שתף קטע נבחר

בכירי צה"ל באו להגן על שני קצינים שהורשעו

בכירי הצבא הגיעו לבית הדין הצבאי כדי לתת עדות אופי על אל"מ נדב פדן וסא"ל ערן ולק - שניים מחמשת המורשעים בפרשה הקשה בה מת חייל דובדבן, רועי דרור, במהלך אימון בשנת 2002. סגן הרמטכ"ל קפלינסקי: "זאת לא חוכמה להגן על אנשים כל כך טובים". החמישה הורשעו בהתרשלות

מי שהזדמן היום (ד') לבית הדין הצבאי המיוחד בקריה בתל אביב עשוי היה לרגע לחשוב כי בתוך האולם מתנהל דיון של פורום המטה הכללי, בגלל שורת האלופים שהגיעו למקום. אולם בפועל, הקצינים הבכירים שהגיעו לבית הדין באו לספר על שני חבריהם, אלוף משנה נדב פדן וסגן אלוף ערן ולק, שניים מחמשת הנאשמים בפרשה הקשה בה נפטר חייל דובדבן, רועי דרור, במהלך אימון בשנת 2002.

 

שופטי בית הדין הצבאי המיוחד הרשיעו היום את חמשת הקצינים הנאשמים בפרשה, בעבירה של התרשלות. בכך הם למעשה קיבלו את הסדר הטיעון עליו דווח לראשונה ב-ynet, שבמהלכו תוקן כתב האישום מעבירה חמורה של גרימת מוות ברשלנות לעבירה פעוטה יותר של התרשלות שאינה נושאת רישום פלילי.

 

היום הוזמנו לבית הדין עדי האופי של הנאשמים לקראת גזר הדין שיינתן בקרוב. אלוף משנה פדן היה בזמן האירוע מפקד יחידת דובדבן וכיום הוא מפקד בית ספר לקצינים של צה"ל. ואילו סגן אלוף ולק היה בזמן האירוע סגן מפקד היחידה וכיום הוא סגן מפקד החטיבה המרחבית בנימין. בהסדר הטיעון נקבע לגבי שניהם כי לא יעלו בדרגה שש שנים מהיום בו קיבלו את דרגתם האחרונה.

 

מדובר בפגיעה משמעותית באל"מ פדן, שכן הוא היה אמור לקבל בימים אלה דרגות תת אלוף. מכל מקום, לקראת החלטת השופטים בעניין החליטו עורכי הדין לזמן מצעד של קצינים בכירים כדי לתת עדות אופי על שני הקצינים הבכירים. את העדויות שמעו גם בני משפחתו של רועי ז"ל, לרבות הוריו שנכחו בדיון אך סירבו להגיב להסדר הטיעון שאמור כבר בקרוב לסיים את הפרשה הקשה.

 

הראשון בעדי האופי היה סגן הרמטכ"ל, האלוף משה קפלינסקי, שאמר: "לנדב יש כמה תכונות שהן מעל למה שאני מכיר בקרב קצינים מצה"ל". הוא ציין כי מדובר בקצין אמיץ לב שפועל בחדשנות בכל הקשור לפעילות מבצעית אך יודע לטפל גם בנושאים מנהלתיים, איש צנוע וקצין מעולה. גם על ולק הוסיף סגן הרמטכ"ל מילים טובות ועל שני הנאשמים גם יחד אמר "זאת לא חוכמה להגן על אנשים כל כך טובים".

 

מפקד זרוע היבשה, האלוף בני גנץ, החמיא אף הוא לאלוף משנה פדן, "מפקד איכותי, אדם ישר, מקצועי, הייתי רוצה לראות את מפקדם של בניי בדמותו של נדב ותחת פיקודו". לאחר מכן דיבר אלוף פיקוד הצפון גדי איזנקוט: "בלטו אצלו לחיוב יוזמה, יצירתיות, אומץ לב, מנהיגות".

 

על סגן אלוף ולק אמר האלוף איזנקוט כי הגדוד עליו פיקד הנאשם בלט באיכותו המקצועית. לאחר מכן דיבר אלוף פיקוד העורף גרשון (ג'רי) יצחק, שלא חסך במילים טובות על שני הקצינים. על אל"מ פדן אמר: "אזרחי ישראל חייבים לו חוב גדול מאוד, בהקשר של פעילותו ביהודה ושומרון".  ואילו על ולק אמר כי מדובר בקצין מצטיין. את מצעד האלופים חתם ראש אגף המבצעים בצה"ל, האלוף טל רוסו, שהיה מפקדו בסיירת מטכ"ל. "הוא קצין מקצועי ערכי, יורד לפרטים, המנהיגות שלו בצוות, היכולות שלו היו מדהימות, יש לנו מעט מאוד מפקדים באיכויות האלה, נדב הוא מסוג הקצינים שהשמיים הם הגבול מבחינתו".

 

בשבועות הקרובים יופיעו עדי אופי נוספים בבית הדין. לבסוף יודיעו השופטים על החלטתם בדבר העונשים, הן לגבי שני הקצינים הבכירים והן לגבי שלושה קצינים זוטרים בפרשה שלגביהם אין הסכמה בין הסניגורים לבין התביעה, כאשר התביעה מבקשת להוריד אותם מדרגתם והסניגורים מבקשים שלא לעשות כן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ניב קלדרון
קפלינסקי. "אמיץ לב"
צילום: ניב קלדרון
גנץ. "מפקד איכותי"
צילום: ירון ברנר
מומלצים