שתף קטע נבחר

לקנות או לשכור דירה? החלטה פסיכולוגית ולא כלכלית

מחקר בטכניון: לגורמים פסיכולוגים משקל מכריע בהחלטה האם לקנות או לשכור דירה. 70% מהנשאלים מקשרים קניית דירה לסטטוס חברתי גבוה יותר, תחושות יציבות, שקט נפשי, הצלחה ואושר

מחקר שערכו חוקרי הפקולטה לארכיטקטורה ובינוי ערים בטכניון מגלה כי השיקול הכלכלי המקובל שלפיו בעלות על דירה עדיפה על פני שכירתה, אינו עומד במבחן התיאוריה הכלכלית. לגורמים פסיכולוגיים, לעומת זאת, יש על פי המחקר חלק מובהק בהחלטה אם לקנות או לשכור דירה.

 

במחקר, שנערך בראשותו של ד"ר דני בן-שחר, השתתפו 315 סטודנטים בשנת לימודיהם הראשונה, נבחנו מספר גורמים המשפיעים על ההכרעה שבין רכישת דירה לבין מגורים בשכירות.

 

"השיקולים הכלכליים כוללים ענייני מיסוי, עלויות נלוות לעסקה כגון תיווך, שכר טרחת עורך דין, מגבלות תקציביות של הרוכש, סיכון הקשור בתנודתיות ערך הנכס ותנודתיות מחירי השכירות", מסביר ד"ר בן-שחר.

 

על פי המחקר, הגורמים הפסיכולוגיים נמצאו כמשפיעים יותר על קבלת ההחלטה. נמצא שאנשים מקשרים תחושה של חופש ועצמאות לבעלות יותר מאשר לשכירות (76% טוענים שהם מעדיפים בעלות בשל סיבה זו). 83% מהנשאלים השתמשו במושגים כמו הרגשה טובה כשדיברו על קניית דירה ו-85% העדיפו בעלות בשל תחושת השייכות לנכס.

 

89% מהנשאלים קישרו בין נישואים לבין בעלות על דירה. 70% בממוצע קישרו בעלות על דירה אסוציאטיבית עם סטטוס חברתי גבוה יותר, תחושות יציבות, שקט נפשי, הצלחה ואושר. זאת, לעומת 4% בלבד שקישרו את המושגים הללו עם שכירות.

 

עוד נמצא, כי 85% מן הנשאלים מאמינים "שרכישת דירה עדיפה על שכירות מאחר שנותרת ביד דירה לאחר סיום תשלומי המשכנתא בעוד שבשכירות משלמים תשלומי שכירות כל החיים ולבסוף נשארים ללא כלום".

 

על כך אומר ד"ר בן-שחר כי "בלי לבדוק ריביות, רמת סיכון ופרמטרים כלכליים נוספים – הרי שתיאורטית, טענה זו פשוט אינה נכונה שכן תשלומי השכירות עשויים להשאיר מזומן בידי השוכר בערך גבוה יותר מזה של הדירה שתישאר עם תום תשלומי המשכנתא".

 

עוד נמצא, כי יש מתאם חיובי בין השיקולים הכלכליים והפסיכולוגיים הקשורים בהחלטה לרכוש דירה בבעלות. מכאן, מסכם בן-שחר, שייתכן כי הנימוקים הכלכליים הרציונאליים מסווים במידה רבה את המניעים הפסיכולוגיים, כשאלה האחרונים הם, למעשה, דומיננטיים יותר בהחלטה לרכוש דירה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
צילום: גדי קבלו
לשכור או לקנות?
צילום: גדי קבלו
מומלצים