שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  בריאות הנוער: מגודל השדיים והפין ועד גילוח ואוננות

  גיל ההתבגרות לא מפסיק להפתיע: ההורמונים משתוללים, השינויים הפיזיים מהירים, וגם מצבי הרוח הופכים לדרמה. מה עושים נגד אקנה, לאיזה גובה אגיע, כמה פעמים ביום מותר לאונן, ומה עושים כשהמחזור החודשי מקדים או מאחר. כל התשובות לשאלות הנפוצות על גיל ההתבגרות

  התקופה הזאת משגעת את כולם. הילדים לא מצליחים להתאפס על הגוף שלהם, שמשתנה ללא הרף, ההורים לא מבינים מה נפל על הילד, שפתאום רוצה פרטיות, מביט במראה מבוקר עד ערב, חווה התפרצויות זעם ומבלה שעות בטלפון. הגוף המתבגר לא מפסיק להפתיע. שערות צומחות במקומות אפלים, איברי המין גדלים, ההורמונים משתוללים והבלבול חוגג.

   

  תהליך ההתבגרות המינית - המעבר מילדות לבגרות - מתחיל אצל בנות בגיל 9 עד 12 ואצל בנים בגיל 10 עד 14. בסוף גיל ההתבגרות מגיעים בני הנוער לבגרות מינית, אולם לא בהכרח לבגרות נפשית. בשנים האחרונות עלתה טענה מחקרית, שלפיה בעידן המודרני מתרחש תהליך של הארכת גיל ההתבגרות, לעיתים עד שנות ה-20 המאוחרות ותחילת שנות ה-30.

  לא כל בני האדם מתפתחים בקצב ובצורה דומה, וייתכנו הבדלים ניכרים בהופעת מאפייני ההתבגרות. אין בכך להעיד על פגם: ברוב המקרים יתרחשו שלבי ההתבגרות באופן טבעי במוקדם או במאוחר.

   

  השינויים הגופניים וההורמונליים

  אצל בנים מתחיל תהליך ההתבגרות בפעילות מוגברת של בלוטת יותרת המוח.

  פעילות הבלוטה מביאה לייצור מוגבר של הורמוני המין (טסטוסטרון ואנדרוסטרון, שנוצרים באשכים) ושל הורמון הגדילה (סומטוטרופין, שנוצר בבלוטת יותרת המוח).

   

  התוצאה היא שינויים גופניים בולטים: במשך שנתיים הגוף גדל בצורה מואצת, כמעט עד סיום תהליך הגדילה. גם איברי המין מתפתחים וגדלים: הפין, שק האשכים, שיער הערווה ותחילת ייצור תאי הזרע. גידול שיער מתחיל גם באזור הפנים, בית השחי ולפעמים גם בחזה. הקול משתנה והופך לעבה ונמוך יותר. כאמור, תהליך ההתפתחות הגופנית נמשך כשנתיים בממוצע, ובסיומו מגיע הנער לבגרות מינית מלאה. אשכיו מייצרים תאי זרע, והוא מסוגל לקיים יחסי מין פוריים.

   

  אצל הבנות תהליך ההתבגרות מתחיל אף הוא בפעילות מוגברת של בלוטת יותרת המוח, שגורמת לייצור מוגבר של הורמוני המין אסטרוגן ופרוגסטרון בשחלות ושל הורמון הגדילה סומטוטרופין. ייצור ההורמונים המואץ גורם לגדילת הגוף, הרחבה והתעגלות של האגן, גדילת השדיים, גדילת שיער הערווה באזור הפות, גדילת שיער בבית השחי וברגליים ותחילת הופעת הווסת, שמעידה על כך שהשחלות התחילו בייצור ביציות, וייתכנו הפריה מוצלחת ותחילת הריון.

   

  התבגרות מינית מוקדמת

  התבגרות מינית מוקדמת מתרחשת אצל בנות לפני גיל 8 ואצל בנים לפני גיל 9. אם מופיעים סימני התבגרות מינית לפני גיל 8, כמו צמיחת רקמת שד אצל בנות, גדילת אשכים אצל בנים או הופעת שיעור במפשעה או תחת בית השחי, יש להיוועץ ברופא ילדים, שאמור לוודא שאכן מדובר בהתפתחות מינית מוקדמת ולהחליט אם יש צורך בבירור מעמיק יותר אצל אנדוקרינולוג. ברוב המקרים הסיבה להתבגרות מינית מוקדמת לא ברורה וקשורה לסיפור משפחתי. במקרים נדירים קיימות סיבות רפואיות אחרות, שקשורות בשיבוש הורמונלי, שניתן לאתר בבדיקות מעבדה.

