שתף קטע נבחר

מי יציל את שיטת גרינברג לטיפול טבעי בכאבים?

הטיפול בשיטת גרינברג עוזר לילדים עם בעיות ריכוז וקשב, היפר אקטיביות וגם נזלת כרונית וכאבי בטן. אצל מבוגרים תסייע השיטה בכאבי מחזור, מיגרנות, כאבי גב וכתפיים, וגם לאלו שנמצאים בתהליכי החלמה מפציעות או ניתוחים. אבל מאז שממציא השיטה עזב את הארץ, הלימוד כאן נפסק, מספר המדריכים קטן ויש סכנה שלא רחוק היום בו השיטה תיעלם מהנוף הישראלי

מטפלי שיטת גרינברג לא יאהבו את המשפט הבא אבל כמו שזה נראה כרגע מדובר בשיטת טיפול הדורכת, בעל כורחה, במקום, ואם לא תקבל משב רוח מרענן בקרוב, ניתן יהיה ללמוד אותה ברחבי העולם, אך לא בארץ הקודש. כי זה מה שקורה כשהמייסד ואבי הרעיון מחליט לצאת לגלות ולהשאיר אחריו מאות מטפלים נבוכים.

 

בסוף שנות ה-80' פיתח הרפלקסולוג לשעבר אבי גרינברג שיטת טיפול הנקראת על שמו. השיטה, לפי האתר הרשמי שלו, היא: "תוצאה של אוסף הכישורים והטכניקות המרשים של גרינברג", ומטרתה "לתת למטופל את ההזדמנות לסרב להיכנע לגורל הכאב הכרוני".

 

אך גרינברג, שהחל את דרכו בישראל והעמיד כאן מאות תלמידים, החליט כי אין נביא בעירו ועזב אותנו לטובת לימוד השיטה באירופה. במשך זמן קצר עוד פעל בארץ בית ספר שנוהל על ידי מטפל שקיבל מגרינברג את הזיכיון ללימוד השיטה, אך גם זה אינו פועל עוד. בבת אחת נותרו הכבשים ללא הרועה.

 

להכיר את הכאב

במסגרת שיטת גרינברג ובעזרת המטפל, או בתואר המועדף עליהם – המדריך, לומד כל מטופל כיצד מגיב גופו למצבים קשים. אלה, על פי גרינברג, משאירים את רישומם על הרקמות והשרירים המתכווצים, ויוצרים מצב של כאב ארוך ומתמשך באותה נקודה. כשהמטופל מבין היכן התחילה הבעיה ומדוע גופו מגיב באותה דרך, הוא גם לומד להתמודד טוב יותר עם מצב הלחץ הבא ולשמור על גוף רפוי, זורם, נינוח ונטול כאב.

 

סיגל עובד, מדריכה בשיטת גרינברג זה עשר שנים, מספרת שלקליניקה מגיעים ילדים ומבוגרים כאחד. "השיטה עובדת מצוין עם תינוקות וילדים כיוון שהם לא מתנגדים לה וכיוון שאין להם היסטוריה רבת שנים של בעיות". אומרת עובד.

"הצלחות משמעותיות נרשמו בטיפול בילדים עם בעיות ריכוז וקשב, היפר אקטיביות וגם נזלת כרונית וכאבי בטן. גם תינוקות שסבלו מגזים חשו הקלה".

 

המבוגרים, על פי עובד, מגיעים עם כל כאב כרוני שהוא, ובין היתר טיפלה בכאבי מחזור, מיגרנות, כאבי גב וכתפיים, וגם באנשים שנמצאים בתהליכי החלמה מפציעות או ניתוחים. "כיוון שמדובר בשיטה המשלבת גוף ונפש, מגיעים גם אנשים הסובלים ממצבי תקיעות בזוגיות, בעבודה או בכל תחום אחר", היא מסבירה.

 

המפגש הראשון הוא מפגש אבחון במהלכו נבדקות כפות רגליו של המטופל הפוטנציאלי. בדומה לרפלקסולוגיה מאבחן המטפל היסטוריה קרובה ורחוקה של רישומי חוויות שניתן לראות בכף הרגל. בהתייחסו גם לתלונות המטופל יכול המטפל לקבוע את שיטת הטיפול הכוללת מעט שיחות והרבה טכניקות של מגע, במטרה להרגיע את הכאב שמגיע. בהמשך, תוך כדי לימוד הבעיה, הכרתה והענקת הרבה תשומת לב לשורשיה, יכול המדריך אפילו להעלים את הכאב לחלוטין.

 

- כמה דרישה יש לטיפול הייחודי הזה?

"הרבה. הן ילדים והן מבוגרים שמעוניינים בטיפול אחר, שאינו קשור ברפואה קונבנציונלית או בטיפול פסיכולוגי, מחפשים אלטרנטיבה ומגיעים לכאן. התוצאות מדברות בעד עצמן".

 

אך אל מול הדרישה הגוברת, הולך מספר המטפלים ופוחת. כששואלים את סיגל היכן ניתן ללמוד היום את השיטה היא נעה על כסאה בחוסר נוחות. "אי אפשר ללמוד היום את השיטה בארץ", היא אומרת, "אין מי שילמד".

 

להערכת עובד ואחרים פעילים בארץ רק 50-100 מטפלים שלמדו היישר מפיו של המאסטר. אלה מתחלקים בלשונם ל"גרינברגיסטים" ולאחרים. עובד: "גרינברגיסטים הם הדינוזאורים, אנשים כמוני שלמדו בעבר וממשיכים לפעול על פי השיטה המקורית, באדיקות ומבלי לערבב אותה עם טכניקות אחרות. מטפלים אחרים משתמשים היום בשיטה כבסיס אך הרחיבו את הטיפול והוסיפו שיטות נוספות. שתי הקטגוריות מצוינות. שתיהן נותנות טיפול נכון וטוב".

 

 - העובדה שממציא השיטה והמורה לא חי בישראל ולא שומר על קשר עם הארץ מפריעה לכם?

"בכל הסיפור הזה יש כאב. זה התחיל כהבטחה גדולה – הרי אין כמו ללמוד היישר מפיו של המאסטר - אבל הלימוד בישראל נעצר. עם זאת, העובדה שאבי גרינברג לא חי פה יותר, לא פוגעת במטפלים שכבר למדו ובוודאי שלא במטופלים שממשיכים להגיע".

 

כמה זה עולה?

  • אורך מפגש: שעה
  • תדירות: אחת לשבוע
  • טווח טיפול : שלושה חודשים עד שנה
  • מחיר: 200 שקלים לטיפול

 

כתבות נוספת בסדרת הטיפולים האלטרנטיביים:

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שיטת גרינברג. ללמוד לשמור על גוף רפוי וזורם
צילום: שירן וילק
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים