שתף קטע נבחר

פחימה בחוץ: "לא מתחרטת, היה שווה את המחיר"

אחרי שנתיים מאחורי סורג ובריח לאחר שהורשעה במסירת ידיעה לאויב ומגע עם סוכן זר, השתחררה טלי פחימה והביעה צער רק על העובדה שלא שיכנו אותה יחד עם אסירות ביטחוניות - "בשב"כ השתדלו לענות אותי, זה לא צלח". היא מסרה ד"ש לזביידי שכבר הודיע בשיחה עם ynet: "טלי, מכינים לך חאפלה בג'נין"

"אני לא מתחרטת, היה שווה את המחיר", כך אמרה היום (ד') טלי פחימה שיצאה בצהריים מכותלי בית הסוהר לנשים, נווה תרצה, בתום ריצוי שני שליש מתקופת מאסרה. מחוץ לבית הסוהר המתינו לה חבריה וקבוצת תומכים, שקיבלו את פניה בקריאות שמחה. הבוקר החליטה ועדת השחרורים של שירות בתי הסוהר להיענות לבקשתה של פחימה ולקצר את עונש מאסרה.

 

עם יציאתה, אמרה פחימה לעשרות חברים ומעריצים כי היא אינה מתכוונת לחזור לבקר את חבריה בשטחים - "אסור לי". 

 

 

האסירה המשוחררת התקבלה בקריאות "היא גדולה, היא גדולה" כאשר יצאה מכותלי הכלא. מייד שיצאה זכתה לחיבוק מאמה והילדה מילאי בת השש, בתו של ג'וליאנו מר, ואף העניקה לה את המתנה שהכינה לה. חבריה ותומכיה העיפו בלונים לאוויר. "אני שמחה, אבל לא מאושרת", אמרה פחימה. "המחיר ששילמתי הוא מחיר שולי. בחיים יש מחיר ששווה לשלם".

 

לשאלה אם היתה בקשר עם פעיל הזרוע הצבאית של הפתח, זכריה זביידי, השיבה בשלילה והוסיפה כי היא לא מתכוונת לחזור לשטחים. הנימוק שלה היה קצר: "אסור לי". פעילת השמאל הוסיפה כי היא מתכוונת להמשיך בפעילות הומניטרית, אך תעשה זאת על פי חוק ובסיוע וייעוץ של עורכי דין. לפי הכללים שנקבעו לפחימה, אסור לה להפגש עם זביידי.  מי שקיווה כי פחימה תביע חרטה על מעשיה, התבדה. "אני לא מתחרטת. לא, לא", אמרה וזכתה לקריאות עידוד מחבריה ותומכיה שהיו סביבה.

 

פחימה: "הייתי אסירה בטחונית"

פחימה ענתה לכתבים על שאלות בצאתה מהכלא. לדבריה, הייתה לה "כימיה נהדרת עם האסירות הפליליות", אבל היא הצטערה שלא שכנו אותה יחד עם אסירות ביטחוניות. "לצערי מתייחסים אליהן זוועה, באלימות, גועל נפש. בסופו של דבר הייתי אסירה ביטחונית עם פחות השגחה והרבה פחות רעש. שב"ס הכיר אותי, יודע מי אני. לא היה צורך בכל הנהלים הנוקשים".

 


האוהדים מחוץ לכלא (צילום: אבי מועלם)

 

עינו אותך? 

"השתדלו, בחסות השב"כ, אבל זה לא צלח".

 

יצאת עם תובנות או מסקנות בעקבות כל מה שעברת?

"קודם כל החיכוך עם השב"כ גרם לי להכיר את המדינה על הצד הטוב ביותר. אני לא כועסת על אף אחד מעבר לחשבון בעניין שלי עם השב"כ בלבד. אין לי על מה להתחרט".

 

בעקבות הפרשה הפכת לדמות מסוקרת

"כן. הודות לשב"כ. איזה מזל שיש את השב"כ. אני חושבת שאותו קמפיין של השב"כ הוא לא שלי ולא ביוזמתי".

 

המעשים שלך היו שווים את המחיר?  

"כן. היה שווה לי שנתיים שלוש מאסר עולם, יותר בעיקר שלא לעבוד עם השב"כ".

 

מה התוכניות שלך כעת?

"לא יודעת. בשלב ראשון לנוח כמה ימים. לא אתקשר לזכריה זביידי. אני צריכה להודות להרבה אנשים שעזרו ותמכו בי בסיטואציה לא פשוטה ולא קלה שארגון כמו שב"כ עם הרבה כוח, ואני חייבת להודות שיש לארגון הזה המון כוח ואני בן אדם אחד. הייתי במעצר מינהלי בקמפיין מטורף נגדי, והנה ג'וליאנו פה ואנשים המקסימים והעורכי דין שתמכו בי".

 

את מעריכה שינסו לעצור אותך שוב?

 "בוודאי".

 

רוצה להעביר מסר לזביידי?

כאן מחליקה לשונה של טלי, והיא אומרת, "הייתי רוצה למסור לו ד"ש..." ומיד מתחרטת ואומרת, "אה לא, אסור לי. רגע, איפה העורכת דין שלי. לא, אסור לי, אסור לי".

 

מה יש לך להגיד לחברה הישראלית?

"שהם צריכים לדעת מה קורה שמה (בשטחים)".

 "שמחה, לא מאושרת". במוקד ההתעניינות, פחימה (צילום: אבי מועלם)

 

 זביידי: מארגן לפחימה חפלה כמו לכל אסיר פלסטיני

"אני קורא לטלי פחימה לבוא ולבקר אותנו בג'נין ומבטיח לה שנארגן לה חאפלה וקבלת פנים כמו שאנחנו עושים לכל אסיר פלסטיני שמשתחרר מבתי הכלא בישראל". כך אמר היום ל-ynet זכריה זביידי, ממפקדי גדודי אל-אקצה, הזרוע הצבאית של הפתח באזור ג'נין ומי שהיה מעורב בפרשת פחימה.

  

זביידי מספר שהוא וחבריו תושבי מחנה הפליטים שמחו מאוד כששמעו על החלטת ועדת השחרורים. "זו היתה שמחה גדולה לראות שפעילת השלום האמיצה הזו שוחררה מהכלא. עקבנו אחרי עצרת התמיכה שערכו לה מחוץ לכלא, ואנחנו מקווים שכמו שטלי שוחררה, כך ישחררו את יתר האסירים הפלסטינים. ואני מדבר על טלי ואומר יתר האסירים הפלסטינים, כי מבחינתנו טלי היא חלק מ-10,000 אסירים פלסטינים הכלואים בישראל".

 

המפקד בגדודי חללי אל-אקצה אומר כי "פחימה נעצרה בגלל שהעזה לומר שזכותו של העם הפלסטיני לחיות בכבוד ובמדינה עצמאית ואת זה לא אהבו לשמוע בהנהגה הישראלית, במיוחד הגזענים שבהם".

  

זביידי הוסיף כי הוא קורא לכל שוחרי השלום בישראל ולכל המתלבטים והמהססים "לנקוט בצעד האמיץ שעשתה פחימה ולבוא לעשות היכרות אישית עם סבלו של העם הפלסטיני. "אנחנו מאוד רוצים שלום ומחויבים לשלום כפי שביטאנו זאת ביחס לטלי ובכבוד ובהערכה העצומים שבהם היא זכתה פה על הצעד האמיץ שהיא עשתה".

 

החברים של טלי פחימה חיכו לה מחוץ לדיון. "טלי יוצאת היום מהכלא כשהיא מנצחת והמדינה יצאה עלובה", אומרת יעל לרר, חברה טובה ופעילה בוועד לשחרור טלי פחימה שהוקם לאחר מעצרה. כמו חברים אחרים בוועד, גם לרר ליוותה את חברתה בשעות הקשות מאחרי הסורגים.  

 

"היום הזה של השחרור, היה צריך להגיע לפני שנתיים וחצי", אומרת לרר. "כל יום שטלי היתה בכלא היה מיותר. מדובר ברדיפה פוליטית וניסיון הפחדה. מישהו חשב שטלי חלשה ואם יתנכלו אליה, הם יצליחו להפחיד אותה ודרכה גם אנשים אחרים שאוחזים בדעות דומות לשלה. טלי כמונו, לא היתה מוכנה לקבל חומות ומחסומים ויצאה בגלוי נגד הכיבוש והחיסולים. המערכת חשבה שטלי טרף קל, אבל היא חזקה".

 

ועדת השחרורים של שירות בתי הסוהר החליטה כאמור הבוקר להפחית שליש מעונשה של טלי פחימה, המרצה עונש מאסר בגין עבירות של מגע עם סוכן חוץ, מסירת ידיעה לאויב והפרת הוראה חוקית - בעקבות הקשר שניהלה עם זכריה זביידי, מבכירי הזרוע הצבאית של הפתח בג'נין.

 

לפני כארבעה חודשים דחתה ועדת השחרורים של השב"ס בקשה של פחימה להשתחרר בתום ריצוי שני שליש מתקופת מאסרה, כיוון שהתחצפה ודיברה באופן בוטה לסוהרות. 

 

פחימה הורשעה בעבירות של מגע עם סוכן חוץ, מסירת ידיעה לאויב והפרת הוראה חוקית. על סמך עסקת הטיעון שנחתמה עמה לפני קרוב לשנה, היא נשלחה לרצות עונש של שלוש שנות מאסר בפועל. כיוון שכבר ריצתה שנתיים מתוך השלוש, ביקשה פחימה להשתחרר.


פורסם לראשונה 03/01/2007 11:45

 

השתתף בהכנת הידיעה עלי ואקד
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם
טלי פחימה בחוץ. לא מתחרטת
צילום: אבי מועלם
צילום: אבי מועלם
שמחת האם
צילום: אבי מועלם
צילום: רויטרס
מארגן מסיבה. זביידי
צילום: רויטרס
מומלצים