שתף קטע נבחר

איראן רוצה לבחון מחדש היחסים עם סבא"א

שר החוץ האיראני מנושהר מותקי השתתף הבוקר בדיון סגור בפרלמנט, שעסק בהשלכותיה של החלטת מועצת הביטחון להטיל סנקציות על איראן, וכן בהצעת חוק הקוראת לממשלת איראן לשקול מחדש את שיתוף הפעולה שלה עם הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית. לדבריו, הממשלה תומכת בהצעת החוק

הפרלמנט האיראני החל היום (ג') לדון בהצעת חוק שתקרא לממשלה האיראנית לשקול מחדש את שיתוף הפעולה עם הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, בשל הסנקציות שהטילה מועצת הביטחון בשבת על איראן.

 

לפני הדיון הפתוח בפרלמנט, התקיימה ישיבה בדלתיים סגורות בהשתתפותו של שר החוץ האיראני, מנושהר מותקי, כדי לדון בהחלטת מועצת הביטחון, וביתרונותיה וחסרונותיה של הצעת החוק. לאחר הישיבה הודיע שר החוץ האיראני לעיתונאים כי הממשלה האיראנית תומכת בהצעת החוק. נשיא הפרלמנט, רולאם-עלי חדאד-עדל, מסר לסוכנות הידיעות הצרפתית כי הדיון בנושא יתחדש מחר.

 

הצעת החוק מנוסחת בצורה בלתי מחייבת, וקוראת לממשלה "לשקול מחדש" את שיתוף הפעולה עם הסוכנות - נוסח המותיר לממשלה האיראנית חופש רב. אם תאושר הצעת החוק, תוכל הממשלה האיראנית להחליט כי היא מפסיקה את שיתוף הפעולה עם הסוכנות, ולאסור על פקחיה לבקר במתקני הגרעין שלה.

 

עם זאת, לפי שעה הממשלה האיראנית אינה מעוניינת להחריף את יחסיה עם הסוכנות - שכן קו ההסברה שלה מתבסס בין השאר על העובדה כי איראן חתומה על האמנה לאי הפצת נשק גרעיני, מצייתת לכל הכללים שלה ומאפשרת לפקחים לבקר במתקניה.  למרות זאת, מעוניין הפרלמנט האיראני להראות כי הוא לא עובר לסדר היום על החלטת מועצת הביטחון, וכמו כן, במישור הפנימי, להראות כי הוא משפיע על סדר היום הציבורי באיראן.

 

בקרוב תימסר הודעה על הפעלת הצנטריפוגות

אחד מחברי הפרלמנט שנכחו בדיון הסגור, עלי עסגרי, מסר כי שר החוץ מותקי הבטיח לנוכחים שבקרוב תימסר הודעה רשמית על השמשתן של אלפי צנטריפוגות חדשות להעשרת אורניום. לדברי עסגרי, מותקי אמר כי לאיראן יש 3,000 צנטריפוגות מוכנות לשימוש - ובקרוב תימסר הודעה על הפעלתן.

 

לדברי עסגרי, "המטרה העיקרית של החלטת מועצת הביטחון להטיל עיצומים על איראן היא מלחמה הסברתית נגד איראן. חברי הפרלמנט סבורים שאם איראן תיסוג, הם יחריפו את הדרישות שלהם מאיתנו ולכן צריכים להתעקש ולא לוותר". כמו כן, דרשו חברי הוועדה מן הממשלה לנקוט בכל האמצעים המשפטיים והדיפלומטיים כדי לבטל את החלטת מועצת הביטחון באמצעות הפורומים הבינלאומיים.

 

כבר ביום ראשון בבוקר הודיע הממונה על המשא ומתן בנושא הגרעין, עלי לריג'אני, כי התשובה האיראנית להחלטת מועצת הביטחון היא הפעלתן של 3,000 צנטריפוגות במתקן הגרעיני להעשרת אורניום בנתנז. עם זאת, נראה כי הודעתו הוכנה מראש כמכת-נגד הסברתית וכי הפעלתן של הצנטריפוגות טרם החלה הלכה למעשה - זאת מאחר שהפעלת הצנטריפוגות נתקלת בקשיים טכניים. על מנת להעשיר אורניום לשימוש צבאי יש צורך באלפי צנטריפוגות נוספות, וכן בניסיון ובזמן רב.

 

שר הנפט: במידת הצורך, נשתמש בנשק הנפט

ובמקביל, לאור החלטת מועצת הביטחון להטיל סנקציות על איראן, אמר היום שר הנפט האיראני, כאזם וזירי-המאנה, כי טהרן אינה פוסלת את האפשרות להשתמש בנשק הנפט. בראיון לסוכנות הידיעות "פארס", אמר השר כי "במידת הצורך איראן תשתמש בכל נשק שהוא כדי להגן על עצמה".

 

השר הוסיף כי להחלטת מועצת הביטחון "לא תהיה כל השפעה" על התנהלותה של איראן ועל תעשיית הנפט שלה. לדבריו, "‏לאור העובדה שגם לפני החלטת מועצת הביטחון מדינות רבות החרימו אותנו, אישור ההחלטה ויישומה לא ישפיעו בצורה ניכרת על איראן - ושום דבר חדש לא יקרה. החוזים שנחתמו עומדים בעינם ולא יחול שום שינוי".

 

לטענתו, "מדובר בהחלטה מממשלתית שלא להיכנע ללחצים וזוהי משימתנו במשרד הנפט, המהווה חלק מהממשלה". השר אף הציע פיתרון משלו לעיצומים - הישענות על חברות איראניות במקום על חברות זרות. "אנחנו ניסינו, ועודנו מנסים, למצוא חברות חלופיות. בכל הנוגע לחלקי חילוף, נתספק בחברות מקומיות".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
מותקי. הממשלה תומכת בהצעת החוק
צילום: איי פי
מומלצים