שתף קטע נבחר

צילום: מיכאל קרמר

ח"כים: על אולמרט ופרץ ללכת בעקבות חלוץ

התפטרותו של הרמטכ"ל, רב אלוף דן חלוץ, גררה עימה תגובות רבות - בעיקר מקרב אנשי ימין. מרביתם בירכו על החלטתו ותבעו כי ראש הממשלה ושר הביטחון יילכו בעקבותיו. המילואימניקים, שדרשו מחלוץ לשלם את מחיר המלחמה: "זה לא יום שמח, חלוץ הוא איש רב-זכויות"

התפטרותו של הרמטכ"ל, רב אלוף דן חלוץ הלילה, היכתה גלים במערכת הפוליטית. התגובה הראשונה הגיע מכיוונו של ראש הממשלה, אהוד אולמרט, אשר הביע צער עמוק על החלטתו של חלוץ להתפטר. ראש הממשלה ידע מבעוד מועד על ההחלטה של הרמטכ"ל וביקש ממנו לשקול את החלטתו שנית, אולם מלשכת ראש הממשלה נמסר כי לאור נחרצותו - לא נותר לאולמרט אלא לקבל את בקשתו. 

  

 

שר הביטחון לשעבר, בנימין בן אליעזר, שהיה ממבקריו הבולטים של חלוץ לאחר המלחמה, אמר הלילה ל-ynet: "צר לי על כך שחלוץ התפטר. אף אחד לא ייקח ממנו את העובדה שהוא מטובי מפקדי חיל האוויר שלנו". לדבריו, "אני מכבד את הרמטכ"ל על החלטתו. זה שהוא החליט להתפטר לבד, מזכה אותו אצלי בכל הכבוד".

 

"עכשיו תורם של אולמרט ופרץ"

יושב ראש סיעת הליכוד, חבר הכנסת גדעון סער, הגיב על התפטרותו של חלוץ בקריאה לראש הממשלה ולשר הביטחון ללכת בעקבות הרמטכ"ל ולהתפטר מתפקידם גם כן. לדברי סער "לא יתכן שהרמטכ"ל יישאר באחריות והממונים עליו בדרג המדיני, הנושאים באחריות מלאה למחדלי המלחמה וימשיכו להתחמק מאחריותם וימשיכו בתפקידם".

 

גם חבר הכנסת אפי איתם (איחוד לאומי-מפד"ל) הגיב על התפטרותו של הרמטכ"ל בקריאה דומה. לדבריו: "דן חלוץ הוא קצין עתיר זכויות שמדינת ישראל חבה לו חוב גדול על עשרות שנות פעילותו להגנת המדינה. התפטרותו היא תוצאה בלתי נמנעת של כישלון המלחמה בלבנון, והיא מימוש ראוי של עיקרון הנשיאה באחריות האישית. כעת מונחת התביעה ללקיחת אחריות אישית על תוצאות המלחמה על כתפיהם של ראש הממשלה ושר הביטחון".

 

חבר הכנסת יובל שטייניץ (ליכוד) חיזק את החלטתו של חלוץ ואמר: "אני מצדיע לדן חלוץ על עשרות שנים של שירות והקרבה למען ביטחון ישראל. מדובר באחד המפקדים המעולים ביותר של צה"ל מבחינה אנושית ואינטלקטואלית". 

 

עם זאת, שטייניץ הוסיף כי "חלוץ הבין שבמצב שנוצר הוא התקשה להנהיג את תהליך ההשתקמות והרענון בצה"ל, והעדיף את טובת המדינה על טובתו האישית".

 

סימן את הדרך

יושב ראש המפד"ל, חבר הכנסת זבולון אורלב, בירך על החלטתו של חלוץ ואמר: "חבל שחלוץ נאחז בקרנות המזבח עד כה, אולם מוטב מאוחר מאשר לעולם לא". לדבריו "אני מקווה שהתפטרותו של הרמטכ"ל תסמן את הדרך גם לראש הממשלה ולשר הביטחון. הנושאים כמוהו באחריות לכשלון מלחמת לבנון".

 

חבר הכנסת אחמד טיבי (רע"ם-תע"ל) אמר: "הבעיה היתה המלחמה עצמה ולא דרך ניהולה", והוסיף כי "גם אבירי הכוח נאלצים לשלם את מחיר הכוחנות הכושלת".

 

תגובה להתפטרותו של חלוץ הגיעו גם מרס"ן (מיל') יקיר שגב, ממובילי מאבק המילואימניקים, אשר דרשו את התפטרותו של חלוץ לאחר המלחמה. לדבריו: "הגיע הזמן. זה לא יום שמח לעם ישראל – דן חלוץ הוא אדם רב זכויות שפעל רבות למען בטחונה של ישראל. עם זאת, משבר האמון בצבא לא אפשר לו להוביל את שינוי המערכות הנדרש ולכן הגיע הזמן שהוא אכן יציע את התפטרותו". 

 

"תקוותיהם של אלפי חיילי המילואים והאזרחים שביקשו לראות מנהיגות שלוקחת אחריות על מעשיה התמלאו היום", הוסיף.

 

בהכנת הידיעה השתתפו רועי נחמיאס ומירי חסון
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הולך הביתה. חלוץ
צילום: תומריקו
צילום: ניב קלדרון
מברך. איתם
צילום: ניב קלדרון
צילום: דודי ועקנין
עכשיו תורו של הדרג המדיני. סער
צילום: דודי ועקנין
מומלצים