שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  "עם אליטיסטי, בטוח בעצמו ושתלטן"

  את זה אתם חייבים לראות: נקודת מפנה ביחסי ישראל צרפת, כפי שהיא משתקפת בנאום קיצוני של שארל דה גול מ-1967 שמציג את ישראל באור לא חיובי במיוחד. אבל התשובה הציונית היתה הולמת (מתוך "כך היה", ערוץ 1)

   

  בקטע הוידיאו שלפניכם - מתוך רצועת הנוסטלגיה של ערוץ 1 ("כך היה", א'-ד', בהנחיית יגאל רביד), נראה חלק מנאומו של שארל דה גול לפני הפרלמנט הצרפתי ב-1967. ההתבטאות שלו כאן היא קיצונית באופיה וניתן לאתר בה נימות אנטישמיות. זה לא דה גול שצעד בראש מצעד הניצחון בשחרור פריז ב-1944 ולא דה גול שסייע להקמת מדינת ישראל ב-1948. זה דה גול בסוף דרכו - זקן, עייף ומריר.

   

  אחרי ששת הימים הידידות עם צרפת הפכה לעוינות, שהביטוי הבוטה ביותר שלה היה אמברגו על כל מכירת הציוד הצבאי, כולל ציוד שתמורתו כבר שולם. בדיעבד, זה מה שדחף את ישראל ומערכת הביטחון לזרועות התעשייה הצבאית האמריקאית וזמן קצר לאחר מלחמת ששת הימים הפציעו בשמי ישראל הסקייהוקים הראשונים ואחריהם הגיעו גם הפנטומים. קוממה במיוחד פרשה אחת, בה הצרפתים סירבו בתוקף להעביר לישראל חמש ספינות טילים יקרות שרכשה, שבנייתן הושלמה זה מכבר ועגנו ללא מעש בנמל בשרבורג.

   

  לאחר התפטרותו של דה גול ועלייתו של ז'ורז' פומפידו לשלטון קיוו בישראל שהאחרון יתפשר, אולם כשזה לא קרה הוחלט לצאת לפעולה חסרת תקדים ביחסים בין מדינות שהיו עד לפני כן ידידות. ביום בהיר אחד ב-1969 עלו צוותים ישראלים על הספינות במספנה בשרבורג, התניעו אותן והביאו אותן "הביתה", לישראל, מתחת לאפם של הצרפתים ההמומים. הדבר אירע בליל השנה האזרחית, 31 בדצמבר 1969.

   

  קול ישראל נקרא אז "שידורי ישראל" ועמוס ארבל היה הכתב הראשון שלהם, בפריז. בקטע הנדיר שלפניכם נראות הספינות כשהן מגיעות לנמל חיפה. זו הזדמנות לשמוע כיצד נשמעה מדהורת החדשות ב-69. אולי מישהו מזהה את הקריינית?

   

  הגעת הסטי"לים לישראל סימנה שפל גדול ביחסי ירושלים-פריז והם עמדו בפני ניתוק. אבל בדיעבד הסטי"לים האלו ואלו שבאו בעקבותיהם עיצבו מחדש את כוחה הימי של מדינת ישראל, כך שלא נותר אלא להגיד לצרפתים מרסי בוקו.

   

   


  פורסם לראשונה 27/12/2006 11:31

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ערוץ 1
  דה גול. לא יפה
  צילום: ערוץ 1
  לאתר ההטבות
  מומלצים