שתף קטע נבחר

החשד: אנשי עסקים "קנו" מינויים ברשות המסים

22 חשודים נחקרו במשך יותר משמונה שעות ביחידה הארצית לחקירות הונאה בבת-ים בחשדות חמורים של מתן שוחד, קבלת דבר במרמה והפרת אמונים. על-פי החשד, אנשי עסקים "דאגו" למינוי בכירים ברשות המסים, ובתמורה קיבלו הקלות במס. בנחקרים: מנהל רשות המסים, ראש הלשכה של ראש הממשלה ואחיה. שני הראשונים ישוחררו ככל הנראה בתנאים מגבילים

חקירתם של 22 החשודים בפרשת ההונאה והמסים, שבה מעורבים בכירי רשות המסים וכן חקירת ראש לשכתו של ראש הממשלה, שולה זקן, הסתיימה אחר הצהריים (יום ג') לאחר יותר משמונה שעות. מדובר בפרשה חמורה, במסגרתה אנשי עסקים היו מעורבים במינוי מקורביהם ברשות המסים. בתמורה הם קיבלו, על-פי החשד, הקלות מס. מבצע החקירות מתנהל תחת השם "כרטיס פתוח".

 

 

11 מהנחקרים יובאו ב-18:00 לבית משפט השלום בתל-אביב והמשטרה תבקש להאריך את מעצרם. באשר לשלושה אחרים ביניהם ככל הנראה ראש רשות המיסים ג'קי מצא וראש לשכתו שולה זקן, תבקש המשטרה שחרור בתנאים מגבילים. החשדות נסובים סביב עבירות חמורות ביותר על טוהר המידות, שעיקרן מתן שוחד ולקיחת שוחד, קבלת דבר במירמה בנסיבות מחמירות ומירמה והפרת אמונים. בין היתר חשודים בפרשה בעלי תפקידים בכירים ברשות המסים, אנשי עסקים פרטיים, בעלי עניין בפעילות רשות המיסים.

 

תחילתה של החקירה לפני מספר חודשים, בעקבות מידע מודיעיני שהגיע לידי המשטרה על התנהלות לא תקינה ברשות המסים שקשורה בין היתר להקלות במס ובמינויים. בין הנחקרים: ראש רשות המסים, ג'קי מצא, וקודמו בתפקיד, איתן רוב. נחקרים נוספים הם בכירים ברשות המסים ואנשי עסקים.

 

אחיה של שולה זקן, יורם קרשי, חשוד שניצל את קרבתו לאותם בכירים ולאחותו כדי להתערב במינויים ברשות המסים. זקן חשודה בתיווך בין אנשי העסקים ובין מקורביה לבין בכירי רשות המסים. עוד נחקרים בפרשה איש העסקים קובי בן גור, רואה חשבון במקצועו, המקורב לבכירים ברשות המסים. גם הוא ניצל, על-פי החשד, את קשריו והשפיע על מינויים. כמו כן נחקר גם גידי בן זכאי, סמנכ"ל לעניינים מקצועיים ברשות המסים.

 

לטענת המשטרה - אנשי עסקים פרטיים בעלי עניין בפעילות רשות המסים, הפעילו השפעתם לשם התערבות פסולה במינויים של בעלי תפקידים שונים ברשות המיסים, כולל למשרות בכירות ברשות. על פי החשד, מנהל רשות המיסים קשור למהלכים פסולים אלו. כל החשודים הובאו ליחידה הארצית לחקירות הונאה בבת-ים.

 

ג'קי מצא מונה חודשיים לפני הבחירות 

התנועה לאיכות השלטון פנתה ליועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, בדרישה לקבל החלטה מיידית אם להשעות מתפקידם את מזכירתו של ראש הממשלה, שולה זקן, ואת יתר הנחקרים ברשות המיסים.  

 

בכיר הנחקרים הוא מנהל רשות המסים, ג'קי מצא, בן 38. מצא, רואה חשבון במקצועו ובוגר לימודי משפטים, החל את עבודתו באגף מס הכנסה בשנת 1993 ומילא שורה של תפקידים, בהם סגן נציב מס הכנסה לחקירות ומנהל המחלקה המקצועית. בשנים 1997-2000 עבר לשוק הפרטי ושימש כמנהל מחלקת מסים במשרד רואה חשבון, בשנת 2000 שב מצא לאגף מס הכנסה. לפני שמונה למנהל רשות המיסים בינואר 2006 הוא כיהן כסמנכ"ל בכיר לעניינים מקצועיים ברשות.

  

מכיוון שהמינוי נעשה חודשיים לפני הבחירות, ובשל העובדה שלא מאשרים מינוי קבע של משרות בכירות בשירות המדינה לפני הבחירות, קבע היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, כי המינוי חיוני ולא ניתן להותיר את הרשות ללא מנהל לתקופה ממושכת. כמו-כן קבע היועץ המשפטי לממשלה כי מדובר במינוי מקצועי מובהק של מועמד מתוך רשות המסים, אשר נבדק ואושר על-ידי ועדת המינויים בראשות נציב שירות המדינה.


פורסם לראשונה 02/01/2007 13:39

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יאיר שגיא
ג'קי מצא. נחקר
צילום: יאיר שגיא
צילום: ניב קלדרון
שולה זקן. המזכירה
צילום: ניב קלדרון
צילום: ניב קלדרון
השעה את הבכירים. פנייה למזוז
צילום: ניב קלדרון
מומלצים