שתף קטע נבחר

צילום: איי פי

דיקטטור עיראקי אחד הלך, הבא בדרך?

פרופ' אמציה ברעם, היסטוריון מומחה לעיראק, סבור שהוצאתו להורג של סדאם תגביר את המוטיבציה של המורדים הסונים לבצע פיגועים. לדעתו, יש סיכוי שתיווצר דיקטטורה שיעית באזור בגדד ודרום עיראק. "אני רואה את הדיקטטור הבא ושמו מוקתדא א-סאדר. יש לו את המיליציה החזקה ביותר בעיראק"

"הוצאתו להורג של סדאם חוסיין רק תגביר את המוטיבציה של המורדים הסונים לבצע מספר גדול יותר של פיגועים" - כך מעריך הערב (שבת) פרופ' אמציה ברעם מאוניברסיטת חיפה. לדבריו, "אם השיעים והסונים לא יחדשו את השיחות ביניהם, עיראק צפויה לסבול במשך שנים רבות מטרור שיבוא מכל הצדדים".

 

סופו של רודן:

פרופ' ברעם, העומד בראש מרכז עזרי לחקר איראן והמפרץ הפרסי, סבור שההחלטה להוציא את חוסיין להורג בחג הקורבן מהווה פגיעה קשה במיוחד לבני העדה הסונית בעיראק. "מבחינת המורדים הסונים זהו עלבון משולש: הראשון הוא עצם ההוצאה להורג. השני הוא ביצוע המעשה בתלייה ולא בירייה כפי שביקש סדאם. העלבון השלישי הוא ביצוע גזר הדין בחג הקורבן. כל הדברים האלה יגבירו את המוטיבציה לבצע פיגועים", מציין ברעם.


העולם הערבי עקב בדריכות אחר ההוצאה להורג (צילום: סי"צ)

  

מדוע לא חיכו עד לאחר חג הקורבן?

"לאחר שהחליט בית המשפט על גזר דין מוות, גברו הלחצים על הממשלה העיראקית שלא להוציא את העונש הקשה לפועל. בתוך עיראק ובקהילה הבינלאומית קראו להמתיק את עונש המוות ולהמירו במאסר עולם, ואילו הנציגים השיעים בממשלה העיראקית פחדו שהלחצים ימנעו את ההוצאה להורג. אולם, השמחה והציפייה בקרב הציבור השיעי בעיראק היתה כה גדולה שפרנסי המדינה לא יכלו לקבל שום החלטה מלבד הוצאתו להורג".

 

כיצד ישפיע המקרה על משטרים אחרים בעולם הערבי?

"בעולם הערבי, שהוא סוני ברובו, יש חלקים רבים שעדיין רוחשים לו הערצה. העובדה שהוא הוצא להורג תיצור התמרמרות נגד הממשלה העיראקית ונגד השיעים בכלל. מלבד האיראנים, שפירסמו הודעת תמיכה נלהבת בביצוע גזר הדין, שאר המדינות הסוניות לא בירכו על כך והדבר מסב להם אי-נחת. סוריה צפויה לקבל זאת בדרך הקשה ביותר משום שמשטרו של בשאר אסד דומה מאוד לזה של סדאם".

 

לא היה עדיף לתת לחוסיין להינמק בכלא?

"אם סדאם היה מקבל מאסר העולם, ניתן היה לקדם באופן טוב יותר מטרות של פיוס לאומי. אולם ברגע שניתן גזר הדין לא נותרה למערכת הפוליטית כל אפשרות להמתיק את העונש במאסר עולם".

 

מדוע הוחלט להוציאו להורג בתלייה ולא בירייה?

"סדאם נהג להורות על הוצאות להורג של קציני צבא בכיתת יורים. הדבר נחשב למתן מעין 'כבוד אחרון' למתים. הוא ראה בעצמו, עד יומו האחרון, כמפקד הכוחות המזויינים של ארצו, ולכן דרש את הכבוד המגיע לאיש במעמדו. בית המשפט קבע שאין להיענות לבקשתו היות שהוא נאשם בפשעים נגד האנושות, ודינם של פשעים כאלה הוא תלייה. כמובן, יש לזכור שפשעיו של סדאם היו אכזריים מאוד והרצון לנקמה מצד רבים בעיראק היה גדול מאוד".

 

האם יש סיכוי שעיראק תחזור להיות יחידה אחת הומוגנית?

"יהיה קשה מאוד לאחד שוב בין השיעים לסונים ללא קשר לשליט דיקטטורי זה או אחר".

 

לדעתו של פרופ' ברעם, יש סיכוי שתיווצר דיקטטורה שיעית באזור בגדד ודרום עיראק. "אני רואה את הדיקטטור הבא ושמו מוקתדא א-סאדר. הוא בריון אכזרי בסגנון של סדאם חוסיין, יש לו את המיליציה החזקה ביותר בעיראק וייתכן והוא יצליח להשתלט על בגדאד ודרום עיראק וישמש בן ברית של האיראנים או שליח מטעמם". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דורון גולן
ברעם. "מות סדאם ייצור מרמור נגד שיעים"
צילום: דורון גולן
צילום: איי אף פי
א-סאדר. "בריון אכזר"
צילום: איי אף פי
סדאם עם חבל התלייה
צילום: איי אף פי
ילד שיעי חוגג את מות סדאם
צילום: רויטרס
מומלצים