שתף קטע נבחר

שר ערבי ראשון בישראל: ראלב מג'אדלה

חבר הכנסת מהעבודה מונה על ידי יו"ר המפלגה עמיר פרץ כשר המדע, במקומו של אופיר פינס שהתפטר לפני כחודשיים. פרץ: זהו מינוי היסטורי שיביא לשיפור היחסים בין קבוצות האוכלוסיה. במפלגה כבר יש מי שמזכיר את המינוי והקשר לפריימריז הקרבים

יו"ר מפלגת העבודה, עמיר פרץ, החליט הערב (ד') למנות את חבר הכנסת ראלב מג'אדלה כשר השביעי של מפלגת העבודה - שר המדע. מג'אדלה הוא השר הערבי הראשון בממשלות ישראל ב-59 שנות קיומה.

 

פרץ נפגש היום עם מג'אדלה והודיע לו על החלטתו. אחר הצהריים הוא אמר כי מינויו של מג'אדלה לשר הוא היסטורי ואין ספק שהמהלך יביא לשיפור מערכות היחסים בין קבוצות האוכלוסיה בישראל.

 

במפלגת העבודה לא לגמרי בטוחים עד כמה מינויו של מג'אדלה מבשר מהפיכה ברמה הלאומית ומזכירים את העובדה שפרץ לא יוכל להפסיד מן המהלך בפריימריז הקרבים, בחודש מאי. מינויו של מג'אדלה לשר יביא לפרץ את תמיכתו בו לרשות המפלגה ובכך יגדלו סיכוייו בקרב המתפקדים הערבים של מפלגת העבודה.

 

חבר הכנסת אופיר פינס הגדיר את המינוי כ"קומבינה של פרץ ומג'אדלה שמהווה שיא חדש של ציניות וזלזול באינטלגנציה של הבוחרים. "יו"ר חד"ש, ח"כ מוחמד ברכה אמר כי "אין במינוי של מג'אדלה שום צעד לטובת שוויון, אלא זהו חלק מתרגיל מסריח שבא לקדם את סיכויו הקלושים של פרץ להישאר בראשות מפלגת העבודה".

 

פינס התפטר לאחר מינוי ליברמן

כזכור, פינס התפטר מתפקידו כשר התרבות, המדע והספורט לפני כחודשיים, וזאת בעקבות צירופו של אביגדור ליברמן לממשלה. "למרות הקושי הרב ורצוני להיות חלק ממעגל מקבלי ההחלטות, איני יכול לוותר על המצפון שלי", אמר פינס במסיבת עיתונאים. פינס החליט לנקוט בצעד המנוגד ליתר חבריו למפלגת העבודה, שתמכו מוקדם יותר בצירופה של ישראל ביתנו לממשלה.

 

"אני מאמין כי אדם חייב לפעול על פי צו מצפונו ומפלגה על פי צו מצפונה. קראתי לפעול על פי המצפון ולא לאפשר את כניסת ליברמן לממשלה, נלחמתי על כך, אבל לצערי השרים הצביעו בעד ההישארות בממשלה. ברגע שהממשלה החליטה לאפשר

 את צירוף ליברמן ומפלגתו, אשר מנהיגיה נגועים באמירות גזעניות ואנטי-דמוקרטיות, לא נותרה לי אפשרות אחרת", אמר אז.

 

פינס ניצל אז המעמד כדי לבשר באופן רשמי על כוונתו להתמודד על ראשות מפלגת העבודה במאי 2007. "כאשר מי שעומד בראש הפירמידה לא מנהיג - יש הכרח להחליף אותו", כיוון פינס אל יו"ר המפלגה, עמיר פרץ. "מי שלא יכול לעמוד על עקרונותיו, מי שלא יכול לוותר בשום מקרה על ישיבה בממשלה, לא יכול להוביל את המפלגה בהמשך דרכה באופן אמין".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אתר הכנסת
ראלב מג'אדלה
צילום: אתר הכנסת
עמיר פרץ
צילום: פלג חבצלת
צילום: דודי ועקנין
אופיר פינס
צילום: דודי ועקנין
מומלצים