שתף קטע נבחר

עו"ד אלתר: בכל משרד ממשלתי יש מאכערים; גם במס הכנסה

עורכי דין המתמחים במסים מתייחסים לחשדות לשחיתות ברשות המסים: "אם היה מדובר ברמה של פקיד שומה, לא הייתי מופתע כלל; ההפתעה היא שזה הגיע לדרגים הגבוהים". עם זאת, רובם מעלים ספקות לגבי חומרת החשדות ומציעים להמתין לתום החקירה

"מאחורי הקלעים מדברים הרבה על קבלת טובות ההנאה. ההפתעה היא שזה הגיע לדרגים הגבוהים. אם היה מדובר ברמה של פקיד שומה, לא הייתי מופתע כלל". כך אומר היום ל-ynet עו"ד בכיר בהתייחסו לפרשת השוחד במס הכנסה.

 

"הפיתוי גדול ואנשים חלשים יכולים להתפתות. יש אלפי עובדים במערכת ויכול להיות שיש כמה תפוחים רקובים", אומר עו"ד בכיר אחר.

 

עו"ד ד"ר אבי אלתר, מעלה ספקות לגבי חומרת החשדות. "בכל משרד ממשלתי יש מאכרים וגם במס הכנסה, אבל שם התופעה פחות רווחת בניגוד למשרדים אחרים כי שיקול הדעת של הפקידים מוסדר בחוקים ותקנות של אלפי עמודים, כך שכל סטייה נבחנת מיד על ידי שורה של אנשים. אדם לא סוגר לבד שומה, צריך אישורי מערכת ואישורי ממונה, לכן זה יהיה מאוד תמוה אם משהו הלך וסגר שומות בניגוד לכללים".

 

לדבריו, אם מדובר במעילות אז הן נוגעות להחזרי מס בגבייה, ניכויי שכירים, בדיקות שטח של ספרים אבל לא בהפחתת מיסים.

 

"אני שומע את המשטרה אומרת מילים קשות ואת הפרקליטים אומרים שזה כלום. חקירה כזו יכולה להימשך שנים וצריך המון סבלנות. פרשת השוחד בביטוח הלאומי היא דוגמה לתיק שמתנהל כבר כמה שנים ללא החלטה. אני מכיר את רוב הנחקרים והם אנשים ישרים. ג'קי מצא איש מקצוע מעולה ומינוי מקצועי. אולי מישהו התערב במינוי, אבל ההתערבות לא היתה דרושה".

 

אלתר מציע להמתין. "אולי יסתבר שיש כאן כל מני שיחות אישיות שאנשים שלא חשבו שמקליטים אותם והתרברבו. אפשר תמיד להוציא דיבה ל-20 איש. מוקדם לקפוץ למסקנות".

 

עו"ד פרופ' יוסי גרוס מצטרף לספקות. "מדובר בלפחות שני ראשי רשות המיסים שהם אנשי מקצוע מעולים. בעיקר ג'קי מצא שקיבל הכשרה משפטית וחשבונאית ועשה עבודה טובה מאוד. רק אמש בכנס ה-CFO שר האוצר שיבח מאוד את הפעילות שלו. מהאנשים שהיו במלחמת לבנון השנייה וטיפלו בנושא הפיצויים לעסקים שמעתי דברים נפלאים על הצוות שלו.

 

"מצא עצמו עבד ללא גבולות, לא היה כדוגמתו במדינת ישראל מבחינת תשלום פיצוי תוך כדי מלחמה, כדי שאנשים לא יתמוטטו. למקרה עצמו, בהיעדר עובדות - אני מתקשה להתייחס, אבל אם מצא ייאלץ לעזוב יהיה זה אובדן גדול למערכת", אומר גרוס. 

 

עו"ד פיני רובין: זו בועה שתתפוצץ

גם עו"ד פיני רובין  מתייחס יותר בספקנות להאשמות. "להערכתי, מדובר בבועה שתתפוצץ כמו שכבר ראינו במקרים אחרים. "תופעת המאכערים אפיינה את רשויות המס לפני 20-30 שנה, אבל כיום עו"ד ורו"ח הם שעובדים מול פקידי השומה וקשה לקרוא להם מאכערים. זה לא מאכעריות כל עוד לא לוקחים שוחד ואני מניח שלא לקחו שוחד".

 

לדבריו, פקיד שומה מקבל כל יום עשרות החלטות ומפעיל שיקול דעת, פעם לחומרה פעם לקולא. "צריך להבין שמדובר במערכת חשדנית מטבעה, אנשים שעובדים שם מניחים שכל הזמן שנישומים מנסים לסדר אותם ולכן כמעט ואי אפשר ובטח שלא לאורך זמן לקבל טובות הנאה, אלא אם יש קנוניה חובקת. מהיכרותי עם האנשים ועם המערכת זה פשוט לא אפשרי", הוסיף גרוס. 

   

"נישומים מקבלים הקלות באמצעות מקורבים" 

עו"ד שי מויאל ממשרד דורון, טיקוצקי, עמיר ושות' היה אופטימי פחות. "אני יודע שיש תופעה כזו של נישומים שמצליחים לקבל הקלות באמצעות מקורבים, ממאכערים או באמצעות היכרות עם אנשים שפועלים במערכת. מדובר בעשרות מיליוני שקלים. זה באמת יוצר תחושה לא נוחה לנישומים אחרים, שהולכים בצינורות המקובלים. מצד שני כרגע לא ברור במה בדיוק מאשימים כי במו"מ בין מפקח לנישום או לי שמייצג אותו תמיד אפשר להגיע לתוצאה של הפחתת נטל המס בצורה חוקית, עם קבלת הפרשנות המקילה. מה גם שמהיכרותינו את פעילותו של ג'קי מצא והכפופים לו, נתקלנו בהתנהלות עניינית, מקצועית והגונה, מקצועיות שהתבטאה גם בהובלת רפורמות מבורכות. לכן יש להמתין ולבדוק דברים לגופם, בטרם קופצים למסקנות פזיזות".

 

עו"ד אחר מסר ל-ynet כי "ידוע שבחיפה ונצרת יש מעילות, קבלת טובות הנאה שלא כדין. בנצרת למשל יש 2 חמולות ומקורבים שלהם משיגים הטבות במס פשוטו כמשמעו. איתרע מזלך ואינך מקורב לא רק שלא תקבל הטבות אפילו יתעמרו בך. במחוז חיפה מנסים עכשיו לעשות סדר כדי שאנשים לא יצברו עמדות כוח ויתנו הטבות ויזמו מהלך של רוטציה בתפקידים". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי כהן
עו"ד אבי אלתר, מוקדם לקפוץ למסקנות
צילום: אבי כהן
צילום: מוטי קמחי
עו"ד פיני רובין, בועה שתתפוצץ
צילום: מוטי קמחי
מומלצים