שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  למה שלט הממיר הדיגיטלי כל כך מסובך להפעלה?
  מחקר חדש מצביע על ממצאים לא כל כך מפתיעים: הצופים אינם קשיי תפישה – הבעיה היא בתכנון לקוי של השלט

  לא מעט מנויים של חברת הכבלים HOT או חברת הלוויין yes מתקשים להשתלט על השלט ולצפות בטלוויזיה בגלל ההפעלה הדו-שלבית של השלט - ראשית עליהם להדליק את הטלוויזיה ולאחר מכן הם צריכים להפעיל את הממיר ולזפזפ בו לערוץ המבוקש. צופים רבים נתקעים בדרך, למרבה מבוכתם. מחקר חדש בנושא אינטראקציה בין אנשים למכשירים מגלה שהבעיה היא לא בצופה התמים אלא בשלט עצמו.

   

  המחקר, שיוצג במסגרת הכנס הרביעי של האיגוד הישראלי להנדסת מערכות (INCOSE IL) בחודש מרץ, מצביע על כך שהמשמעות הפיננסית של בעיית השלט היא עלייה בלתי סבירה בהוצאות התפעול של חברות הטלוויזיה וירידה במכירות כתוצאה מחוסר שביעות רצון הלקוחות.

   

  עורך המחקר, אבי הראל, חברINCOSE IL ומרכז התקינה בארגון מומחי השימושיות בישראל (UPA), גילה כשלים בעיצוב השלט המביאים מנויים רבים לידי תסכול.

   

  כפתורים דו-שימושיים - מתכון לצרות

  שלט הממיר הדיגיטלי תוכנן כך שניתן להפעיל באמצעותו גם את הממיר וגם את מקלט הטלוויזיה על מנת לחסוך שימוש בשני שלטים. זאת, במטרה לאחד את השלט של הממיר עם שלט הטלוויזיה ולחסוך מהמשתמשים, לפחות באופן חלקי, את הרדיפה הבלתי פוסקת אחר אחד השלטים שאבד בנבכי הסלון.

   

  לשם כך הם הוסיפו לשלט של הממיר את המקשים השימושיים ביותר של שלט הטלוויזיה, כולל כיבוי והפעלה, שליטה בעוצמת הקול, סקירה ובחירת תחנה. הראל מסביר כי תוספת המקשים הגדילה את הגודל והנפח של השלט למידות בלתי סבירות.

   

  מעצבי השלטים טענו כי למשתמש נוח להשתמש באותם מקשים כאשר מדובר בפונקציות דומות (כפתורי הערוצים משמשים גם למעבר ערוצים בטלוויזיה וגם בממיר הדיגיטלי), "כי הוא כבר רגיל אליהם", אך טענה זו התבררה כשגויה. המפתחים הוסיפו לשלט שני מקשים חדשים, למעבר בין מצב שליטה בטלוויזיה לבין מעבר לשליטה בממיר.

   

  כתוצאה מכך, כשלים רבים בהפעלת השלט נובעים מכך שהמשתמשים אינם יודעים אם הם מפעילים את הממיר או את הטלוויזיה.

   

  שלטים חכמים = משתמשים טיפשים

  הראל מדגיש כי באופן אירוני שלטים בעייתיים אלה נקראים "שלטים חכמים", ומכינוי זה משתמע שהאחריות על טעויות הפעלה חלה על המשתמש, שהוא כנראה טיפש, ולכן אינו מסוגל לתקשר עם השלט החכם.

   

  המחקר מציין כי הבעיה של כפל משמעות נפוצה במכשירים ביתיים רבים, בהם תנורי מיקרוגל, מקלטי רדיו, מכונות כביסה ועוד. באופן מפתיע, בעיה זו קיימת גם במערכות בהן טעות תפעול עלולה לעלות בחיי אדם:
  ברפואה, בתחבורה ובמערכות פיקוד ובקרה.

   

  על פי בדיקה, מפתחי השלטים אינם מודעים לבעיה של כפל משמעות, כי כמשתמשים הם יודעים כיצד לאבחן ולתקן את טעויות ההפעלה שלהם עוד לפני שנגרם נזק. מפתחי שלטים, שהם אנשים טכניים, בדרך כלל אינם מודעים לקשיים של משתמשים בלתי מיומנים לאתר מצבים של טעות הפעלה ולתקן אותם. הם בכלל לא מבינים מה הבעיה.

   

  מה הפתרון?

  הפתרון לטווח הקצר של הראל לבעיה הוא לבקש משירות הלקוחות של חברת הכבלים או הלויין לבטל את השליטה בטלוויזיה דרך השלט של הממיר, ולחזור ולשלוט בטלוויזיה בעזרת השלט שלה בלבד. שינוי זה יגרום אמנם להכבדה מסוימת בתפעול, אבל הניסיון מראה שבדרך זו, המצבים של תקלות-לכאורה נמנעים.

   

  לטווח הארוך, הוא מביע תקווה כי ספקי הממירים יחליפו את השלטים החכמים-לכאורה בשלטים חד-משמעיים, שאינם מאפשרים למשתמשים לטעות בקלות. בכנס INCOSE 2007 יוסבר ההבדל בין ממשק הפעלה חכם לבין ממשק הפעלה מתוחכם, ויוצגו פתרונות אפשריים לשלטים חכמים פשוטים.

   

  בכנס יוצגו ארבעת העקרונות לתכנון נכון בתחום הנדסת גורמי אנוש והנדסת מערכת שהופרו במהלך תכנון השלט-רחוק, אוטומציה, רגולציה, פישוט והתאמת הממשק למצב התפעולי, וכיצד ניתן לממש את העקרונות הללו במערכות עתידיות, באופן שימנע אפשרות להפעלה שגויה.

   

  הכנס הלאומי הרביעי של האיגוד הישראלי להנדסת מערכות - INCOSE IL יתקיים בתאריכים 20-21 במרץ 2007 במלון דניאל בהרצליה ובתאריך 22 למרץ בטכניון בחיפה.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים