שתף קטע נבחר

בוטלה העלאת ההיטל על העסקת זרים בחקלאות

חברי ועדת הכספים סיכמו כי תוקף ההיטל הקיים יוגבל לשנת 2007, וועדת משנה תדון בגובה ההיטל משנת 2008

החקלאים לא ישלמו היטל מוגדל על העסקת עובדים זרים בשיעור 18% מהכנסתו השנתית של העובד, כפי שמציעה הממשלה בחוק ההסדרים, אלא את ההיטל הקיים בשיעור 10%. כך סוכם היום בין התאחדות חקלאי ישראל למשרד האוצר, בתיווך ועדת הכספים.

 

יו"ר הוועדה ח"כ יעקב ליצמן, הטיל על האוצר ועל החקלאים להציע עד היום חלופה מוסכמת לחוק המוצע, נוכח ההתנגדות הגורפת להצעה שעלתה בוועדה בשבוע שעבר.

  

הצדדים הסכימו כי תוקף ההיטל הקיים יוגבל לפי שעה לשנת 2007, וכי ועדת משנה אד הוק של ועדת הכספים תדון עם האוצר במהלך השנה הבאה על גובה ההיטל מ-2008. לוועדה התמנו החכי"ם שי חרמש (קדימה) ואבשלום וילן (מרצ), שניהם מהמגזר החקלאי.

  

לחוק ההסדרים נותרה פתוחה בקטע זה של העובדים הזרים הצעת הממשלה שהופכת את החקלאים למעסיקי העובדים, ולא חברות כוח האדם. החברות יהיו במעמד של לשכות עבודה פרטיות שיוגבלו לאספקת העובדים ולפיקוח על החקלאים המעסיקים שיבטיחו לעובדים את מלוא זכיותיהם. החקלאים מתנגדים להצעה זו, והוועדה תצטרך להכריע בנושא בהצבעות שיתקיימו מחרתיים.

  

באשר להעסקת הזרים כמטפלים סיעודיים בקשישים ובנכים, סירב ליצמן לאשר את הצעת הממשלה לחייב אותם בהיטל חד פעמי של 2000 שקל עם קבלת העובד ובתשלום חודשי של 70 שקל לחברת כוח האדם. הוא דרש מנציגי האוצר להסכים על חלופה גם עם נציגי המקרים הסיעודיים שטענו כי אין באפשרותם לעמוד בתנאים אלה.

  

היום קיימו הצדדים משא ומתו ליד הוועדה אך לא הגיעו לחלופה מוסכמת. הוועדה תיקנה את הצעת האוצר כך שהסיעודיים לא ישלמו דבר בתנאי שיסכימו לוותר על זכותם לייבא עובדים בכוחות עצמם, ולקחת את העובדים מהמאגר שבמשרד התמ"ת הכולל מטפלים סיעודיים זרים שנותרו ללא תעסוקה במקרים של אשפוז או מות המטופל או כאלה שנפלטו ממקום עבודתם מסיבה אחרת. פשרה זו הוצעה כדי להבטיח שיקבלו מטפל מקצועי ומנוסה במקום "לקנות חתול בשק" באמצעות האינטרנט.

  

עם זאת, נציג ארגוני הנכים יואב קריים אמר שהוא נאלץ לקבל פשרה זו מאונס כי הזרים מהמאגר המקורי דורשים שכר ותנאי עבודה יקרים מעל ומעבר לקצבת הסיעוד של הביטוח הלאומי והסיכויים להגדיל את סכום הקצבה אפסיים.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
יעקב ליצמן ועדת הכספים
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים