שתף קטע נבחר

החקלאי שירה: "הרגשתי בסכנת חיים של ממש"

בפתח הדיון בהארכת מעצרו אמר שי דרומי, שירה למוות בפורץ שנכנס לחוותו: "המציאות בארצנו ידועה - הביטחון האישי שלנו שואף לאפס. הכתובת הייתה על הקיר". היום הוארך מעצרו בארבעה ימים. יו"ר ארגון מגדלי הבקר: "המשטרה והפרקליטות חייבות לקחת את המלחמה בפשע נגד החקלאים כמטרה לאומית"

"אני שולח את תנחומיי למשפחת ההרוג והחלמה מהירה למשפחת הפצוע", אלו היו דבריו הראשונים של שי דרומי, החקלאי שירה בשבת לפנות בוקר למוות בפורץ שחדר לשטח החווה בבעלותו, בעת שהובא הבוקר (א') לדיון בהארכת מעצרו. שופטת בית משפט השלום בבאר שבע, דרורה בית אור, האריכה את מעצרו של דרומי בארבעה ימים וציינה בהחלטתה כי "אין ספק שמדובר בנסיבות טרגיות שבמהלכן התרחש הירי".

 

"המקרה חמור וקשה", אמר דרומי (47) לפני פתיחת הדיון בעניינו. "אני מחזק את ידיי משפחתי וחבריי שעברו תקופה קשה ולצערי עוד תקופה קשה לפניהם, אבל הכתובת הייתה על הקיר. המציאות בארצנו ידועה - הביטחון האישי שלנו שואף לאפס. האדם הבודד נשאר כחזית אחרונה בהגנה על עצמו, רכושו, משפחתו ועצם קיומו. אני הרגשתי בסכנת חיים של ממש". 

 

כזכור, בלילה שבין יום שישי לשבת ירה דרומי אל עבר ארבעה צעירים שניסו לפרוץ לחוותו שליד מיתר. כתוצאה מהירי נהרג אחד הפורצים, בן 25, ואחר נפצע באורח קשה. שני חבריהם הצליחו להימלט. בחקירתו הראשונית במשטרה טען דרומי כי אין זו הפעם הראשונה שחוותו נפרצת.

 

נגרם לו צער

דרומי מתגורר בחווה יחד עם אמו מירה. באותו לילה היא ישנה ולא שמעה את המתרחש בחוץ. רק כשהגיעו ניידות המשטרה לאזור, סיפר לה מה ארע.

 

האם העידה על בנה: "הוא נשמה טובה, בחור רגיש, אכפתי מאוד ואוהב לעזור. הוא בן נהדר. אני מכירה את שי, אני יודעת איזה צער נגרם לו כשכך הסתיים האירוע. אנחנו חיים יום יום או יותר נכון לילה לילה בפחד ובמתח".

 

היא הבהירה כי תשוב להתגורר בחווה "יחד עם חברים טובים שבאים לעזור, לשמור ולתמוך. קיבלתי המון חיבה ותמיכה, אני מקווה שנחזיק מעמד ושזה לא יהפוך להיות משפט ראווה".

 

אחיו אמיר אמר כי הארוע לא מפתיע מבחינתו. "אני מרגיש שזה היה כמעט צפוי מראש במציאות שבה אנו חיים. עם כל הרצון של המשטרה לפענח מקרי פשע, אנחנו מוצאים את עצמנו לבד בשטח ואנחנו לא יודעים אם מי שבא לקראתנו הוא מחבל או רוצח. אנחנו רק יודעים שהוא בא לפגוע בך". לדבריו, "כשאתה נתקל בשלוש בבוקר באנשים שחודרים לשטח שלך, אתה צריך להגן על עצמך אחרת אתה הופך לקורבן". מבחינתו, הסיבה להקמת החווה דווקא באזור מתוח זה אינה מקרית והיא תוצר של אידיאולוגיה שהושרשה במשך שנים רבות.

 

עורכת הדין סוזי שלו הייתה מרוצה מהחלטת השופטת דרורה בית אור ואמרה: "ההחלטה מקובלת עליי והשופטת הייתה הוגנת". השופטת אמרה כי בית המשפט יצטרך להכריע בדיונים הבאים האם מדובר בירי שנועד להגן על חייו של החשוד, וכמובן האם מדובר ברצח או שמא בהריגה. "אין ספק כי מדובר בנסיבות טראגיות שבמהלכן התרחש הירי. אין מחלוקת בנושא והדברים עולים מחומר החקירה".

    

"הבוקרים מסכנים חייהם בעמידה מול הפשע"

הבוקר פרסם ארגון מגדלי הבקר נתונים על פיהם בשנת 2006 חלה עלייה של 236 אחוזים במספר גניבות הבקר בדרום לעומת 2005. על פי נתוני הארגון, 75 אחוזים בלבד מהמקרים מדווחים מאחר וחלקאים רבים משוכנעים שהמשטרה לא תטפל בתלונותיהם. בסך הכל מוערכים הנזקים מגניבות הבקר בכשלושים מליוני שקלים בשנה.

 

"גניבות חקלאיות הפכו למכת מדינה, אזלת ידה של משטרת ישראל מביאה למצב בו הבוקרים מסכנים את חייהם וחיי משפחותיהם בעמידה מול משפחות הפשע בהגנה על רכושם ועל אדמות המדינה", אמר הבוקר חיים דיין, מנכ"ל הארגון. "הבוקרים מגנים על חייהם, זו הגנה עצמית. במקום לשפוט את הגנבים המשטרה מאשימה את הבוקרים ברצח".

 

"אם אנחנו חיים במדינה בה המשטרה איננה יכולה להגן על אזרחיה - אין בידם ברירה אלא להגן על עצמם. אני קורא לכל אזרחי ישראל להתעורר לפני שיהיה מאוחר מידי, ולמשטרה והפרקליטות לקחת את המלחמה בפשע נגד החקלאים כמטרה לאומית לשנה זו ולמגר את התופעה בטרם יהיו נזקים בחיי אדם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דרומי. הביע צער
צילום: פלג חבצלת
עגלי בקר גנובים
צילום: עומר שביט
חיים דיין. "מכת מדינה"
צילום: עומר שביט
מומלצים