שתף קטע נבחר

סדאם חוסיין נקבר הבוקר בכפר הולדתו

שליט עיראק לשעבר נקבר בכפר הולדתו עוג'ה הסמוך לתכרית, בצפון המדינה, כך דיווח ראש החמולה המקומית. מוקדם יותר הודיעה משפחתו שייקבר בעיר רמאדי, מעוז הסונים במערב עיראק. הרודן העיראקי הומת בתלייה, שלוש שנים לאחר שנלכד בידי האמריקנים. שניות לפני שנפח את נשמתו, זעק: "אללה הוא אכבר. תחי האומה העיראקית. פלסטין ערבית"

לאחר שאתמול הוצא להורג, הבוקר (יום א') נקבר הרודן העיראקי לשעבר סדאם חוסיין בכפר הולדתו עוג'ה, סמוך לתכרית שבצפון עיראק, כך מסר השייח עלי אל-נידאווי, ראש החמולה של סדאם חוסיין. זאת בניגוד להודעה שפרסמה אמש משפחתו של סדאם, בה נמסר שהוא ייקבר בעיר רמאדי, מעוז של הסונים. בהודעת המשפחה נאמר שסדאם ביקש מעורכי דינו להיטמן בכפר הולדתו עוג'ה - או ברמאדי, "והחלטנו לקבור אותו ברמאדי".

 

אנשים שהיו נוכחים בטקס הקבורה סיפרו כי מעטים השתתפו בו. מוקדם יותר מסרה עורכת הדין מטעם ההגנה, בושרה אל-חליל, שהגופה הועברה לחמולה של סדאם, לצורך קבורתו. מקור בכיר בממשלת עיראק אישר בשיחה עם סוכנות רויטרס שהגופה הועברה במטוס אמריקני צבאי לתכרית, שם נמסרה לחמולת אלבו נאסר. גם רשת "אל-ערביה" דיווחה שמשלחת מתכרית לקחה את הגופה לקבורה. בבית הקברות בעוג'ה קבורים גם בניו של סדאם, עודאי וקוסאי, שנהרגו באוגוסט 2003 במוסול, בקרב יריות עם הכוחות האמריקנים.

 

 

היועץ העיראקי לביטחון לאומי, מוואפק אל-רובאעי, מסר אמש לרשת CNN ש"סדאם ייקבר בשעות הקרובות במקום כלשהו בעיראק". מקור המקורב לראש ממשלת עיראק מסר מוקדם יותר שסדאם ייקבר במקום מסתור. על-פי אחד הדיווחים, הגופה הוטסה במסוק ליעד לא ידוע. השלטונות העיראקים, כך העריכו, מבקשים למנוע מצב שבו יהפוך קברו של סדאם חוסיין לאתר עלייה לרגל לתומכיו. אולם כאמור, סדאם ייקבר ככל הנראה ברמאדי.

 

לדברי היועץ לביטחון לאומי, יתקיים טקס קבורה איסלאמי מסורתי לסדאם, "נשטוף את הגופה, נעטוף אותו ונשים אותו בארון. איש דת מוסלמי יאמר תפילה והוא ייקבר בטקס מסורתי". זמן קצר לאחר ההוצאה להורג, אמרו בנותיו של סדאם, רגאד ורנה, כי הן מעוניינות להביא את גופת אביהן לקבורה זמנית בתימן. מאוחר יותר נמסר כי הבנות נמצאות בקשר עם מנהיגי החמולה המקומית בנוגע לסדרי הקבורה.

 

תגובות מעורבות בעולם  

שלוש שנים לאחר שנלכד בידי הצבא האמריקני, הובא הרודן העיראקי לשעבר סדאם חוסיין אל הגרדום והומת בתלייה. זה היה עונשו של מי שכונה "הקצב מבגדד" והורשע בפשעים נגד האנושות. ההוצאה להורג התרחשה סמוך לשעה 5:00 בבוקר (שעון ישראל), בנוכחות מספר עדים מהממשל העיראקי ואיש דת מוסלמי. סגן שר החוץ העיראקי, נתן את החותם הרשמי כשהודיע: סדאם הוצא להורג. ברגעים שלפני ההוצאה להורג הוא לא התנגד וגם לא ביקש להתנצל. לפני שהחבל נכרך סביב צווארו, צעק: "אללה הוא אכבר. תחי האומה העיראקית. פלסטין ערבית".

 

נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, אומר כי נעשה צדק, "שסדאם מנע מקורבנות משטרו האלים". אבל במדינות רבות גינו את ההוצאה להורג. בין היתר נשמעו גינויים רשמיים מרוסיה, איטליה, שוויץ, ספרד, אירלנד, שוודיה, נורווגיה, דנמרק, אוסטריה, הונגריה, הולנד ואוקראינה. סגן ראש הממשלה ההולנדי הגדיר את המעשה "ברברי". ארגון זכויות האדם אמנסטי אומר כי "בית המשפט לערעורים נתן גושפנקא להליך שיפוטי שהיה לקוי מיסודו". 

 

רבים ברשות הפלסטינית ביכו את תלייתו של סדאם חוסיין, שזכה למעמד מיוחד. "סדאם נודע בזכות יכולתו לעמוד על שלו ולומר 'לא' בפניה של מעצמת-על", אמר חוסני אל אג'ל, בן 46, ממחנה פליטים ליד רמאללה. במקומות רבים בגדה ובעזה תלו את תמונותיו של "הקצב מבגדד". בחלק מהמקומות נתלו שלטים שבהם "מככבים" סדאם חוסיין ויאסר ערפאת. תושבי הרשות הפלסטינית נזכרו בערגה בימי מלחמת המפרץ, אז עשרות טילי סקאד שוגרו לעבר ישראל. נחיתת הטילים באזור המרכז ב-1991 לוותה בחגיגות וקריאות: "יא סדאם, יא חביב - הכה, הכה בתל-אביב".


פורסם לראשונה 30/12/2006 20:34

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כשהחבל על צווארו
צילום: רויטרס
שורפים את שטרות סדאם בעיראק
צילום: רויטרס
הפגנות שמחה ברחבי עיראק
צילום: איי פי
מומלצים