   

  בעשור האחרון ירד משמעותית גיל הופעת הווסת הראשונה בקרב בנות. מחקרים שבוצעו בשנים האחרונות הראו כי השכיחות המוגברת של אסטרוגן במזון מביאה להתבגרות מינית מוקדמת. בין מקורות האסטרוגן, על פי מחקרים שערכה הוועדה לאיכות הסביבה וחיי האדם של האו"ם: חומרי הדברה, כימיקלים שונים ומוצרי תעשיית הפלסטיק כולל מוצצים, פטמות בקבוקי תינוקות וצעצועים.

   

  מחקר שנערך במרכז הרפואי קפלן מצא כי בישראל שכיחות הופעת ניצני שד בבנות כבר בגיל 8 עלתה פי 25 בשנים האחרונות ושכיחות הופעת המחזור אצל ילדות בנות 11 עלתה פי 2. על פי הערכות, יותר מ-%10 מהילדות בישראל מתבגרות מינית לפני גיל 8.

   

  התבגרות מינית מאוחרת

  המחזור הראשון אצל בנות מופיע בגיל 12 וחצי בממוצע, בעוד הבנים מתחילים את התפתחו תם המינית לפני גיל 14. היעדר שיעור וגדילת רקמת שד אצל בנות עד גיל 14 נובע לעיתים קרובות מסיבות משפחתיות. אם הנערה כבר קיבלה מחזור אך הסימנים האחרים של התפתחותה המינית מתעכבים, ניתן להמתין עד גיל 16 לפני שפונים לבירור רפואי.

   

  אצל בנים ההתפתחות המינית צריכה להופיע עד גיל 13 וחצי-14 בממוצע. עד לגיל הזה אמורות להתחיל גדילת האשך, הופעת שיעור במפשעה ובבית השחי וגדילת הפין. חשוב להדגיש שקיימת שונות מאוד גדולה בין ילדים שונים, ולכן קשה מאוד לקבוע דפוס נורמטיבי של מועד ההתפתחות המינית.

   

  הגובה הצפוי

  ברפואה אין מאה אחוז. אבל בהערכה גסה ניתן לומר שהגובה הצפוי לבנים הוא חיבור סכום גובה ההורים עם המספר 13. את התוצאה הזו מחלקים ל-2. אצל בנות מחברים את סכום גובה ההורים, מפחיתים 13 ואת התוצאה מחלקים ל-2. הטעות עשויה להיות פלוס-מינוס 5 ס"מ.

   

  צילום עצמות כף היד הוא מדד אמין יותר למצב גדילת העצמות. את הצילום משווה הרופא לסטנדרט סטטיסטי של רוב הילדים באותו גיל, ואז ניתן לומר אם עצמות הגוף מתאימות לגילו של הילד. אם גיל העצמות לא תואם את הסטנדרט, ייתכן שפוטנציאל הגדילה קטן יותר. אם גיל העצמות גדול מהגיל הכרונולוגי של הילד, פירושו של דבר שתהליך הגדילה אצלו מואץ, והסיכוי שלו לגבוה קטן יותר. חשוב להדגיש שתהליך הצמיחה לגובה מתרחש במקביל לתהליך ההתפתחות המינית.

   

  גודל הפין

  כאמור, רוב הבנים מתחילים את התפתחותם המינית עד גיל 14, כשהשלב הראשון כולל לרוב את גדילת האשכים והופעת שיעור במפשעה. בהמשך מופיעה גדילה של הפין. גודל הפין צריך להימדד בצורה נכונה: זהו איבר שאינו נותר במנוחה, ולכן צורת המדידה היא קריטית ועשויה להתבטא בהבדלים של סנטימטרים בין מדידה למדידה.

   

  המדידה נעשית מבסיס הפין לקצהו, כשהפין רפוי, ובטמפרטורת החדר. זווית המדידה או הימצאות של שומן בבסיס הפין עשויות להטות את התוצאה. אצל ילדים כבדי משקל נוטה הפין להתכנס לבסיסו, מה שעשוי להראות איבר קטן כשלמעשה גודלו תקין. אורך הפין הממוצע, כשהפין רפוי אך מתוח: אצל ילד בן 10 - 7-5 ס"מ. אצל נער בגיל 16-14 - 10-6 ס"מ. אצל מבוגרים - 12-8 ס"מ.

   

  גודל השדיים

  גדילת השדיים היא סימן ההתפתחות הראשון שמופיע אצל הבנות. ניצני שד אמורים להופיע עד גיל 13 וחצי. אין מדד לגודל תקין של השד, ואין לו חשיבות מבחינה רפואית. עם זאת, מתרחשת לעיתים גדילה לא סימטרית של השדיים. למעשה, לרוב הנשים בגיל מבוגר אין שדיים סימטריות, כך שמדובר במצב שכיח.

   

  מתי לקנות את החזייה הראשונה? מדובר בהחלטה אישית שלך. אם התחילו לצמוח אצלך שדיים, ייתכן מאוד שתרצי ללבוש חזייה. כדאי להסתייע באמא או בחברה טובה וללכת יחד איתה לרכוש את החזייה הראשונה. החזייה תומכת בחזה ומכסה על הפטמות, שיילכו ויגדלו עם הזמן. תחילה דרוש אימון קצר ללבישת החזייה, אבל עד מהרה תתרגלי גם לכך.

   

  רקמת שד אצל בנים

  גינקומסטיה - צמיחת רקמת שד - היא תופעה שכיחה בגיל ההתבגרות, שמתרחשת בקרב כ-%25 מהבנים. מדובר בצמיחה של רקמה רגישה, לרוב מתחת לפטמה, שנראית לעיתים כשד קטן. אצל רוב הבנים התופעה חולפת בתוך שנתיים, ובחלק קטן מהמקרים היא עשויה להימשך זמן רב יותר. במקרים בודדים הצמיחה משמעותית ולא חולפת, ואז יש צורך בהתערבות קוסמ טית.

   

  המחזור החודשי

  הווסת הראשונה אמורה להופיע עד גיל 13 וחצי, אולם אם קיימת היסטוריה משפחתית של הופעת מחזור חודשי מאוחר, היא עשויה להגיע גם בגיל 16. תחילה עשוי המחזור להופיע באופן לא סדיר, כתוצאה מחוסר בשלות של המערכת ההורמונלית.

   

  הווסת הראשונה תגיע בדרך כלל בגיל דומה לגיל שבו הופיעה לראשונה אצל אמך. יש בנות שלא מרגישות בכך כלל, אחרות עשויות לחוש כאבי בטן קלים. המחזור החודשי נמשך 5-3 ימים בממוצע. בהתחלה המחזור לא סדיר ועשוי להופיע אחת לכמה חודשים. בתוך שנה-שנתיים הופכת תדירות המחזור לקבועה יותר. אם המחזור לא סדיר אחרי התקופה הזו, הדבר עלול לנבוע מהפרעות אכילה ומתת משקל או ממצבים רפואיים אחרים, שאותם יש לברר אצל הרופא.

   

  שיעור יתר

  אצל חלק מהמתבגרים והמתבגרות מופיע שיעור יתר (הירסוטיזם) כבר בתקופת התיכון או בית הספר היסודי. ברוב המקרים מדובר בתופעה תורשתית, אך היא עלולה להביך ולתסכל את הנער או הנערה. במקרים האלה מומלץ לגשת לרופא עור ולהיוועץ באשר לשיטה מתאימה להסרת שיער הגוף המיותר. במקרים מסוימים עשוי הרופא לשלוח את הילד לבדיקות הורמונלי ות לאיתור רמות גבוהות מדי של הורמוני המין, שדורשת טיפול מתאים.

   

  גילוח

  הופעת שיער על הפנים אצל בנים מתחילה בדרך כלל בגיל 13 ומסתיימת

  בגיל 19. תחילה מופיע שיעור באזור השפם, שבהמשך הופך לזיפים קשים יותר בשאר חלקי הפנים. באופן כללי ניתן לומר שמידת שיעור הפנים עשויה להיות דומה למידת השיעור של האב.

   

  קצב גדילת שיער הפנים משתנה מאדם לאדם. אלה שהתבגרו מאוחר יותר עשויים להגיע לצבא ללא צורך בגילוח. לעיתים הופעת השיעור גורמת לילד מבוכה רבה. לכן עוד בטרם החל התהליך מומלץ לערוך שיחה עם הילד, להדריך אותו לקראת הצפוי ולסייע לו בצעדי הגילוח הראשונים.

   

  אוננות

  אוננות קיימת בכל התרבויות ובכל הגילים. מדובר בתופעה נורמטיבית, שהיא חלק מההיכ רות עם החוויה המינית התקינה של האדם. מבחינה רפואית לא נגרם כל נזק כתוצאה מאוננות, והיא לא פוגעת באיבר המין או בפריון גם אם היא מתבצעת כמה פעמים מדי יום. אוננות לא מזיקה כל עוד היא לא פוגעת באורח החיים התקין, כמו לימודים משפחה וחברים, ומתנהלת בצנעת הפרט.

   

  יחסי מין

  רוב בני הנוער מוכנים גופנית ליחסי מין עוד לפני שהם מוכנים לכך נפשית. רוב ההורים נבוכים ומתקשים לשוחח עם ילדיהם על יחסי מין, אך אין מנוס מלעשות כך. המסר העיקרי צריך להתמקד במוכנות הרגשית של המתבגר להתמודד עם האחריות של קיום יחסי מין והתוצאות האפשריות: הריון לא רצוי או מחלות מין. גילוי המיניות הוא חלק חשוב בהתפתחות המתבגר, שזה המפגש הראשון שלו עם דחפיו המיניים, לכן חשוב שלא להפוך את הנושא לטאבו שאין לדבר עליו.

   

  אצל בנות עדיף לדחות את יחסי המין לאחר גיל 17: רירית צוואר הרחם מגינה מפני חדירת מזהמים והיא מתפתחת באופן הדרגתי ולא מגיעה לשלמותה אחרי תחילת המחזור החודשי. לכן בנות מתחת לגיל 17 חשופות יותר להידבקות במחלות מין ובווירוס הפפילומה האנושי HPV שקשור בהתפתחות סרטן צוואר הרחם. ככל שהחשיפה לווירוס הזה נעשית בגיל צעיר יותר, כך סיכון ההדבקה בו עולה.

   

  בעיות שינה

  על פי האגודה האמריקאית להפרעות שינה, מתבגר ממוצע זקוק לכ-9 וחצי שעות שינה בלילה, ככל הנראה בשל הורמונים שחיוניים לצמיחה ולהתבגרות המינית, שמשתחררים בעיקר בזמן השינה. עם זאת, מחקרים הראו שבני נוער ישנים בממוצע רק כ-7 שעות בלילה.

   

  חוקרים מאוניברסיטת סטנפורד מצאו שבני נוער זקוקים לשעה עד שעתיים שינה יותר מילדים בני 10-9, שזקוקים רק ל-8 שעות שינה בלילה. העובדה הזו סותרת את מה שקורה בפועל: ככל שהילדים גדלים, כך ההורים מאפשרים להם לשכב לישון מאוחר יותר.

   

  שעות שינה מעטות אצל בני נוער לא רק עלולות לפגוע בהתפתחות, אלא גם לגרום להפרעות בריכוז, לקשיים בלימודים, להירדמות במהלך היום ולסכנה בכבישים לרוכבים על אופניים ואופנועים ולנוהגים בכלי רכב.

   

  מה עושים? הרגילו את הילד לשגרת שינה, כמו מקלחת חמה או פעילות שקטה לפני השינה. קבעו בשיתוף איתו שעה עקבית שבה הוא הולך לישון (בימי החול). מנעו מהמתבגר משקאות ומזונות שמכילים קפאין (קפה, קולה, שוקולד) אחרי השעה 20:00 וודאו שהוא לא עוסק בפעילות גופנית לפחות שעתיים לפני השינה.

   

  אקנה

  90 אחוז מהמתבגרים יסבלו מאקנה בדרגת חומרה זו או אחרת. מדובר בפצעונים שמופיעים בגיל ההתבגרות ומתחלקים לכמה סוגים לפי דרגות החומרה. אקנה קומודוניקה היא הצורה השכיחה והקלה ביותר ובאה לידי ביטוי בהופעת קומודונים (פקקי חלב) שגורמים לפצע שבראשו נקודה שחורה.

   

  אקנה פיסטולרית מתאפיינת בפצעים מוגלתיים: לפני הופעת הפצע מופיעות נקודה שחורה אחת או יותר, שחוסמות את מוצא בלוטות החלב. בהיעדר מוצא להפרשה מתרחש תהליך דלקתי כתוצאה מחדירת חיידקים. אקנה ציסטית נחשבת לחמורה ולקשה יותר ומתבטאת בהתפרצות ציסטות עמוקות שגורמות להצטלקות העור.

   

  אקנה גורמת לתסכול רב אצל בני הנוער, שמצויים בשלב שבו המודעות הגופנית ותהליכי החיזור מגיעים לשיא. הבשורה הטובה היא שיש מגוון של הצעות טיפול, מהקל אל הכבד, עם שיעורי הצלחה גבוהים מאוד. בשל ריבוי האפשרויות אנחנו ממליצים להיוועץ ברופא מתבגרים או ברופא עור להתאמת הטיפול המיטבי. הדגישו בפני המתבגר שהטיפול עשוי לארוך שבועות עד חודשים עד לקבלת תוצאות, ולפיכך חשובה ההתמדה. נימת הרגעה נוספת: אם טיפול אחד לא הצליח, קיים טיפול חלופי שישפר את המצב.

   

  התרופה היעילה ביותר לאקנה בינונית עד קשה היא רואקוטן, נגזרת של ויטמין A. על פי ההערכות, יותר מ-13 מיליון איש ברחבי העולם משתמשים כיום בתרופה הזו. אחת מתופעות הלוואי המוכרות של רואקוטן היא נזק לכבד, ולפיכך נדרשים המשתמשים לעבור בדיקות תפקודי כבד אחת לחודשיים ולהימנע באופן מוחלט מכניסה להריון בתקופת הטיפול בשל סיכון מוגבר ללידת תינוק שלוקה במומים מולדים.

   

  בזמן הטיפול חשוב להקפיד גם על נקיון עור הפנים. לצורך כך ניתן להיעזר באחד מסבוני הפנים שנמכרים ברשתות הפארם ובתי המרקחת או במשחות בעלות אפקט מייבש ומונע חייד קים. הקפידו שלילד תהיה מגבת פנים נפרדת, שלא משמשת לניגוב הידיים.

   

  עישון

  מה עושים אם הילד מתחיל לעשן? הסוגיה לא פשוטה כל כך. הדעה הרווחת היום היא שתהליך המניעה צריך להתחיל הרבה קודם, והוא זה שישפיע בעוצמה הרבה יותר על הילד. כבר מגיל קטן על ההורה לבטא דעות חד משמעיות נגד עישון. הורים שמעשנים או מגלים סובלנות לעישון לא יכולים להיות מופתעים אם ילדיהם יתנסו בכך.

   

  ברגע שאתם מגלים שילדכם מעשן, עליכם לדרוש בכל תוקף שיפסיק. ברור שעונש הוא תרופה מאוחרת למכה, וכאמור - עדיף למנוע את הנגע. חשוב לזכור שעישון מתחיל בשלב התנסות, שהיא חוויה התבגרותית נורמטיבית. המלחמה העיקרית שלכם צריכה להתמקד בשלב הזה, כדי למנוע מעבר לשלב ההתמכרות.

   

  ילדים שמצויים בסיכון להתמכרות לעישון הם אלה שבמעגל החיים שלהם קיימים קשיים: חוסר הצלחה בלימודים, קשיים חברתיים, משפחתיים או כלכליים, קשיים אישיותיים, כמו הפרעות קשב וריכוז, דיכאון וחרדה.

   

  ייעוץ רפואי: ד"ר קובי בנעים, מרפאת שירות ייעוץ רפואי לנוער במחוז ירושלים של שירותי בריאות כללית.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: גטי אימג' בנק ישראל
  התבגרות מינית מוקדמת. בנות לפני בנים
  צילום: גטי אימג' בנק ישראל
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים