שתף קטע נבחר

החוג לנוער שוחר סינטולוגיה

מי אחראי להזמנה לנשף נוער לזכויות אדם, שמציפה את האימייל של עיתונאים רבים? על ההזמנה חתום דון שאול בן ה-13 מחיפה, המתהדר בתואר המנכ"ל הישראלי של תנועת "נוער למען זכויות האדם הבינלאומי" הפועלת בחסות האו"ם. אך בירור קצר מגלה: או"ם שמום. מאחורי היוזמה המלבבת עומדת תנועת הסינטולוגיה

"שלום לכולם! אני דון שאול, בן 13 מחיפה, ואני עומד בראש קמפיין בארץ של נוער למען זכויות אדם", מבשר אימייל מקסים, אחד מיני רבים המציפים לאחרונה את תיבות הדואר האלקטרוני של כתבים ואנשי תקשורת. "אנשים לא מאמינים שלמרות שאני רק בן 13 אני עוסק וחושב על זכויות אדם ומדבר ומופיע בכל התקשורת. לדעתי לילדים ונוער יש הרבה יכולת להשפיע ואין מה להתפלא על זה שאכפת לי ולעוד ילדים כמוני, סה"כ אם לא אנחנו הילדים נדאג לזכויות האדם אז מי ידאג לנו בעתיד כשנהיה גדולים?".

 

לכאורה, מאחורי שטף המיילים עומד הנער החיפאי המציג את עצמו כ"נציג ישראלי של קמפיין עולמי", ומתהדר בתואר מנכ"ל תנועת "נוער למען זכויות האדם הבינלאומי - סניף ישראל", שמטרתה לעורר את המודעות לאמנת זכויות האדם של האו"ם. לפני כמה שבועות שאול הפיץ אימייל המדווח כי בחסות המרכז הישראלי לסינטולוגיה, הוא הקים ביום זכויות האדם הבינלאומי דוכן לחלוקת חומרי הסברה, והוסיף תמונה שלו חנוט בחליפה ועניבה. הפעם הלה מזמין בחום את הנמנעים להתארח ב"נשף מיוחד שאליו יגיעו אנשי ציבור, כתבים, תומכי זכויות אדם ועוד", שייערך במלון הר הכרמל בחיפה בסוף חודש ינואר. את הכרטיסים לאירוע, שמחירם 35 שקל, אפשר לרכוש ישירות מהמנכ"ל הנמרץ.  


"אם לא אנחנו הילדים נדאג לזכויות האדם אז מי ידאג לנו בעתיד?". המייל

 

הנוער הלומד והמסיינטלג

מחממת לב ככל שהיוזמה תהיה, האימייל המסקרן לא מסגיר מי עומד מאחורי תנועת הנוער החדשה שצצה יש מאין, מי מממן את עריכת האירוע ומנין השיג שאול את עשרות כתובות האימייל של העיתונאים אליהם שוגרה ההזמנה. שיחה קצרה עם שאול מבהירה כי ביוזמה תומכים תנועת הסינטולוגיה והאו"ם. גם המלון המארח את הנשף, כך שאול, תורם את חלקו לאירוע, ואל הממנים מצטרפת עמותת "מגן לזכויות אנוש" (עמותה החוקרת וחושפת זכויות הפרות זכויות אדם בידי פסיכיאטרים, והוקם על-ידי תנועת הסינטולוגיה העולמית).

 

"ל-א!", פסק שאול כשעלתה השאלה התמימה האם הסניף הישראלי של תנועת הנוער "Youth for Human Rights" שהוא מוביל, משתייכת לארגון הסינטולוגיה. "אנחנו גוף פרטי לחלוטין. התנועה הוקמה בעצם בחו"ל, ואנחנו הסניף המקומי שלה. אנחנו רק אחד מהפרויקטים הרבים שהתנועה תורמת להם, אבל לא קשורים אליה בכ-לל". אלא שבאתר הבינלאומי של תנועת הנוער

נכתב כי זו הוקמה על-ידי קרן בינלאומית לזכויות אדם וסובלנות הנתמכת, הפלא ופלא, בידי הסינטולוגים. גם לאחר חיפוש מעמיק באתר של אותה הקרן, לא נמצא כל אזכור לחסות האו"ם לפעילות.

 

"אנחנו נותנים שירות לאלפי ילדים, אבל פעילים בה 20 ומשהו ילדים", השיב שאול כשנשאל כמה חברים יש בתנועה, והוסיף כי בהיעדר מועדון הם מתכנסים בבתי החברים. "עד הנשף נהיה רשומים כעמותה", הוא הבטיח, וכשהקשינו ותהינו איך יכול ילד בן 13 לבצע את הפעולה ולממן את אגרת הרישום, הלה הסביר כי "ההורים עוזרים לנו עם הכסף, ואיזשהו מבוגר ירשום את העמותה". האו"ם, הוא התעקש, מספק לתנועת הצעירה חומרי הסברה ומימון, וכך גם תנועת הנוער העולמית והמרכז הסינטולוגי בישראל, "אבל אנחנו ארגון נפרד. אני יודע מה זה סינטולוגיה וזה מספיק לי, יש גם ילדה אחת שהמשפחה שלה סינטולוגית אבל כל האחרים לא. נושא הסינטולוגיה לא משנה - אני יודע שאנחנו עושים רק טוב. מה יכול להיות רע בפעילות למען נושא כמו זכויות אדם?".

 

- האם אדם מבוגר מלווה אתכם?

"אלי חיים. זה אדם שמייעץ לאנשי עסקים וגם לנו".

 

"הפיצו עלינו אין סוף שקרים"

לאחר ניסיונות כושלים להשיג את אלי חיים במספר הטלפון ששאול סיפק, פנינו לבית-המלון הר הכרמל כדי לבדוק האם הוא תומך בתנועה ומדוע. מנכ"ל המלון מישה בלומנפלד בדק את החוזה עם התנועה, אישר שהנשף אכן מתקיים וכי עבורו עריכתו נגבה "מעט מאוד כסף. אם אני שומע שמדובר בנוער במצוקה שרוצה לעזור לקהילה, אני מוכן להיות נחמד ולהפחית במחיר", הוא הסביר. "הם הגיעו לכאן, הסבירו שהם עמותה שפועלת למען זכויות אדם ואנחנו שמחנו לעזור". בהמשך השיחה התברר כי האירוע תואם עם מנהלת האירועים של המלון, שהכתיבה לנו את מספר הטלפון של המזמינים.

 

אז התקשרנו לטלפון, ומן העבר השני ענו אנשי המרכז לסינטולוגיה הממוקם בתל-אביב. "אלי חיים נמצא?", שאלנו, והקול האדיב מהעבר השני השיב "אלי חיים לא כאן עכשיו". הלה אמנם מעולם לא חזר להודעות שהושארו לו, אך שיחות טלפון רבות הניבו את אמיר לוי, דירקטור לעניינים מיוחדים של המרכז הישראלי לסינטולוגיה, החרד מאוד לתדמיתה של התנועה עליה "הופצו אין סוף שקרים".

 

- מה הקשר בין תנועת הנוער לסיינטולוגיה?

"ארגון "נוער למען זכויות אדם הבינלאומי", שדון שאול אחראי על הסניף הישראלי שלו, הוקם על-ידי מחנכת ומנהלת בית-ספר ותיקה, הגברת מרי שאתלוורת', כדי ללמד ילדים ונוער על זכויות האדם שלהם בהתבסס על ההצהרה האוניברסלית לזכויות אדם של האו"ם. דת הסינטולוגיה, שפעילה בקידום זכויות אדם וזכויות

הילד בארבעת העשורים האחרונים, היא אחד התומכים החזקים ביותר של הארגון ושל חומרי ההסברה בהם הוא משתמש: החוברת "מהן זכויות אדם", קליפים המציגים את 30 סעיפי ההצהרה ועוד.

 

"דת הסינטולוגיה פעילה בקידום זכויות אדם מראשיתה", ממשיך לוי. "בשנות השבעים, למשל, סינטולוגים חשפו את ההחזקה הברוטלית והתעללות במטופלים פסיכיאטריים שחורים בדרום אפריקה. גם כיום, בארץ ובעולם, סינטולוגים מעורבים בחשיפת התעללויות וניצול לרעה על-ידי הפסיכיאטריה, וניצול לרעה של החוק וזכויות האדם בידי ממשלות. מטרת הקמפיינים הנוכחיים בהם היא תומכת היא לטפל באתגר שמציב העולם המודרני, במיוחד לאור אירועי ה-11 בספטמבר, המצב במזרח-התיכון וכן הלאה. המסר שלנו הוא שהפיתרון אינו להתחבא או להעביר חוקים דרקוניים, אלא ללמד אנשים וממשלות על חשיבות זכויות האדם".

 

- ומי מממן את פעילות תנועת הנוער?

"את זה צריך לשאול את דון שאול, או את אמא שלו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"מבוגר ירשום את העמותה". ההזמנה לנשף
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים