שתף קטע נבחר

בכיר במשטרת ש"י: האירוע בחברון משקף מציאות

גורם בכיר במשטרת ש"י התייחס לסרטון שנחשף ב-ynet בו נראית יפעת אלקובי מחברון מקללת משפחה פלסטינית. לדבריו, האירוע אכן משקף את המציאות בעיר. אלקובי הוזמנה לחקירה במשטרה, אך לא הופיעה. ודווקא ב"בצלם" מבקשים: אל תהפכו אותה לשעיר לעזאזל

"האירוע בו נראתה מתנחלת המקללת משפחה פלסטינית בחברון הוא אירוע שמשקף את המציאות בעיר, והוא יטופל", כך אמר בצהריים (יום ה') ל-ynet גורם בכיר במשטרת מחוז ש"י. עם זאת הוסיף הגורם הבכיר ש"בתקופה האחרונה יש ירידה ברמת האירועים שבין התושבים היהודים בחברון לבין הפלסטינים".

 

שר הביטחון, עמיר פרץ, התייחס להתנכלויות של מתנחלים לערבים בחברון בדיון הערכת מצב בלשכתו. לדבריו, המראות הם "בושה וחרפה, והופכים לחומר להסתה נגד ישראל בעולם כולו".  

 

שלשום פורסם ב-ynet סרט וידאו ובו נראית יפעת אלקובי, תושבת היישוב היהודי בחברון, כשהיא מקללת משפחה של פלסטינים החיים בשכנות אליה. הבוקר היא הייתה אמורה להתייצב לחקירה בעניין בתחנת המשטרה בחברון, אך לא הופיעה.  

 

גורם בכיר במשטרה סיפר ל-ynet: "הסבו את תשומת ליבנו לפרסום בעניין. לאחר שראינו את החומר עלה החשד שהאישה ביצעה עבירות של איומים, הסגת גבול ותקיפה, ובעקבות כך פתחה המשטרה בחקירה".

 

לדבריו, החוקרים צפו בוידיאו והחליטו לזמן את החשודה הבוקר לחקירה, אך זו כאמור, לא התייצבה. "אם היא לא תתייצב עד הערב, נמסור לה הזמנה נוספת להגיע לחקירה. אם בוחנים בעיניים מקצועיות את הווידיאו, רואים שיש שם ילדים מתחת לגיל האחריות הפלילית ולא ניתן לנקוט בהליכים משפטיים נגדם. לצערנו אנחנו רואים פעם אחר פעם שימוש ציני שנעשה בילדים לביצוע עבירות, משום שהם מתחת לגיל האחריות הפלילית".

 

למרות הפרסומים האחרונים, שגררו תגובות נזעמות, מצביע הגורם דווקא על ירידה ברמת האירועים האלימים בחברון. לדבריו, "אנחנו מזהים ירידה מתונה באלימות בעיר. עדיין יש לא מעט אירועים שבהם תוקפים התושבים היהודים את הפלסטינים ואת פעילי השמאל הבינלאומיים, אבל רואים ירידה.

 

"להערכתנו זה נובע ממכלול של גורמים. בראש ובראשונה זה קשור לפעילות אכיפה מוגברת שלנו והגשת כתבי אישום, מה שיוצר הרתעה בקרב התושבים. בנוסף, זה קשור בניסיונות של המשטרה להגיע להידברות עם אנשי היישוב היהודי, ובירידה במספר הפיגועים שגורמת לירידה בפעולות הנקם". הגורם הוסיף שבנוסף לגורמים הללו, הירידה ברמת האלימות היא תולדה של החשיפה התקשורתית, שמביאה את המתנחלים להבנה שאירועים שכאלו גורמים נזק לתדמיתם.

 

"בצלם": לא להפוך את המתנחלת לשעיר לעזאזל

ארגון זכויות האדם "בצלם", שהפיץ אתמול סרט וידאו נוסף, קרא היום "שלא להפוך את אלקובי לשעיר לעזאזל בכל הנוגע למדיניות אי-אכיפת החוק על מתנחלים בשטחים". בהודעה שפרסם הארגון נכתב כי "התקרית, חמורה ככל שתהיה, היא רק קצה הקרחון של האלימות היומיומית שמפעילים מתנחלים בחברון נגד שכניהם הפלסטינים, בחסות הצבא".

 

עוד נכתב בהודעה: "ההתקפות בחברון מתבצעות אל מול עיניהם של חיילים, אשר אינם מונחים לעצור אותן ופעמים רבות אף מונחים להימנע מהגנה על הקורבנות. גם משטרת ישראל נמנעת ממתן מענה הולם לאלימות המתנחלים. במהלך השנים הועברו למשטרה מאות תלונות על אלימות מתנחלים, והעובדה ששר הביטחון ומערכת הביטחון מתייחסים לבעיה רק בעקבות הפרסום בתקשורת היא היתממות מקוממת".  

 

גם באגודה לזכויות האזרח טוענים כי התריעו בעבר על ההתנכלות של מתנחלים בחברון לתושבים הפלסטינים, אך דבר לא נעשה. באגודה ציינו כי כבר בחודש יוני שלחו מכתב בעניין לשר הביטחון, עמיר פרץ, בו כתבו כי "כתוצאה ממדיניותה של מדינת ישראל ומאוזלת ידם של כוחות הביטחון ביחס לאלימות מתנחלים, האוכלוסיה הפלסטינית בחברון נידונה לחיי השפלה ודיכוי, ולכליה חברתית וכלכלית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים