שתף קטע נבחר

אולמרט: בימין רואים רק דם ואש

בדיון בסיעת קדימה בכנסת, תקף ראש הממשלה, אהוד אולמרט, בחריפות את מפלגות האופוזיציה, התוקפות אותו השכם והערב: "נעשה כל מאמץ להגיע למהלך מדיני. בימין רואים רק דם ואש ותמרות עשן. אין להם שום הצעה. נשמור על אופק מדיני. אני מקווה שנגיע גם להידברות עם סוריה"

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, החליט להפסיק להבליג על הביקורת שמוטחת בו בעניין מדיניות ההבלגה. בישיבת סיעת קדימה שהתקיימה בצהריים (יום ב') בכנסת אמר: "נעשה כל מאמץ להגיע למהלך מדיני. ההבדל בינינו לבין הימין הוא שמדברים רק על דם יזע ודמעות ותמרות עשן והם לא מציעים מהלך מדיני או מסלול מדיני. אין להם שום הצעה".

 

לגבי פגישתו עם הנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס (אבו מאזן), אמר: "אנחנו מפלגה שחותרת למהלך מדיני. הנושא המדיני הוא דרך ארוכה, ולא נטולת סיכונים. רק לארגן את הפגישה עם אבו מאזן לקח שלושה חודשים. ממש עד הדקות האחרונות היינו צריכים לפעול כדי שהפגישה תתקיים. אני מקווה שזה יפתח פתח לפגישות נוספות. זה לא מבטיח את חיסול הטרור והאלימות".

 

אולמרט הבהיר כי ישמור על אופק מדיני, גם בעניין סוריה, "אני מקווה שנוכל להגיע להידברות עם סוריה אם היא תתחייב להפסקת האלימות והתמיכה בטרור ובחמאס. אם היא תפסיק את התמיכה בחמאס ובחיזבאללה ותנתק את הקשר עם אירן, אין לי ספק שיהיה אפשר להתחיל איתה במו"מ. אני מצפה מאסד לא להכריז רק הכרזות בומבסטיות שלא עומד דבר מאחוריהן אלא שיעשה משהו שיוביל לתהליך מדיני".

 

אולמרט התייחס גם לנושאים התקציביים ואמר כי אין מקום לתוספות תקציב. "מה שהתחייבנו בהסכמים הקואליציוניים יושג, אני מתכוון להעביר את זה בכנסת, ואני מקווה להתחיל עם זה מחר ולסיים בחודש ינואר".

 

לדבריו, "בתקציב של השנה יש מענים מרשימים בנושא הביטחוני והחברתי. תקציב הביטחון הוא 35.075 מיליארד שקל. לכך מתווסף סיוע חוץ. בנוסף, אנו מכסים את כל הוצאות המלחמה. אנו דבקים בדאגה לצרכי הביטחון, להחזיר את המלאים לתקנים הנכונים. חברי קדימה לחצו לתת תוספת לנושאים חברתיים". 

 

אבל למרות הדברים הללו, אישור התקציב נתקל במהמורות. שר האוצר, אברהם הירשזון, נפגש עם יושב ראש ועדת הכספים, ח"כ יעקב ליצמן (יהדות התורה). הפגישה נקבעה לאחר שהירשזון ביקש מליצמן לדחות את ההצבעות שקבע להיום על סעיפי חוק ההסדרים. הבקשה הגיעה לנוכח המשבר עם סיעות הקואליציה, המסרבות לבטל את דרישותיהן התקציביות כתנאי לתמיכה בתקציב.

 

השר שלום שמחון (העבודה) התייחס למחלוקת בנושא התקציב בין מפלגת העבודה לקדימה: "מפלגת קדימה שינתה את כללי המשחק תוך כדי המשחק, אך שכחה ליידע את שותפותיה לקואליציה". שמחון הסביר כי אמש סוכם בין העבודה, קדימה ואנשי משרד האוצר שתבוטל דחיית הפעימה השלישית בשכר המינימום, ובתמורה תוותר העבודה על כל דרישותיה. "ואולם", אמר שמחון, "הלילה חזרו בהם אנשי קדימה מהסכמתם".

 

גם הגמלאים עושים שריר. יושב ראש סיעת גיל (הגמלאים), ח"כ משה שרוני, התייחס למחלוקת בנושא התקציב ואמר כי "אם לא נשיג את דרישותינו הצודקות למען הגמלאים, נשקול את המשך השתתפותנו בקואליציה". סיעת הגמלאים תתכנס לאחר פגישת ראשיה עם הממונה על התקציבים באוצר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
אהוד אולמרט בישיבת הסיעה
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
התקציב נתקל בקשיים. הירשזון
צילום: גיל יוחנן
שינו את כללי המשחק. שמחון
צילום: גבי מנשה
מומלצים