שתף קטע נבחר

המשטרה לבית המשפט: טעינו בהתרת הפרסום

בדיון בהתרת צו איסור הפרסום בחקירת רצח תאיר ראדה, טען נציג המשטרה שנעשתה טעות בהתרת הצו במסיבת עיתונאים שקיים מפקד המחוז הצפוני. לדבריו, "אם נמשיך לפרסם, עדותם של בני נוער בתיק הזה תושפע". השופט קיבל את עמדת ynet ו"ידיעות אחרונות" והתיר לפרסם פרטים מהחקירה באופן חלקי

"התרת צו איסור הפרסום על-ידי המשטרה היתה טעות". כך אמר היום (ד') נציג המשטרה בדיון להסרת צו איסור הפרסום על חקירת רצח הנערה תאיר ראדה, שנערך בבית משפט השלום בעכו. השופט רחמים צמח נענה באופן חלקי לבקשת עורכי הדין של ynet ו"ידיעות אחרונות" תמיר גליק וירון חנין ממשרד ליבליך-מוזר להתיר חלק מפרטי הפרשה הקשורים בחקירת הרצח.

 

במהלך הדיון אמר נציג המשטרה, ראש מפלג תשאול בימ"ר גליל, פקד יורם אזולאי, כי אין בעיה לכתוב כל יום שרומן זדורוב נעצר בחשד לרצח הנערה. "כל המדינה יודעת ולא צריך להחרים את העיתון. לגבי הטענה של זיגזוג אנו מדברים על תיק שלא התנסינו בו. צריך לתת לנו לעבוד בשקט וזה אומר לא לפרסם את הפרשה בעיתון. המשטרה עשתה טעות ואנו אומרים שנעשתה טעות ומיץ לימון לא יכול להפוך ללימון, אבל יכול להפוך למוצק.

 

"אם אני חוקר חשוד בתיק רצח, והוא יודע דברים סמויים מהחקירה, כי אם יתפרסמו בעיתון, אנו לא יכולים לבצע את החקירה. אנו מתחייבים שאם נעצור חשודים נוספים התקשורת תוכל לפרסם את שמותיהם, אבל אל תפרסמו את החקירה. שלא לדבר על העניין שילדים קטנים פוחדים להגיע לבית הספר כי חוקרים פרטיים ושחזורים שלא קשורים למציאות הופכים ילדים קטנים לחשודים בעיני הציבור".

 

כמו כן הסביר נציג המשטרה כי הפרסומים מחקירת הרצח יפגעו בעדותם של ילדים בבית המשפט. "הילדים יצטרכו להעיד על דוכן העדים וזה משנה את הרוח מבחינתם, הם יכולים להמציא, הם חושבים על דברים. כל הילדים שהתקשורת מצביעה עליהם, נגבתה עדותם. כל הפרסומים בכלי התקשורת מפעילים עליהם לחץ. אם החשוד טוען שהוא יודע בדיוק מה יש ומה אין בחקירה, הוא יודע על בדיקות שנעשות בחו"ל והוא אומר לי בחקירה, אחרי שהוא הודה ושיחזר, מה עם הבדיקה הזו והזו? אני מחכה לבדיקה הזו".

 

פקד אזולאי טען עוד כי "אם נמשיך לפרסם, עדותם של בני נוער בתיק הזה תושפע. אנו מבקשים לאסור על הפרסומים על מנת שנוכל לסיים ולמצות את החקירה. כל הטעויות שנעשו בתיק הזה... אני לא זוכר תיק כזה מתוקשר. העיתונות כבר קבעה שהאיש (זדורוב) חף מפשע, העיתונות נתנה את כיוון החקירה.

 

נציגי התקשורת: אנחנו לא הדלפנו

עורכי הדין גליק וחנין טענו מנגד: "לא אנחנו עשינו מסיבת עיתונאים, לא אנחנו הדלפנו מתוך העדויות. אם יש חוקר פרטי, ואם נציג המשטרה סבור שאותו חוקר פרטי עלול לגרום לשיבוש מהלכי חקירה, לא צריך להוציא צו נגד כל כלי התקשורת, אלא לפעול בצורה מידתית".

 

בהחלטתו להתיר חלקית את צו איסור הפרסום, כתב השופט צמח: "נראה לי כי יש לצמצם את הצו באופן שלא יחול על דברים שפורסמו בעבר, אך יחול על פרטי חקירה, עדויות, זהות של חשודים וכל ראיה אחרת שיש בידי המבקשת, בין אם נמצאת בידי המשטרה כבר לפני מתן הצו, ובין אם תימצא בידיה לאחר מתן הצו, ובלבד שלא פורסמה בעבר. במילים אחרות, מה שלא פורסם בעניין ממצאי החקירה באופן כללי, לא יפורסם בשלב זה וצו איסור הפרסום יחול על ממצאים חדשים בהווה ובעתיד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מלאכי וויטיץ
ניצב רונן ותת-ניצב מריאש. עשו טעות?
צילום: מלאכי וויטיץ
צילום: רפרודוקציה
תאיר ראדה ז"ל
צילום: רפרודוקציה
זדורוב. מותר לפרסם שהוא נעצר
צילום: ודים דניאל
מומלצים