שתף קטע נבחר

ועדת החוקה היא ועדת החקירה להאזנות הסתר

בעקבות פרשת רמון: ועדת חוקה תשמש גם כוועדת חקירה פרלמנטרית, שתחקור את החוקים הנוגעים להאזנות הסתר והפעלתם בשטח. זאת במטרה "לעמוד על כשלים המפרים את האיזון הראוי בין הזכות לפרטיות לבין זכותה של החברה להגן על עצמה"

ועדת הכנסת אישרה היום (ג') את הקמתה של ועדת חקירה פרלמנטרית בנושא האזנות סתר. בראש הוועדה יעמוד יו"ר ועדת חוקה חוק ומשפט, ח"כ מנחם בן-ששון (קדימה), וחברי הוועדה יכהנו כחברים בוועדת החקירה.

 

יוזמתו של בן ששון, עליה פורסם לראשונה ב-ynet, באה בעקבות הדיווחים של פרקליטות המדינה וההערות שהעירה שופטת בית המשפט, חיותה כוחן, על ההאזנות שנעשו ללא הצדקה וללא זיקה ישירה בחקירתו של ח"כ חיים רמון

 

"הבנתי כי אין מנוס משינויים מהותיים בחוק האזנת סתר", אמר בן ששון. לטענתו, "מבקרי רשויות החוק עסקו בהאזנות הסתר בעת המשפט של אישיות בכירה בחודשים האחרונים. המליאה עסקה בכשלים אלה והביעה חשש כי בדומה למקרה זה, רבים המקרים המלווים במחדלים בעבודת רשויות החוק בעניין ההאזנות, אלא שהם לא מגיעים לידיעת הציבור".

 

לוועדת חקירה פרלמנטרית יש סמכויות לזמן עדים וליזום תיקוני חקיקה. בן ששון הסביר כי "הוועדה תקדיש את מירב הזמן לבחינת כל ההיבטים של האזנות הסתר. זאת כדי לעמוד על כשלים המפרים את האיזון הראוי בין הזכות לפרטיות לבין זכותה של החברה להגן על עצמה".

 

בן-ששון התחייב בפני ועדת הכנסת כי יעשה ככל שניתן כדי להגיש את מסקנות הוועדה עד סוף מושב החורף הנוכחי של הכנסת, בחודש אפריל 2007.

 

הנחות היסוד של הוועדה הן כי האזנות הסתר פוגעות פגיעה מהותית בזכויות הקבועות בחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו, וכן כי חוק האזנת סתר בא לאזן בין זכויות הפרט וחזקת החַפּוּת לבין אינטרסים ציבוריים חשובים.

 

הוועדה תבדוק את התשתית החוקית להאזנות וכיצד מפעילות אותו רשויות החקירה, אכיפת החוק ובתי המשפט. כמו כן יבחנו את מקצועיותם של העוסקים בנושא, מבחינת נהלים והפקות לקחים, וכן בעלי התפקידים הממונים על נושא זה. גם מנגנוני הבקרה - ה"מנגנונים הפנימיים" כגון הפרקליטות והיועץ המשפטי לממשלה ו"המנגנונים החיצוניים" כגון בתי המשפט והכנסת ייבחנו על ידי ועדת החקירה הפרלמנטרית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
בן-ששון. לעמוד על הכשלים
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: ניב קלדרון
רמון. האזנות סתר
צילום: ניב קלדרון
מומלצים