שתף קטע נבחר

נפטר יעקב בסר

בסר, משורר ועורך "עיתון 77", הלך לעולמו לאחר מחלה קשה. "היתה בו חמימות אנושית וכבוד לעשייה הספרותית. ההנצחה הטובה ביותר תהיה להמשיך את מפעל חייו", אומר עליו המשורר רפי וייכרט

המשורר והעורך יעקב בסר הלך אמש לעולמו לאחר מחלה קשה. לווייתו של בסר תתקיים מחר, ה-25 לדצמבר, בשעה 16:00 בבית הקברות ירקון.

 

רפי וייכרט, משורר ומתרגם, ספד לו: "היו לנו יחסים מאוד מיוחדים מזה 20 שנה. הוא היה בין הראשונים שהדפיסו את שירי ונקשרו ביננו יחסי ידידות. אני ממוצא פולני והוא ממוצא פולני אז נוצרה ביננו אחווה למרות שאנחנו מרוחקים בשנים. היתה בו חמימות אנושית וכבוד לעשייה הספרותית וזה היה דו כיווני. המפעל הזה שלו הוא מפעל נדיר בתולדות הספרות והוא נשא אותו לבדו על כתפיו. מדובר בירחון שיצא באופן קבוע מדי חודש בחודשו, מאות גליונות מגוונים פוליטית. זה מפעל ראוי להערכה. מצער שהוא לא יכול להמשיך ליהנות מפרי עמלו. אני חושב שההנצחה הכי טובה של מיכה בנו והמשפחה תהיה להמשיך את מפעל חייו, ירחון '77' בבת עינו. מבחינה אישית אני מביע צער עמוק. זה אובדן אישי מאוד".

 

עמית ישראלי-גלעד, שעבדה לצדו בעריכת "עיתון 77" כ-13 שנה, סיפרה עליו: "הוא היה בן אדם מצוין, מאוד מיוחד, וגם משורר מצוין. הוא היה עורך דומיננטי, עם קו ברור, אבל גם נתן במה לכותבים חדשים ונתן מקום להרבה קולות ולשוליים. אם אפשר להגיד על מישהו בשירה שהוא היה צווארון כחול בשירה, זה היה יעקב". 

 

בסר נולד בפולין בשנת 1934. את ימי מלחמת העולם השנייה עשה עם משפחתו בפולין וברוסיה, ובשנת 1950 עלה ארצה. משתייך לקבוצת משוררים המגדירים עצמם משוררי "דו-שורש" (בגולה ובארץ). שיריו כונסו ב"מאחורי ההריסות" (1982). בין השאר פרסם שירים ופואמות העוסקים בשואה. תרגם יצירות מהספרות הרוסית, בהן משיריו של יסנין. בשנת 1976 ייסד בשיתוף עם יוסי קריים את הירחון הספרותי "פרוזה" ושנה מאוחר יותר, בעקבות המהפך בבחירות, ייסד את "עיתון 77" והיה עורכו מאז ועד ימיו האחרונים. במרץ 2007 היה אמור לציין שלושים שנה כעורך העיתון.

 

בשנת 1995 ייסד בסר את האיגוד הכללי של הסופרים בישראל ואף כיהן כיושב הראש שלו. שיריו תורגמו ל-17 שפות וזיכו אותו בין היתר בפרס ראש הממשלה (1980). שירתו של בסר היא פואטיקה של מאבק ומחויבות חברתית העוסקת בין היתר במלחמה, עקירה, נדודים, ארץ חדשה, בית ומשפחה, אהבה, מוות וקונפליקט החיים בישראל. רק לפני כשלושה חודשים נערך ב"צוותא" ערב מחווה לבסר, לרגל השקת אסופת שיריו "הנה, מנשבת רוח".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערן רותם
בסר ז"ל. "עורך דומיננטי עם קו ברור"
צילום: ערן רותם
לאתר ההטבות
מומלצים