שתף קטע נבחר

מייסד ויקיפדיה: נשיק מנוע חיפוש שיביס את גוגל

ג'ימי ויילס, האיש שייסד את האנציקלופדיה החופשית, הכריז כי החברה שלו מפתח מנוע חיפוש שיציג תוצאות משופרות בעזרת גולשים

ג'ימי ויילס, מייסד האנציקלופדיה החופשית "ויקיפדיה", קורא לגולשים להצטרף אליו במאמץ לפתח מנוע חיפוש אינטרנטי חופשי.

 

ויילס כתב באתר הפרויקט כי מדובר "במנוע חיפוש מבוסס ויקי", המורכב מטכנולוגיות כמו תוכנות החיפוש החופשיות Nutch. ויקי הוא מונח המתייחס לדפי אינטרנט בהם הגולשים יכולים לשנות תכנים שאחרים כתבו, להוסיף להם או למחוק אותם.

 

ויקיפדיה, ארגון ללא מטרות רווח שהחל כאנציקלופדיה מקוונת למונחים טכניים, התפתחה למאגר ידע אנושי לו תורמים גולשים מכל העולם.

 

"כפי שוויקיפדיה חוללה מהפכה באופן בו אנו מתייחסים לידע ולאנציקלופדיות, כך נוכל לחולל מהפכה בתחום החיפוש", כתב ויילס בבלוגו באתר Search Wikia.

 

"שיטת החיפוש פגומה"

ויילס גורס כי הנוסחה לפיה פועלים מנועי חיפוש כמו "גוגל" ויאהו היא "פגומה" וכי החברה שלו, Wikia, מפתחת "משהו חדשני לגמרי".

 

"מנועי החיפוש שבורים בגלל אותן סיבות שגורמות לתוכנות קנייניות להיפגם", כתב ויילס ופירט את הסיבות: העדר חופש, העדר קהילתיות, מחסור בנשיאה באחריות וחוסר שקיפות. "אנחנו נשנה את כל זה", הוא הבטיח.

 

מנועי חיפוש משתמשים באלגוריתמים כדי לנתח מידע באתרי אינטרנט כדי לקבוע את הדירוג היחסי שלהם בחיפוש אחר מידע מסוים. בין הנתונים הקובעים את הדירוג נמנה מספר הפעמים בהן מוזכרת מילה מסוימת, מיקום המילה בדף, כמות הקישורים המפנה לדף וזהותם ועוד משתנים סודיים.

 

"טכנולוגיות חיפוש כמו Nutch ואחרות מספקות כעת את התשתית הדרושה לנו כדי ליצור מנוע חיפוש מסוג חדש", כתב ויילס. מנוע חיפוש כזה יתבסס על אינטליגנציה אנושית בתחומים בהם האלגוריתמים חלשים, לדבריו.

 

חולשות מובנות בשיטת הוויקי

ויילס מבקש עזרה של מתנדבים לצורך פיתוח תוצאות חיפוש המשופרות על ידי אנשים, באמצעות קוד פתוח הזמין לציבור חינם. המתנדבים יכולים לתרום לפרויקט בשני אופנים. דרך אחת היא לארגן מחדש ולערוך תוצאות חיפוש של Wikia במטרה לשפר את מיקום התוצאות הרלוונטיות. דרך נוספת היא שמתכנתים יסייעו בפיתוח הפרויקט.

 

ויילס מקווה להשיק גירסה ראשונית של מנוע החיפוש בתחילת 2007, אך הוא מעריך כי יחלפו לפחות שלוש שנים של עבודת עורכים בטרם יגיע מנוע החיפוש לרמה של גוגל ויאהו בהקשר של יעילות ורלוונטיות.

 

יש לציין, כי ויקיפדיה ספגה ביקורת רבה בשנתיים האחרונות בשל מספר רב של מקרים בהם התגלו ערכים שגויים או מוטים על ידי אינטרסים זרים. ייתכן כי מנוע החיפוש אשר ויילס מפתח יעלה על מנועי החיפוש הרגילים במובנים מסוימים, אך קשה להבין כיצד ימנעו המפתחים מחזרה על אותם חסרונות המאפיינים את "ויקיפדיה". מתנדבים מפתחים מזה שנים את ODP - אינדקס אתרים פתוח, המשולב בכמה מנועי חיפוש, כולל גוגל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
ג'ימי ויילס. בטוח בעצמו
צילום: שאול גולן
מומלצים