שתף קטע נבחר

הוארך בשישה ימים מעצרו של ראש רשות המסים

ג'קי מצא, ראש הרשות, חשוד בין היתר במתן ולקיחת שוחד. במשטרה טוענים כי מצא סייע לגורמים מחוץ לרשות לקדם את ענייניהם מול רשות המסים והשופט קבע כי "מדובר בהתנהגות שמגלמת פגיעה בטוהר המידות". מעצרו של קודמו בתפקיד, איתן רוב, הוארך בשלושה ימים; מעצרו של יורם קרשי, אחיה של ראש לשכת רה"מ, המעורב בפרשה, הוארך בתשעה ימים. ראש הלשכה, שולה זקן, שוחררה למעצר בית

פרשת ההונאה והמסים. בית משפט השלום בתל אביב האריך אמש (ג') בשישה ימים את מעצרו של ראש רשות המסים ג'קי מצא ובשלושה ימים את מעצרו של קודמו בתפקיד, איתן רוב. מעצרו של איש העסקים יורם קרשי, אחיה של ראש לשכת ראש הממשלה, הוארך בתשעה ימים. בית המשפט הורה על הארכות מעצר גם לחשודים נוספים המעורבים בפרשה, במסגרתה נבדקים החשדות כי אנשי עסקים היו מעורבים במינוי בעלי תפקידים ברשות המסים בתמורה להקלות במס.

 

שוטרי יאח"ה (היחידה הארצית לחקירות הונאה) כתבו בטופס בקשת הארכת המעצר של מצא כי מחקירתו עולה שהוא מעורב בעבירות של לקיחת שוחד, מתן שוחד, מרמה והפרת אמונים, סיוע לקבלת משרה שלא כחוק ומרמה. לטענת המשטרה, גורמים מחוץ לרשות המסים פעלו בתאום עימו לשם קידום ענייניהם במגעים מול רשות המיסים.

 

השופט, מרדכי פלד, כתב בהחלטתו על הארכת המעצר כי מצא "ביטל את שיקול דעתו כראש רשות המסים והונחה על ידי קרשי ויעקב בן גור (איש עסקים שנעצר גם הוא במסגרת הפרשה) לפעול בהתאם לאינטרסים זרים של אנשים מחוץ לרשות. מדובר בהתנהגות שמגלמת פגיעה בטוהר המידות מצד ראש הרשות אשר בידיו הופקדו סמכויות רחבות ביותר ועוצמה רבה. מסתבר כי הוא ניצל את האמון הרב והפך לעושה דבריו של אחרים".

 

במשטרה טענו כי מצא ניסה לשקר במהלך חקירתו וכי קיימות שתי סתירות בין חומר הראיות לבין העדות שמסר. נציג המשטרה, רב פקד חיים ארביב, אמר כי מינויו של מצא לתפקיד ראש הרשות היה בבחינת לקיחת שוחד מאחר וגורמים מסויימים התערבו במינוי ולאחר מכן הוא בעצם פעל עבורם, על פי החשד. עורך הדין נבות תל צור, פרקליטו של מצא הדגיש כי הוא מכחיש את כל החשדות נגדו.

 

גם על איתן רוב אומרת המשטרה כי היה מעורב בשוחד ומרמה. גם הוא, כמו מצא, חשוד כי היה בקשר עם גורמים מחוץ לרשות המיסים אשר פעלו עימו לשם קידום עינייניהם. מחומר החקירה גם עולה החשד כי רוב סייע לאנשי עסקים בכך שפנה אל מצא כדי לקדם את ענייניהם אל מול הרשות. שופט בית המשפט, בהחלטתו להאריך את מעצרו בשלושה ימים, ציין כי "מחומר החקירה עולה קיומו של חשד סביר בכל הנוגע לאותן עבירות ובחלק מהחשדות הנוגעים לתקופת כהונתו של רוב כמנהל רשות המיסים".

 

קרשי, אשר מעצרו כאמור הוארך בתשעה ימים, הוא איש עסקים וחבר עיריית ירושלים החשוד שניצל את קרבתו לאותם בכירים ולאחותו כדי להתערב במינויים ברשות המסים. לטענת המשטרה מדובר באדם בעל כוח והשפעה על בעלי תפקידים ברשות המיסים בכלל ועל ראש הרשות מצא בפרט, אשר פעל באופן שיטתי לניצול המחוייבות של אותם בכירים כלפיו כדי לנסות לקדם מינויים של מקורבים.


מצעד החשודים נמשך אל תוך הלילה. רוב בבית המשפט (צילום: דנה קופל)

 

אחותו של קרשי, זקן, חשודה בתיווך בין אנשי העסקים ובין מקורביה לבין בכירי רשות המסים והערב היא שוחררה למעצר בית בן עשרה ימים בערבות עצמית של מאה אלף שקלים. בנוסף נאסרה כניסתה למשרד ראש הממשלה ויציאתה מהארץ למשך שבועיים.


שולה זקן הערב בהארכת המעצר (צילום: עופר עמרם)

 

בבקשת המעצר של זקן ציינה המשטרה כי במהלך שנת 2006, כאשר שימשה כראש לשכת שר האוצר ובהמשך כראש לשכת ראש הממשלה, היא התערבה לכאורה באופן פסול ביחד עם גורמים אחרים, במינויי בכירים ברשות המיסים ובמשרדים ממשלתיים אחרים. על פי החשד היא גם הייתה מעורבת לכאורה עם אחרים בניסיון לשבש את החקירה המתנהלת ברשות המסים בעניינו של אדם המקורב אליה וקיבלה טובות הנאה עבורה ועבור בני משפחתה תוך עשיית שימוש פסול בתפקידה וניצול מעמדה. החשדות נגדה, לפיכך, מסתכמים בלקיחת שוחד, מרמה והפרת אמונים ושיבוש הליכי משפט.

 

אמש הגיעה זקן אל בית המשפט בליווי פרקליטה, עורך הדין מיכה פטמן, שאמר לפני הדיון לכתבים: "שולה משתפת פעולה. היא מכחישה את החשדות נגדה. הסכמנו לשחרור בתנאים מגבילים והיא שמחה לחזור הערב הביתה. שולה זקן לא הביאה למינויים ברשות המיסים".

 

פטמן סיפר אתמול כי בבוקר נערך חיפוש בביתה של זקן ובסיומו נלקח פריט אחד בלבד מביתה. הוא הדגיש כי אינו יודע על כל קשר יוצא דופן בינה לבין מנהל רשות המיסים מצא והבהיר כי תמשיך לנהל גם מביתה את ענייני משרד ראש הממשלה: "הרבה פעמים אנשים נמצאים בחופש או בחו"ל והמשרד ממשיך להתנהל. הטלפון הראשון היום היה ללשכת ראש הממשלה, שם היא אמרה להם כי תיעדר. כל החקירה הזאת הפתיעה אותה. אני מעריך שבימים הקרובים היא תשוחח גם עם ראש הממשלה, כמובן שלא על ענייני החקירה".


פורסם לראשונה 02/01/2007 18:12

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ג'קי מצא. יישאר במעצר
צילום: דנה קופל
צילום: אלכס קולומויסקי
שולה זקן, ראש לשכת רה"מ
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים