שתף קטע נבחר

המדינה מערערת על אישור הקמת מתחם איקאה בראשל"צ

המדינה טוענת שבעלי איקאה קיבלו היתר לא חוקי: "לא יתכן שיינתן היתר לשימוש חורג למטרת תעשייה כאשר למעשה היזמים מתכוונים להפעיל במקום מרכז מסחרי"

פרקליטות המדינה הגישה היום (ג') לבית המשפט המחוזי בתל אביב עירעור על החלטת בית משפט השלום בראשון לציון, שאישר בתחילת החודש את הקמת מתחם איקאה בעיר.

 

המדינה טוענת שיזמי איקאה נקטו מהלך משולב שבסיומו קיבלו היתר שלא כדין להקמת שטחי המסחר. לטענת המדינה, המהלך במסגרתו הוציאו היזמים היתר לבניית מבנה תעשייה, ולאחריו ביקשו וקיבלו היתר לשימוש חורג למסחר לתקופה של 10 שנים, אינו ראוי.

 

לטענת המדינה, לא יתכן שיינתן היתר לשימוש חורג למטרת תעשייה כאשר למעשה היזמים מתכוונים להפעיל במקום מרכז מסחרי. המדינה מבקשת מבית המשפט להוקיע את תופעת הקמתם של מרכזים מסחריים רבי היקף שלא בדרך המלך אלא באמצעות מתן היתרים לשימוש חורג.

 

החשש שהעלתה המדינה הוא שהחלטת בית המשפט תעודד ועדות מקומיות ויזמים לנקוט בפעולה המקצרת הליכי תכנון ראויים, יוצרת עובדות בשטח, פוגעת קשות בעקרונות התכנון ופורצת פרצות בחוק.

 

בתחילת החודש דחה בית משפט השלום בראשון לציון את כל טענות המדינה ואת בקשתה לעצירת הפרוייקט. בית המשפט פסק כי מדובר בבקשה חסרת בסיס שנוהלה באופן בלתי ראוי. נקבע כי היתר הבניה ניתן כחוק, והמדינה חויבה לשלם הוצאות משפט בסך 40 אלף שקל.

 

בכתב הערעור מבקשת המדינה לבטל את ההחלטה הנ"ל, להורות על עצירת העבודות הבלתי חוקיות המתבצעות במקרקעין, ולמנוע את הקמתו של המרכז המסחרי רחב ההיקף.

 

הקרקע שבמחלוקת משתרעת על 98 דונם בראשון לציון ונרכשה על ידי חברת אירוס הגלבוע (זרוע הנדל"ן של איקאה ישראל) במכרז של מינהל מקרקעי ישראל בתמורה ל-109.2 מיליון שקל.

 

חברת אירוס הגלבוע היא זרוע הנדל"ן של איקאה ישראל הנמצאת בשליטת מתיו ברונפמן (50%) ושלום פישר (50%). החברה מתכננת להקים סניף חדש של איקאה על שטח של 50 דונם, כולל חניה ומתחם קניות בהשקעה של 60 מיליון שקל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כך ייראה סניף איקאה (הדמייה)
מומלצים