שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  האף לא מתארך, אבל יש סימנים לשקר

  עיניים מתמקדות לימין, נגיעות בפנים, רגליים לא יציבות על הרצפה, ובעיקר - התנהגות בלתי שגרתית, כל אלה יכולים להסגיר מישהו שאינו אומר אמת. חוקר פרטי נותן כמה טיפים

  האם בת זוגך באמת יצאה לסרט עם חברה, או שמא היה זה האקס המיתולוגי? החבר הכי טוב שלך באמת היה בחו"ל ביום ההולדת שלך, או שהוא שוב שכח את מועד השמחה? האם סוחר הרכב נתן לך מחיר הוגן, או שהוא מנסה לסחוט ממך כמה אלפי שקלים?

   

  אם לא תקשור כל "חשוד" למכשיר פוליגרף, או תשקה אותו עד לא ידע, אתה עלול שלא לדעת את האמת לעולם. בניגוד לפינוקיו, אצל אנשים האף אינו מתארך כשהם משקרים. לא חייבים להיות שקרן כדי לזהות שקרן, יש סימנים מסגירים. המאמר כתוב בלשון זכר, אך מתאים לשני המינים (הערה: זה לא תמיד יעבוד על עורכי דין או פוליטיקאים).

   

  נעים להכיר אותך

  סביר להניח שתמיד תוכל לדעת אם בת הזוג או חברך הטוב משקרים, תמיד תוכל להמר על אמיתות דבריו של עמית למקצוע, ומעבר לכל, זכור שמטרתו של סוחר רכב היא להרוויח.

   

  כדי לדעת מתי משקרים לך בפנים, עליך להכיר את אותו אדם היטב. אם התנהגותה של בת הזוג אינה שגרתית, זהו בהחלט סימן לכך שהיא מסתירה משהו מתחת לכובע או בתוך התיק החדש שרכשה.

   

  לדוגמה, נניח שבת זוגך היא אשה נמרצת, מלאת שמחת חיים, הנוטה לדבר במהירות רבה. אבל הערב, כשהיא יושבת מולך, ידיה שלובות ומדברת לאט מהרגיל. התנהגות יוצאת דופן זאת עשויה להעיד על דברים נסתרים. עוד דוגמה: חברתך אינה נוהגת להסתכל בעיניים בעת שיחה. אבל היום, במהלך השיחה איתה, הבחנת איך מבטה קודח את אישוניך. סביר שבשלב זה תרצה להמשיך לחקור ולהוציא ממנה את האמת.

   

  התנהגותו של שקרן נוטה להיות לא רגילה, מאחר שהוא אינו רגוע, הוא חש תחושת אשם, או מאמץ את מחשבתו כדי לשקר במהלך השיחה.

   

  שפת גוף

  כדי לזהות שקר עליך להשתמש בהתנהגותו הטבעית של אדם כמדד לרמת האמת שבדבריו. כשמדובר בקריאת שפת גוף, יש כמה מחוות ומאפייני התנהגות, שבעזרת התבוננות בהם ניתן לחשוד שהאדם משקר, כל עוד הם שונים מהתנהגותו הנורמלית של אותו אדם:

   

  • תנועת עיניים (בתדירות גבוהה).

  • הצלבת ידיים.
  •  תנועת גפיים מתמדת, חוסר מנוחה.
  •  עיניים מתמקדות לימין (מעיד על שימוש בצד היצירתי של המוח).
  •  עיניים ממוקדות בחפץ מסוים.
  •  שפשוף עיניים.
  •  עיניים פקוחות לרווחה או סגורות למחצה.
  •  רגליים משוכלות בזמן ישיבה.
  •  כפות הרגליים אינן יציבות על הרצפה בעת ישיבה.
  •  החזקת חפץ, קרסול, ברך או חלק אחר של הרגל המוצלבת בעת ישיבה.
  •  נגיעות באיברי הפנים כגון שפתיים, לחיים, צוואר, אף, פה וכדומה.
  •  משחק בשיער.
  •  נגיעות באוזניים.

   

  למדנו להעריך שאדם שאינו מישיר מבטו ואינו מסוגל להביט בעיניו של בן שיחו, משקר. אבל כלל זה אינו תמיד תקף. רובנו הורגלנו להביט ישר אל תוך עיניו של שותף לעסקים, או מתמודד בתחרות ספורט כלשהי, על מנת לחדור אל תוך ראשו, לעיתים כחלק מלוחמה פסיכולוגית. לכן אין להסתמך על כך שאדם שאינו מביט אל תוך עיניך משקר.

