שתף קטע נבחר

המרצים והסטודנטים: לא נפתח את סמסטר ב'

שתי הקבוצות המתנגדות להקמת ועדת שוחט לרפורמה בהשכלה הגבוהה, ישביתו את הלימודים במוסדות להשכלה גבוהה החל מ-25 בפברואר. הסגל האקדמי ישבית את הלימודים כבר ב-21 בינואר למשך יום אחד. "אנו נשבית את הלימודים עד לשינוי רוע הגזרה", אמר יו"ר אגודת הסטודנטים

הסלמה במאבק המרצים והסטודנטים. הסגל האקדמי באוניברסיטאות הודיע אמש (יום ה') כי הלימודים יושבתו ביום ראשון ה-21 בינואר, זאת לאחר שהתפוצץ המשא ומתן על הסכמי שכר בין נציגי משרדי האוצר, החינוך והמרצים. כמו כן מתנגדים בסגל האקדמי להקמת ועדת שוחט לרפורמה בהשכלה הגבוהה, שבה אין להם ולסטודנטים נציגות. במקביל, מאיימים הסטודנטים והמרצים שלא לפתוח את סמסטר ב' בסוף חודש פברואר.

 

המרצים דורשים מהאוצר לחתום על מסמך התחייבות, לפיו הוא לא יפגע בהסכמי השכר וינהל אותם מתוך משא ומתן ולא יכפה אותם באופן חד צדדי. בעקבות הודעת הסגל על ההשבתה, הודיעה שרת החינוך, יולי תמיר, כי היא תומכת בסגל האקדמי מול האוצר. מחר תציג תמיר לראש הממשלה, אהוד אולמרט, לאחר שיחזור מסין, את תמיכתה החד-משמעית בעמדת הסגל ואת התנגדותה לשינוי הסכמי שכר בכפייה.

 

יו"ר ועד הסגל האקדמי, פרופסור צבי הכהן: "החלטנו לא לפתוח את סמסטר ב' בכל האוניברסיטאות בישראל, זוהי שביתת אזהרה. אם הממונה על השכר באוצר יסרב לבצע משא ומתן אנו נשבית את הלימודים. אז הם קיימו משא ומתן נומינאלי שבו אמרו לא לכל מה שביקשנו. במקביל, ועדת שוחט ומסקנותיה יכפו עלינו הסכמי שכר ותנאי עבודה באופן חד צדדי".

 

לדברי הכהן, יחרים הסגל האקדמי את ועדת שוחט לרפורמה בהשכלה הגבוהה: "אין לנו עניין להיות חברים בוועדה שאינה אובייקטיבית. לא ברור מה עושה שם נציג האוצר שאינו מומחה בנושא השכלה גבוהה וחף מכל ידע אקדמי. אנחנו חוששים שהוועדה תציע לבטל את קביעות המרצים, ולהנהיג שכר דיפרנציאלי וחוזים אישיים שאינם מקובלים עלינו".

 

הסטודנטים: לא נפתח את סמסטר ב'

במקביל, הודיעו הסטודנטים על ההחלטה שלא לפתוח את סמסטר ב' ב-25 בפברואר. הסטודנטים מוחים על כך שאינם חברים בוועדת שוחט, שלטענתם תעלה את גובה שכר הלימוד ותפריט את מערכת ההשכלה הגבוהה. כמו כן דורשים הסטודנטים ליישם במלואן את מסקנות ועדת וינוגרד, שקראה להפחית ב-50 אחוזים את גובה שכר הלימוד לסטודנטים, תוכנית שיושמה באופן חלקי.

 

שני ארגוני הסטודנטים - התאחדות הסטודנטים הארצית בישראל וארגון הסטודנטים המייצג מכללות הודיעו על הקמת מטה מאבק משותף. על פי ההחלטה הראשונה של מטה המאבק, הלימודים בסמסטר ב' לא יתקיימו עד הודעה חדשה. לדברי יושב ראש התאחדות הסטודנטים, איתי שונשיין: "שרת החינוך פוגעת פגיעה אנושה במערכת ההשכלה הגבוהה, בסטודנטים באוניברסיטאות ובמכללות. לצערי אין לנו אלא לנקוט צעדים קיצוניים מכיוון שכל ניסיון לפתור את הבעיה בהידברות נתקל בחומה בצורה. נמאס לנו מהשקרים ומההתנהלות הכוחנית כלפינו, ואנו נשבית את הלימודים עד לשינוי רוע הגזרה".

 

יו"ר ארגון הסטודנטים המייצגים את הסטודנטים במכללות, איתי ברדה, אמר: "החלטנו להשבית את סמסטר ב' בעקבות ההתנהלות הכושלת של שרת החינוך ובשל הקיצוצים במערכת החינוך שפוגעים בצורה אנושה במחקר ובסטודנטים". בועז טופורובסקי מאגודת הסטודנטים בתל אביב הוסיף: "זו כנראה הדרך היחידה שתגרום לשרת החינוך להבין שהסטודנטים לא יתנו יד לוועדת שוחט ולהפרטת ההשכלה הגבוהה".

פורסם לראשונה 11/01/2007 22:55

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפגנת סטודנטים בחיפה בשבוע שעבר
צילום: דורון גולן
שונשיין. אין ברירה
ברדה. פגיעה אנושה
צילום: ניב קלדרון
טופורובסקי. לא ניתן יד לוועדה
צילום: ניב קלדרון
מומלצים