שתף קטע נבחר

דן אנד ברדסטריט: 14 קבוצות שולטות במשק הישראלי

על פי סקירת מבנה המשק של דן אנד ברדסטריט, הקבוצות השולטות במשק הן אליהו, אריסון, בינו, ברונפמן, נוחי דנקנר, המבורגר, וייסמן-בירן, ורטהיים, לב לבייב, סבן, עופר, עזריאלי, פישמן ותשובה

14 קבוצות שולטות במשק הישראלי: אליהו, אריסון, בינו, ברונפמן, נוחי דנקנר, המבורגר, וייסמן-בירן, ורטהיים, לב לבייב, סבן, עופר, עזריאלי, פישמן ותשובה - כך עולה מסקירת מבנה המשק שביצעה חברת דן אנד ברדסטריט (D&B) ישראל.

  

לעץ מבנה המשק לחץ כאן

 

כלכלני דן אנד ברדסטריט מציינים כי "לקבוצות הנכללות יש השפעה מהותית על מרבית תושבי המדינה, הן בהיבטים צרכניים והן בהיבטי קביעת דעת קהל. הקבוצות מתפרשות על פני מגוון תחומי פעילות: חברות אחזקה, בנקים וחברות ביטוח, חברות תעשיה וחברות מסחר, שירותים ובנייה ונדל"ן".

 

החברה מציינים כי הבחירה היתה לכלול קבוצות עם תחומי פעילות שונים ולא חברות גדולות המתמקדות בתחום פעילות מצומצם, כדוגמת טבע או שטראוס-עלית.

 

מנכ"ל דן אנד ברדסטריט, ראובן קובנט, מציין כי "המשק הישראלי התברך בשנים האחרונות בקבוצות רבות ונוספות אשר הוציאו דה פקטו את השליטה במשק מהמדינה. יש לזכור את הסכנה בהתחזקות יתר של קבוצות שליטה ובהשפעתן על הצרכן. עם זאת בחינת תמונה הקבוצות מציגה משק עם פיזור סביר של שליטה".

 

הקבוצות הבולטות במשק:

קבוצת אליהו: המחזיקה בין היתר בכ-10% מבנק לאומי, בכ-27.1% מבנק אגוד, ו-100% ממניות אליהו חברה לביטוח. קבוצת אריסון: מחזיקה בין היתר ב-16.5% ממניות בנק הפועלים, וב-35.7% ממניות שיכון ובינוי אחזקות. קבוצת בינו: המחזיקה בין היתר בכ-60.2% ממניות פ.י.ב.י החזקות המחזיקה ב-69.7% ממניות הבנק הבינלאומי וב-51% ממניות פז חברת נפט.

 

קבוצת ברונפמן: המחזיקה בין היתר ב-26% ממניות בנק דיסקונט ובכ-100% ממניות איקאה. קבוצת נוחי דנקנר: המחזיקה בין היתר ב-49.5% ממניות אי.די.בי החזקות, המחזיקה בשליטה בדיסקונט השקעות, נכסים ובניין, סלקום ושופרסל.

 

קבוצת המבורגר: המחזיקה בכ-50% ממניות הראל השקעות בביטוח המחזיקה בכל מניות הראל חברה לביטוח, דיקלה חברה לביטוח והראל בית השקעות. 

 

קבוצת וייסמן-בירן: המחזיקה בין היתר בכ-37.4% ממניות אלון דלק. קבוצת ורטהיים: המחזיקה בין היתר ב-20.2% ממניות בנק מזרחי טפחות, בכל מניות החברה המרכזית למשקאות וב-38.7% ממניות שידורי קשת.

 

קבוצת לב לבייב: הקבוצה מחזיקה בין היתר ב-76.2% ממניות אפריקה ישראל להשקעות. קבוצת סבן: המחזיקה בין היתר ב-30% ממניות בזק המחזיקה בכל מניות פלאפון תקשורת. קבוצת עופר: המחזיקה בין היתר, ב-54.2% ממניות החברה לישראל וב-26.2% מבנק מזרחי טפחות.

 

קבוצת עזריאלי: המחזיקה בין היתר בכל מניות קניוני עזריאלי וב-63.8% ממניות גרנית הכרמל. קבוצת פישמן: המחזיקה בין היתר ב-79.3% ממניות החברה הכלכלית לירושלים, ב-86.5% ממניות אופיס טקסטיל, וב-61.1% ממניות אליאנס. קבוצת תשובה: המחזיקה בין היתר ב-58.6% ממניות קבוצת דלק וב-61% ממניות הפניקס. 

 

מתרחבים לחו"ל

בשנת 2006  העמיקה אחיזתן של חברות ישראליות בשווקים הבינלאומיים. כך לדוגמה, התרחבו עסקיה של קבוצת תשובה מעבר לים, בין היתר ברכישת תחנות דלק בפינלנד ורכישת חברת ביטוח בארה"ב. יצחק תשובה הרחיב במקביל גם את עסקיו המקומיים ורכש כ-61% ממניות הפניקס במהלך השנה.

 

קבוצת וייסמן-בירן ממשיכה לבצע רכישות בחו"ל, ובמהלך השנה רכשה רשת חנויות נוחות ובתי זיקוק בארה"ב. גם קבוצתו של פישמן ממשיכה את התרחבותה בשווקים בחו"ל, ובחודש האחרון בלבד דיווחה על עיסקאות נדל"ן בצרפת, הודו וליטא.

 

קבוצת אריסון השלימה רק לאחרונה את רכישת הברוקר מניו- יורק, אינווסטק, מחפשת כיום בנק לרכישה בפלורידה. קבוצת גאון, מרחיבה את עסקיה בשווקים הבינלאומיים, וכיום נמצאת במגעים לפתיחת סניפי אייס בטורקיה, בהמשך לפתיחת סניפים נוספים גם בארץ. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יונתן בלום
נוחי דנקנר
צילום: יונתן בלום
שרי אריסון
יצחק תשובה
מומלצים