שתף קטע נבחר

רופא, צה"ל קורא לך - קבל רכב צמוד

בשנת 2014 צפוי להיווצר מחסור ברופאים צבאיים. בצה"ל נערכים להתמודד עם המחסור בעזרת גיוס רופאים שהשתחררו, תמורת מענקים כספיים נדיבים. בנוסף, שוקלים לסגור את מרפאות המומחים ולהעביר את הטיפולים בהן לקופות החולים

מי יוציא ל'גימ"לים' ב-2014? ירידה חדה במספר הרופאים הצבאיים צפויה בשנת 2014, כך עולה מדיונים פנימיים שהתקיימו באחרונה בצבא. מהנתונים עולה כי מספר הנרשמים ללימודים במסגרת העתודה הרפואית השנה הוא הנמוך ביותר בארבע השנים האחרונות. בחיל הרפואה מתאמצים להחזיר לשירות רופאים שכבר השתחררו מצה"ל תמורת מענק שעשוי להגיע לכ-20 אלף שקל ורכב צמוד.

 

בחיל הרפואה נערכים בימים אלה דיונים בנושא, בראשות סגן קצין הרפואה הראשי, אלוף משנה ד"ר נחמן אש. בצה"ל ינסו להציע כמה פתרונות בניסיון להביא לצמצום המחסור, כולל החזרתם לשירות של רופאים שהשתחררו תמורת מענקים כספיים.

  

בצה"ל מנסים למנוע משבר דומה לזה שהיה בתחילת שנות ה-90', אז נאלצו לעשות בצבא "מהפכה" בניסיון להגדיל את מספר הנרשמים ללימודי רפואה במסגרת העתודה האקדמאית.

 

מנתוני חיל הרפואה עולה כי בשנים 2011 עד 2013 צפוי להגיע מספר הרופאים בוגרי העתודה לשיא של 15 השנים האחרונות, אך ההישג יתפוגג ב-2014, אז צפוי מספר הרופאים "לצנוח" בכ-30%. "אין הסבר אחד ונכון למצב הזה. עובדתית אנו רואים את מספר הנרשמים לעתודה ומכאן מסיקים מסקנות. אין ספק שהדבר מחייב הרבה מחשבה ובכך אנו עוסקים", הסביר גורם צבאי. 

 

התוכנית: משכורת מוגדלת לרופאים ומענקי-חתימה

המאמץ שעשה חיל הרפואה בשנים האחרונות לעידוד הנרשמים לעתודה כלל מימון ניכר של הלימודים, הענקת משכורת של כ-3,000 ש"ח בחודש לרופאים במערך השדה בעודם בשירות החובה והטבות נוספות.

 

כעת מודים בחיל שיש לשפר הטבות אלה על-מנת שהמשבר לא ימשך גם מעבר ל-2014: "אנו בוחנים כעת את ההטבות שניתן להעניק לאלה שירשמו ללימודים, בהם הגדלת השכר בחובה, כניסה מוקדמת יותר לשירות קבע ודברים נוספים", אמר הגורם הצבאי. 

  

בחיל הרפואה מתוכננות עוד כמה "מהפכות" בניסיון להתמודד עם הקיצוצים, ובהם: סגירת מרפאות המומחים והעברת הטיפולים לידי קופות החולים. "מדובר במתקנים בהם נמצאים אנשי מילואים. גם האילוצים הקשורים לתחום המילואים וגם ההבנה כי זה לא תחום העיסוק המרכזי של הרפואה בצה"ל, אלא רפואת הטראומה, מביאה אותנו לבחינת הנושא", הסביר הגורם הצבאי. לדבריו, החלטה בנושא צפויה להתקבל רק במארס 2007.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מאיר פרטוש
חובש בפעולה. ארכיון
צילום: מאיר פרטוש
מומלצים