   

  רשימת המחוות הבאות מלמדת כי שפת הגוף של השקרן צועקת "אני לא מאמין לדברים שאני אומר!"

   

  רמזים מילוליים

  ניתן להסתמך על שפת גוף כאינדיקציה חלקית לחשיפתו של שקרן, אך מחוות בלתי רצוניות אינן מהוות מדד אמין בכל פעם. בשלב זה עליך להיות בלש, להרכיב עוד חלקים בפאזל, תוך שימוש במילותיו של החשוד בשקרים.

   

  חזרה על השאלה

  אם עומד מולך שקרן גרוע שנתפס עם המכנסיים למטה, הוא ינסה להרוויח זמן כדי לאלתר או להמשיך לשקר. אם התשובה שקיבלת היא משהו בסגנון של: "מה עשיתי אמש?... אהה, הלכתי לסרט", או "עם מי הלכתי לסרט?... אהה, הלכתי עם שלומי, בן דוד שלי", כדאי מאוד שתמשיך לחקור ולחפש את האמת.

   

  היסוס

  אלא אם כן מדובר בשחקן מקצועי, שקרנים נוטים לגמגם או להסס מתוך אשמה או מחוסר יכולתם לאלתר.

   

  מידע רב יותר מהמבוקש

  מצידו השני של הספקטרום, שקרן עלול להיות פרנואיד לחלוטין לגבי העובדה שהוא משקר, ולכן ימסור מידע רב יותר מכפי שביקשת לקבל, בניסיון להיראות תמים ואמין. מכאן נובע כי ברגע שעמיתך לעבודה יספר לך שהוא מעולם לא קיבל את הודעתך הדחופה, אבל קיבל איזה הודעת סמס שגרמה לו לצחוק והזכירה לו את אותו הלילה ש... אולי כדאי שבשלב זה תכוון את חברך ותחזיר אותו אל נושא השיחה. אל תהסס לשאול שאלות.

   

  מתגונן? אני לא מתגונן!

  ייתכן כי חברך (השקרן) הוא פרנואיד, אבל כשהוא יתחיל להתגונן בתגובה לשאלות שלך, לדוגמה "מי רוצה לדעת? למה אתה שואל אותי את השאלות האלו? אני לא אכזבתי אותך מעולם!" – זהו בדיוק הזמן להמשיך לשאול שאלות בנושא.

   

  חוסר עקביות

  אם חלקים בסיפור ששמעת אינם מתחברים זה לזה, פשוט בקש הבהרות. אל תהפוך לתוקפני, אך דאג לקבל הסברים.

   

  מילת הכבוד שלי

  התגוננות קיצונית עלולה בהחלט להיות הודאה באשמה. ברגע שתשאל את החברה שלך מה הסימן הסגול על הצוואר שלה, והיא בתגובה תספר כי החתול של השכנים נשך אותה הבוקר ותוסיף בחביבותה משהו כמו "לעולם לא אשקר לך", "תאמין לי", או "מילת כבוד שלי" - זה אומר דרשני.

   

  האינטואיציה אינה טועה

  לעיתים קרובות אינך זקוק לרמזים שיצביעו על שקרים, האינטואיציה שלך עשויה להספיק. אם יש לך תחושה מוזרה בעניין מסויים, תן לצד השני ליהנות מהספק, עד שתשיג הוכחות לכך שהוא שקרן. בכל מקרה, אל תחשוש לחקור ולהגיע לאמת בכוחות עצמך.

   

  זכור כי קל יחסית לזהות אם אדם שאתה מכיר היטב (או לפחות סבור שאתה מכיר) משקר. התבונן בשפת הגוף ובמחוות השונות ובמקביל הייה קשוב למה שהוא אומר.

   

  וגם אם השתכנעת כי חברך משקר, אל תמהר לצעוק "שקרן שקרן". לך איתו, שחק במשחק שלו. השקרן לא יידע כי עכשיו, אחרי שחשפת את דרך השקרים שלו, תוכל לדעת את האמת עליו בכל עת.


   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שפת הגוף אומרת הרבה
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים