שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  הטלפונים הסלולרים הטובים בשוק
  מצעד עשרת הסלולרים הבולטים ביותר שנמכרו בשוק הישראלי בשנת 2006, איזה מגמות חדשות חדשות ראינו ומה עבר השנה על ציבור הצרכנים? סיכום השנה הסלולרית

  במהלך השנה האחרונה הושקו בישראל עשרות טלפונים חדשים בלבד, מתוך מאות הדגמים שהוצגו ברחבי העולם. שלבי השקה של טלפון סלולרי בישראל אורכים חודשים, אך לרוב, מכשיר שהושק זה עתה, זוכה לפרסום למשך חודש-חודשיים בלבד ואז נעלם מהתודעה הציבורית. לא מעט מכשירים מהווים חידוש טכנולוגי במובנים שנים, אך חלקם נועדו בעיקר למלא משבצת של צרכים. מתוך תריסר חודשים של סלולר ישראלי, לפניכם סיכום של עשרת הטלפונים הסלולריים שעשו את השנה.

   

  מקום עשירי: Motorola SLVR L2/L6

  לצד סדרת ה-RAZR, מוטורולה השיקה את סדרת ה-SLVR - סדרה נוספת של מכשירים דקים, זולים אך מעוצבים. שניים ממכשירי הסדרה הושקו בישראל: ה-L2 הושק ברשת סלקום וה-L6, הכולל מצלמה מובנית, הושק ברשת אורנג'. ה-V3 של מוטורולה, שהיה לטלפון הראשון שהציג סטנדרט חדש של דקיקות, שינה צורה לטובת חובבי התצורה הפשוטה, המכונה בשפה המקצועית "מקלון" (Candybar). מכשירי ה-L נמכרים בישראל במחיר שאינו עולה על 1,000 ש"ח ומציעים תמיכה בקישוריות Bluetooth - תכונה שהייתה שמורה עד לאחרונה למכשירים מתקדמים בלבד והפכה השנה לסטנדרט, בזכות מכשירים כדוגמת ה-L2/L6. רבים חיפשו אחר מכשיר זול ופשוט, שגם נראה טוב ומציע תמיכה ב-Bluetooth ובתזמון מושלם, היו אלו מכשירי ה-SLVR שמילאו השנה את אותה משבצת ריקה, בצורה הטובה ביותר.

   

  רשתות: L2 סלקום ו-L6 באורנג'

  מחיר: 536/900 ש"ח

   

  מקום תשיעי: Samsung 770

  לקוחות פלאפון לא זכו השנה במגוון רחב של מכשירי סמסונג, שנדחקו לפינה לטובת מכשירי Telit חדשים. הדגם המרכזי

  של סמסונג שהושק ברשת, ה-770, היה לאחד הטלפונים המתקדמים ביותר שהושקו השנה בישראל וברשת פלאפון בפרט. השקתו בישראל החזירה לפלאפון את הכבוד בתחום המכשירים והוציאה את החברה מהיובש הטכנולוגי, בעיקר בשל העובדה שהציע תמיכה בטכנולוגיית Bluetooth, יכולות הרחבת זיכרון, נגן MP3 סטריאופוני ותמיכה בשירותי דור שלישי בעיצוב מרשים ובאיכות גבוהה. למעשה, ה-770 היה השנה לכוכב עולה בקרב לקוחות פלאפון והיווה אבן דרך בקטלוג המכשירים של החברה.

   

  רשת: פלאפון

  מחיר: 2156 ש"ח

   

  מקום שמיני: Motorola E770

  בתחילת השנה, בדיקה קצרה הייתה מעלה כי רוב מכשירי הדור השלישי הם מכשירים מתקדמים עמוסי תכונות, ובעיקר, יקרים במיוחד. ה-E770, המבוסס על טלפון המוסיקה המצליח של מוטורולה E398, הצליח "לשבור" את החוקים בהיותו טלפון דור שלישי מתקדם, אך זול. במוטורולה חסכו בעיקר במצלמה (מצלמת VGA במקום מצלמת מגה-פיקסל) ובכך יצרו טלפון פשוט, התומך בכל שירותי הדור השלישי (כולל שיחות וידאו), במחיר ידידותי. מלבד המצלמה הפשוטה, המכשיר מצויד במגוון תכונות מתקדמות ויכולות מולטימדיה ומוסיקה, לרבות נגן MP3 מובנה וחריץ הרחבה לכרטיסי זיכרון. מעל לכל, ה-E770 הוא מבין הטלפונים הבודדים בישראל התומכים בחיבור Bluetooth סטריאופוני, המאפשר להאזין למוסיקה באמצעות אוזניות אלחוטיות תואמות. שילוב זה יצר טלפון צעיר ואטרקטיבי שהפך את הדור השלישי בישראל לשירות נגיש הרבה יותר.

   

  רשת: סלקום ו-orange

  מחיר: 356.4/792 ש"ח

   

  מקום שביעי: Nokia 6131

  מרבית מכשירי נוקיה בנויים בתצורת "מקלון" (Candybar) ומרבית משתמשיה הנאמנים כבר התרגלו לתצורה הפשטנית. כשהבינו בחברה שהמתחרים נושפים בעורפם, ניסו ליצור אלטרנטיבות נוספות והציגו טלפונים ראשונים בתצורת צדפה. הנוקיה הראשון בישראל בתצורה זו היה ה-

  2650 - טלפון בסיסי במיוחד ללא מסך חיצוני. בהמשך, הושקו מכשירי ה-6101/6103 שכבר צוידו במסך חיצוני והציגו יכולות סטנדרטיות. אך באוגוסט האחרון, הושק ברשת orange ה-6131 - טלפון צדפה שלא מבייש את המותג. לצד מגוון תכונות מתקדמות (כדוגמת נגן MP3, חריץ הרחבה, Bluetooth ומצלמת 1.3 מגה-פיקסל), ה-6131 הוא המכשיר הראשון בישראל הכולל מסך עשיר ב-16 מיליון צבעים, בעוד מרבית המסכים הסלולריים בישראל מסוגלים להציג עד 262 אלף צבעים בלבד. כמו כן, למכשיר מקש ייחודי בצד המכשיר המאפשר פתיחת הצדפה בלחיצה, באמצעות מנגנון קפיצי. מדובר כבר במכשיר מתקדם, דור 2.5 שבזכות הממשק המחודש של נוקיה, הנדסת האנוש והעיצוב הנאה, הוא מציע חווית שימוש נוחה ומהנה, לא פחות ממכשירי הצדפה של המתחרות המנוסות.

   

  רשת: orange

  מחיר: 2088 ש"ח

   

  מקום שישי: Motorola V3c / V3x

  ה-V3 הדקיק של מוטורולה היה לאחד המכשירים המובילים בשנת 2005, אבל מהדורת ה-CDMA שלו, התואמת לרשת פלאפון, הגיעה לישראל רק באוגוסט השנה. השקתו הייתה נקודת ציון חשובה בחברת פלאפון, בשל הציפיה הגדולה

  והעיכובים הרבים שהתעוררו בשלבי ההשקה. המהדורה שהושקה ברשת פלאפון צוידה כבר ביכולות דור שלישי, מבלי להתפשר בדקיקות שהמכשיר מציע. בפלאפון השיקו ברעש גדול גם מהדורה ורודה של ה-V3c, שהצליח לעורר בנשות ישראל עניין בטלפונים סלולריים, משל היו אביזר אופנתי (ויש הגורסים שכך הדבר).

   

  ברשתות סלקום ואורנג', הושק ה-V3x שנשען גם הוא על הצלחת ה-V3 האגדי והציג שלל שיפורים טכנולוגים, לרבות תמיכה בדור שלישי, מצלמת שני מגה-פיקסל וחריץ הרחבה לכרטיסי זיכרון. מנגד, ה-V3x זכה בנוסף לכל השיפורים גם לתוספת עובי. למרות זאת, הוא היה לאחד מכשירי הדור השלישי המובילים בישראל, בעיקר בשל המחיר המפתה שלו.

   

  רשתות: V3c בפלאפון V3x בסלקום ואורנג'

  מחיר V3c בפלאפון: 2516 ש"ח

  מחיר V3x בסלקום 1436 ש"ח וברשת אורנג': 1656 ש"ח

   

   

  עוד בפוקט: Telit משיקה בפלאפון מכשיר דקיק

   

   

  מקום חמישי: Sony Ericsson K800i

  היום, כמעט כל הטלפונים מצוידים במצלמה דיגיטלית מובנית, באיכות כזו או אחרת. המצלמה הסלולרית הבסיסית שימושית כתחליף בעיקר במצבים בהם מצלמה דיגיטלית אמיתית לא זמינה. בכך, הפכה המצלמה הסלולרית לערך מוסף בלבד, במיוחד בגלל שפיתוח תמונה שצולמה במצלמה שכזו, לא השביעה את רצונם של רבים בשל האיכות הירודה. ה-K800i של סוני-אריקסון הוא הראשון שמצליח לשנות את התפיסה הרווחת בקרב משתמשי הסלולר, על השילוב העתיק בין טלפון למצלמה.

   

  עם מצלמה סופר-מתקדמת באיכות 3.2 מגה-פיקסל, מיקוד אוטומטי ופלאש אמיתי מבית Xenon, ה-K800i הוא כבר יותר מצלמה מאשר טלפון סלולרי. גם בתחום הטלפוניה ושאר חלקי המכשיר, הוא לא משאיר את המשתמש מאחור, בזכות עושר יכולות מולטימדיה ותמיכה בדור השלישי. מדובר בעוד להיט של סוני-אריקסון שמנסה השנה ליצור פריצת דרך בתחום הצילום הסלולרי, לאחר שעשתה זאת בתחום המוסיקה הסלולרית, עם ה-W800i ("הווקמן").

   

  רשת: אורנג'

  מחיר: 2520 ש"ח

   

  מקום רביעי: Samsung X820

  רבים טוענים כי הטלפונים הסלולריים מתמחזרים מזה שנים ולא מציגים חידוש של ממש, מלבד שיפורים: עוד מגה-פיקסל,

  עוד מהירות, עוד זיכרון. מהפכת הדקיקות בסלולר שהתחילה מוטורולה עם ה-V3, דווקא מהווה שינוי מרענן למשתמש הממוצע, שמחפש טלפון מעניין, לשיחות בלבד. בצורה מפתיעה, הטרנד החדש מעורר במשתמשי סלולר אדישים, בעיקר קהל מבוגר שנוטה לאמץ מאוחר מגמות חדשות, עניין מחודש בטלפונים מעוצבים. בסמסונג החליטו לאמץ את אפקט הדקיקות ולהשיק סדרות שלמות של מכשירים דקיקים במיוחד. ה-Samsung X820 הוא ספינת הדגל של החברה, בהיותו הטלפון הסלולרי הדק ביותר בעולם, בעובי של 6.9 מ"מ בלבד. ה-X820 אשר הושק רק לאחרונה ברשת אורנג', מחזיר לשולחן המכירות את מאפיין העובי, תוך יצירת רף טכנולוגי חדש בשוק.

   

  רשת: אורנג'

  מחיר: 2088 ש"ח

   

  מקום שלישי: Nokia 6280

  רשתות הסלולר השיקו מכשירי דור שלישי רבים, אך הקהל הנאמן של נוקיה בישראל המתין למכשיר דור שלישי מתוצרת נוקיה - כזה שלא ישאיר אותה מאחור. ה-6280 הושק בתזמון מושלם ברשתות סלקום ו-orange וזכה לאהדה רבה, בזכות ההרכב הטכנולוגי הנדרש: תמיכה מלאה בדור שלישי, מצלמת 2.0 מגה-פיקסל, נגן MP3 סטריאופוני, חריץ הרחבה לכרטיסי זיכרון ותמיכה ב-Bluetooth. כמו כן, המכשיר שודרג בממשק החדש של נוקיה, שהביא עימו נוחות ופשטות ברמה חדשה. שלל התכונות שנאגדו בתצורת סליידר, מיקמו את ה-6280 במרכז הבמה כאחד הטלפונים המובילים בישראל.

   

  רשתות: סלקום ואורנג'

  מחיר: 2156/1728 ש"ח

   

  מקום שני: Sony Ericsson K610i

  מכשיר דור שלישי לא חייב להיות שמן, לא עבה, לא יקר ובטח שלא גדול במיוחד. את זה הוכיח השנה ה-K610i של סוני-אריקסון. עם סדרה של תכונות מתקדמות, עיצוב מהפנט וקומפקטיות שטרם נראתה במחוזותינו, מדובר בפריצת דרך בלא

  מעט מובנים. גודלו של המכשיר בהחלט מטעה, ואפשר לחשוב כי מדובר במכשיר דור 2.5 פשוט. כמכשיר דור שלישי קטן, צפוי היה כי תיעשה בו פשרה בהיצע הטכנולוגי או בביצועי המכשיר. אך כך לא הדבר, אלא להיפך. המכשיר כולל נגן MP3 סטריאופוני, חריץ הרחבה לכרטיסי זיכרון, תמיכה ב-Bluetooth (גם בחיבור סטריאופוני), מצלמה אחורית באיכות 2.0 מגה-פיקסל ומצלמה קדמית לשיחות וידאו, שלא מצליחים להבחין בנוכחותה. המחיר הנוח שלו (בהשוואה למכשירים מקבילים), העיצוב הנוצץ שלו והיכולות הרבות שמוצעות בו, מסמנים את ה-K610i כמכשיר אטרקטיבי במיוחד המעניק לבעליו תמורה מלאה וחווית שימוש מהמעלה הראשונה.

   

  רשתות: סלקום ואורנג'

  מחיר: 1076/1584 ש"ח

   

  מקום ראשון: Nokia N73

  למרבית הטלפונים דגש מסוים כזה או אחר בתחום העיצובי או בפן הטכנולוגי. בנוקיה החליטו לצאת בסדרת מכשירים שנוטשים את הרעיון המסורתי ומציעים שילוב עצום של תכונות - במעטפת של מכשירי "מולטימדיה" חכמים, המתקרבים

  ביכולותיהם ליכולות מחשב נייד או מחשב כף יד. ככל הנראה, בחברה הבינו כי הטכנולוגיה התקדמה מאוד, והסטנדרט התפתח לצד הדרישה לריבוי יכולות במכשיר אחד. כך שלמעשה, אין טעם להתמקד בפיתוח דגמים עם מוטיב מסוים, בהם הוחסרה תכונה כזו או אחרת. מדובר בסדרת ה-N-Series שהוכרזה לאחרונה בעולם, כאשר מכשיר ה-N73, הושק בישראל ברשתות סלקום וה-אורנג'. ה-N73 הוא מבין המכשירים המתקדמים ביותר בישראל, הכולל בין השאר, תמיכה מלאה בדור השלישי, מצלמת 3.2 מגה-פיקסל עם עדשת צילום מקצועית מבית Carl-Zeiss, נגן MP3 סטריאופוני, דפדפן אינטרנט MiniMAP (המאפשר גלישה באתרי אינטרנט "רגילים"), חריץ הרחבה לכרטיסי זיכרון, קישוריות Bluetooth, רדיו FM, רמקולים סטריאופונים ומערכת הפעלה Symbian סידרה 60, המעניקה למשתמש אפשרות להתקין על גבי המכשיר יישומי צד שלישי.

   

  המכשיר מהווה דוגמא מושלמת לחזון העתידי, בו כל המכשירים הניידים מתכנסים לכדי מכשיר מולטימדיה מרכזי, שמסוגל להחליף מכשירים רבים, שעצמאותם מיותרת. הוא מציג שילוב ייחודי, שעפ"י הסטנדרט הטכנולוגי, מזכה אותו בתואר שלמות. למכשיר חווית צילום וחווית מוסיקה מהטובות ביותר שנראו בטלפון סלולרי בישראל, בעיקר בשל הנדסת האנוש והחשיבה המרובה שהשקיעו מפתחיו. ה-N73 הוא לא סתם מכשיר מתקדם עמוס בחבילת תכונות, אלא סנונית ראשונה לתחילתה של דרך חדשה בעולם הטלפונים הסלולריים.

   

  רשתות: סלקום ואורנג'

  מחיר: 2876/2844 ש"ח

   

   

  אז מה היה לנו השנה?

  בשנת 2006 נהנו צרכני הסלולר בעיקר ממגוון חדש של מכשירי דור שלישי עתירי טכנולוגיה. מרביתם, מצוידים ביכולות מולטימדיה בסיסיות - לרבות מצלמות ברמה של כמה מגה-פיקסל ונגן MP3. גם טכנולוגיית ה-Bluetooth הפכה בשקט בשקט למצרך חובה לצד הדרישה הגוברת ליכולות אחסון והרחבת זיכרון. כמו כן, דגמי דור שלישי זולים החלו לחדור לשוק. מגמת ההתכנסות הטכנולוגית המשיכה גם השנה - יכולות מוסיקה ותמיכה ב-MP3 שולבו במכשירים רבים והמעבר ממצלמות 2.0 מגה-פיקסל ל-3.2 מגה-פיקסל נמצא בעיצומו. יצרניות הסלולר מנסות את מזלן בתחומי עיצוב חדשים עם תצורות חדשות ומכשירים דקיקים.

   

  כעת, ששירותי הדור השלישי פרושים ברחבי הארץ ורשתות הסלולר משווקות מכשירי דור שלישי ברמות מחיר שונות למגוון קהלים, סיכויי החדירה לשירותי הדור השלישי טובים הרבה יותר וצפויים להגביר את היקפי השימוש בשירותים אלו, כדוגמת שידורי וידאו ושיחות וידאו. ללא ספק, שנת 2006 הייתה השנה שבה מכשירי הדור השלישי הפכו לסטנדרט ובה הקונספט הבסיסי של "טלפון סלולרי" החל להיטשטש לטובת תפיסה חדשה של All-In-One.

   

  המחירים המצוינים נכונים ליום פרסום הכתבה ועפ"י מחירי המחירון אשר פורסמו באתרי רשתות הסלולר.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים