שתף קטע נבחר

מחקר: 86% מהילדים השמנים בסיכון לסוכרת מבוגרים

רופאים מביה"ח העמק חשפו ממצאים מעבדתיים שמעידים כי ילדים שמנים נמצאים בסיכון מוגבר ללקות כבר בילדות בסוכרת מבוגרים. אצל שליש מהנבדקים נמצאו רמות גבוהות של שומנים בדם ואצל יותר ממחציתם - יתר לחץ דם. עוד נמצא כי ההשמנה מופיעה יותר בקרב ילדות להורים שמנים

מגיפת ההשמנה הפוקדת את ארה"ב נותנת את אותותיה גם בישראל. עתה מגלה מחקר חדש את המחיר שמשלמים הילדים השמנים: חוקרים מבית החולים העמק בעפולה מצאו כי ילדים הסובלים מהשמנת יתר נמצאים בסיכון מוגבר ללקות בסוכרת מבוגרים, כבר בגיל הילדות.

 

מטרת המחקר שבוצע ביחידה לאנדוקרינולוגיה וסוכרת בילדים הייתה לבדוק

את המאפיינים הדמוגרפים של הילדים עם השמנת יתר ולבדוק את המרכיבים המעבדתיים והקליניים שעשויים לחזות סיכון ליתר לחץ דם, מחלות לב ולסוכרת בגיל מאוחר.

 

במחקר נכללו 54 ילדים בגילאי 5 עד 17 שנים שהופנו למרפאה לצורך בירור וטיפול בהשמנת יתר. היוזמה לפנייה למרפאה הייתה של הרופא המטפל או של ההורים. הילדים כולם לקו בהשמנת יתר שנמדדה באינדקס מסת-משקל (BMI) גבוה. כל הילדים עברו בירור נרחב שכלל גם מבחן העמסת סוכר במהלכו צורך הילד כמות גבוהה של סוכר ולאחריו נבדקת תגובת הגוף לרמת הסוכר הגבוהה.

 

מתוצאות המחקר עלה כי 86 אחוז מהילדים הנבדקים הראו חוסר רגישות לפעילות האינסולין. ממצא זה מצביע על סיכון מוגבר לסוכרת מבוגרים. 33 אחוז מהילדים סבלו מרמות שומנים גבוהות בדם, 58% לקו ביתר לחץ דם. שכיחות ההשמנה הייתה כפולה אצל בנות מאשר בנים. שיעור ההשמנה היה זהה בקרב האוכלוסיות מהמגזר היהודי והערבי, ובקרב האוכלוסייה הכפרית והעירונית.

 

אצל 46% מהילדים נמצא שגם ההורים סובלים מהשמנת יתר. אצל שני ילדים נמצאה סוכרת מבוגרים (סוכרת סוג 2) ואצל 7 ילדים אי סבילות לגלוקוז. בסך הכל הראו 17% מהנבדקים נטייה לסוכרת או סוכרת.

 

"השמנת יתר בקרב ילדים קשורה להשמנת יתר של ההורים", אמרו החוקרים, "בניגוד למחשבה המקובלת לפיה השמנת יתר אצל ילדים מהווה סיכון לתחלואה במבוגר, הוכח במחקר הנוכחי שהשמנה אצל ילדים מהווה גורם בלתי תלוי לתחלואה משמעותית כבר בגיל הילדות. המחקר מחזק את חשיבות העלאת המודעות לאורח חיים בריא בקרב ילדים ובני נוער".


פורסם לראשונה 27/12/2006 23:13

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גטי אימג' בנק ישראל
סוכרת. סיכון גבוה אצל שמנים
צילום: גטי אימג' בנק ישראל
מומלצים