכי העומס המבצעי הרב גרם לפערים קשים בתוצאות ולאסונות, ומכאן שגם האירוע שבסופו נפטר רועי דרור ז"ל הוא פועל יוצא של הכשל הזה. הסניגורים מקווים שבדיון אודות דרגותיו של הקצין, עשויות עדויות הבכירים לקבוע מעין "תמהיל אחריות" בפרשה, כך שאם אכן היו ביחידה כשלים מערכתיים ניכרים הרי אין להטיל את האשמה אך ורק על כתפיהם של הקצינים הזוטרים, ויש להתחשב בעונש שיגזר עליהם. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רפרודוקציה: אביגיל עוזי
רועי דרור ז"ל
צילום רפרודוקציה: אביגיל עוזי
צילום: ניב קלדרון
מופז. צפוי להעיד
צילום: ניב קלדרון
עו"ד אלמוגית אביטל. סניגורית
מומלצים