שתף קטע נבחר

צילום: מיכאל קרמר

רעידת אדמה: הרמטכ"ל דן חלוץ התפטר

חמישה חודשים אחרי מלחמת לבנון הניח רב אלוף חלוץ את המפתחות והסביר לשר הביטחון ולראש הממשלה כי חיכה לתום התחקירים. ראש הממשלה ביקש מחלוץ לשקול בשנית את החלטתו, אך חלוץ היה נחרץ. המועמדים הבולטים להחלפתו: האלוף משה קפלינסקי ומנכ"ל משרד הביטחון, גבי אשכנזי. חלוץ נפרד הבוקר מאלופי המטכ"ל בישיבה מיוחדת

רעידת אדמה במערכת הצבאית: הרמטכ"ל, רב אלוף דן חלוץ, נפרד הבוקר (יום ד') מאלופי המטכ"ל בישיבה בקרייה בתל-אביב, לאחר שהלילה התפטר מתפקידו. חלוץ מסר הודעה בנושא לשר הביטחון עמיר פרץ, ולראש הממשלה אהוד אולמרט.

 

חלוץ התכוון להודיע על החלטתו קודם כל בבוקר לפורום המטה הכללי, אולם מחשש שהנושא יודלף - הוחלט להוציא את ההודעה כבר הלילה, מעט לאחר חצות.

 

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, הביע צער עמוק על החלטתו של הרמטכ"ל. הוא ידע מבעוד מועד על ההחלטה של חלוץ וביקש ממנו לשקול את החלטתו שנית. אלא שחלוץ היה נחרץ בהחלטתו ובנסיבות אלה לא נותר לאולמרט אלא לקבל את בקשתו של הרמטכ"ל.

 

 

גורמים בלשכת שר הביטחון אמרו הלילה ל-ynet כי הרמטכ"ל, רא"ל דן חלוץ, עדכן את שר הביטחון עמיר פרץ על כוונתו להתפטר. מקורביו של שר הביטחון אמרו כי "פרץ לא ניסה לשכנע את הרמטכ"ל להשאר בתפקיד, וכיבד את החלטתו. חלוץ היה צריך לעשות את זה לפני הרבה זמן". שני האישים ייפגשו לשיחת עבודה אחרונה בבוקר.

 

בסביבתו של שר הביטחון חוששים כי לאחר ההתפטרות של הרמטכ"ל, תידרש גם התפטרותו של שר הביטחון. "זה יכול להיות כדור שלג, למרות שאין קשר בין האחריות של חלוץ לבין האחריות של שר הביטחון", אמר ל-ynet מקורב לשר.

  

קצינים בכירים בצה"ל ששמעו על הודעת ההתפטרות של הרמטכ"ל מ-ynet נדהמו נוכח הדיווח. "לא קיבלנו שום הודעה על כך", אמרו. "זה מהלך מפתיע ואחרי ההופעה הבטוחה שלו בכנס הפיקוד הבכיר, היה נראה שהוא הולך לסיים את הקדנציה שלו למרות הכל". אחד הקצינים ציין כי על הרמטכ"ל היה להודיע לקצינים הבכירים ולהסביר את המהלך. "לא ציפינו שזה מה שיקרה אחרי הביטחון שניסה חלוץ להפגין". הלילה כבר נשמעו קולות ראשונים בצמרת צה"ל שאמרו כי הודעת ההתפטרות של הרמטכ"ל היא יום ניצחון של החיזבאללה. "כל מי ששמח מהמהלך צריך לזכור שזה לא יום חג עבור צה"ל".

 

התחקירים נגמרו, חלוץ התפטר 

במכתב ההתפטרות שלו, הסביר חלוץ כי מיצה את אחריותו הפיקודית עם תום שלב התחקירים בצה"ל. "עבורי, המילה 'אחריות' היא בעלת משמעות גדולה: היא חזות הכל, מ-א' ועד ת'. מאמון ועד תחקיר. תפיסת האחריות שלי היא זו שהובילה אותי להישאר בתפקידי עד לעת הזו, ולהניח על שולחנך את המכתב הזה היום", כתב אל ראש הממשלה.

 

מאז תום מלחמת לבנון היה הרמטכ"ל נתון ללחצים משמעותיים וקולות רבים קראו לו לעזוב. בין היתר היו אלה פוליטיקאים בכירים ותנועות המילואמיניקים. גם חרבה של ועדת וינוגרד הונף מעל ראשו, אולם חלוץ לא המתין לדו"ח הביניים שלה, והחליט להודיע כבר הלילה על ההתפטרות.

 

גורמים צבאיים הסבירו כי הרמטכ"ל קיבל את ההחלטה עם תום תחקירי המלחמה, ולאחר אישור תכנית העבודה לשנת 2007, והיה חשוב לו כי תהליכים אלה יסתיימו. המועמדים הבולטים להחלפתו של חלוץ הם סגנו, האלוף משה קפלינסקי, ומנכ"ל משרד הביטחון, האלוף (מיל') גבי אשכנזי.

 

למרות הלחץ הרב שהיה נתון בו באחרונה, בעקבות תוצאותיה של מלחמת לבנון השנייה, השמיע חלוץ לאחרונה דווקא זמירות אחרות. בכינוס כתבים, שבו הוצגו תחקירי המלחמה, אמר חלוץ: "לא שמעתי שהממונים עלי קוראים לי ללכת, כשהם יאמרו לי זאת, אשיב להם". חלוץ התייחס לדו"ח ועדת וינוגרד הצפוי להתפרסם בחודש פברואר , וציין כי אם ועדת וינוגרד תאמר אחרת, יעשה את דברה "כי זה מחייב".

 

"בחרתי לקחת אחריות", אמר רב אלוף חלוץ. "יש כאלה שמפרשים אחריות כבריחה. אני בחרתי להתמודד עם התחקיר ועם הטעון תיקון. זאת אחריות".


פורסם לראשונה 17/01/2007 00:27

 

בהכנת הידיעה השתתפו רוני סופר ואטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
התפטר. חלוץ
צילום: איי אף פי
הפציר בחלוץ להישאר. אולמרט
צילום: חיים צח
מומלצים