שתף קטע נבחר

אישום: הונה חברה ביטחונית ב-100 אלף דולר

משה יהב, מנהל רכש בחברה שמייצרת אמצעי לחימה ושנמצאת בבעלות רפא"ל ואלביט, מואשם כי היה מעורב בזיוף מסמכי משלוח - וכך גרם לחברה חיובי יתר בכ-200 אלף דולר. בתמורה למעשיו שלשל לכיסו כמחצית מהסכום

כתב אישום הוגש הבוקר (יום ב') לבית המשפט המחוזי בחיפה נגד משה יהב, בן 61 שעבד כמנהל מחלקת הרכש והלוגיסטיקה בחברה השייכת לרפא"ל ואלביט. יהב חשוד כי בשנים 2002-2005 שלשל לכיסו סכום של קרוב ל-100 אלף דולר, שקיבל תמורת זיוף נתונים על גבי מסמכי משלוח של רכיבים בהם השתמשה החברה. מחישובים שערכה החברה התברר כי בשל הזיופים היא חויבה בכ-200 אלף דולר.

 

מכתב האישום עולה כי הנאשם היה מנהל הרכש והלוגיסטיקה בחברת SCD, שבבעלות רפא"ל ואלביט, העוסקת בייצור אמצעי לחימה ומייבאת את הרכיבים מספקים שונים ברחבי העולם. חברת מנטפילד היא זו שהעבירה את הרכיבים לישראל, בין היתר באמצעות חברה בת בארה"ב, "YES גלובל".

 

על פי האישום, יהב קיבל מאנשי 'YES גלובל' נתונים על חבילות עם רכיבים שהזמינה החברה בארה"ב והגיעו למחסני "YES גלובל". הוא היה מורה לעובדים לזייף את שטר המטען בכך שירשמו משקל גדול יותר מהמשקל האמיתי של החבילות וכאשר היו החבילות מגיעות לארץ, היה מאשר את המשקל המזויף, שלפיו נקבע תעריף חיוב גבוה יותר. ממסמכים שצורפו לכתב התביעה, עולה כי מדובר היה בזיופים של מאות אחוזים.

 

במקרים אחרים הורה הנאשם לעובדי "YES גלובל" לזייף את מקור המשלוח, כך שיירשם כאילו הגיעו מיעד מרוחק בארה"ב, כגון שיקגו או לוס אנג'לס. שיטות הונאה אחרות היו חלוקה של משלוח אחד למספר חבילות וזיוף תאריכי המשלוח כך שייראה כאילו מדובר במשלוח דחוף ועוד. כל אחד מהשינויים גרם לחיוב גבוה יותר לחברת SCD.

 

"בתמורה לפעולות שביצע הנאשם במסגרת הקשר קיבל הנאשם לידיו משותפיו לקשר, שוחד בסכום חודשי קבוע שנע בין 2,000 ל-3,000 דולר, החל משנת 2002 ועד אמצע שנת 2005, ובסך כולל שלא פחת מ-80 אלף דולר", נטען באישום. כספים אלה, הועברו על ידי מנכ"ל "YES גלובל" לחשבון בנק של הנאשם בארה"ב.

 

במקביל להגשת כתב האישום, הגישה המדינה בקשת חילוט, לפיה אם יורשע יהב בדין ניתן יהיה לחלט סכום של כ-80 אלף דולר על פי החוק לאיסור הלבנת הון, מתוך כספי ביטוח המנהלים של הנאשם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים