שתף קטע נבחר

צילום: מיכאל קרמר

חלוץ, האיש שעשה היסטוריה

איש לא יזכור לדן חלוץ את ההישג ההיסטורי שרשם: שבירת תקרת הזכוכית במינויו כרמטכ"ל ראשון מחיל האוויר. רבים מקשרים בין ההישג הזה, לכשלון, שבא שנה אחריו: מלחמת לבנון. פרופיל של האיש שעוזב את צה"ל הלילה

רב אלוף דן חלוץ, עשה במהלך שירותו בצה"ל את הבלתי ייאמן. הוא היה מפקד חיל האוויר הראשון שהצליח לשבור את תקרת הזכוכית, ולהתמנות לרמטכ"ל. אלא שאחרי מלחמת לבנון השנייה, איש לא יזכור לחלוץ את ההישג ההיסטורי הזה. גם לא את היישום המוצלח של תוכנית ההתנתקות. תחת זאת הוא ירשום בספרי ההיסטוריה פרק אחר: מלחמה שבה ישבו מיליון ישראלים במקלטים, ושנתפסת בציבור הישראלי ככישלון.

 

 

חלוץ, נשוי ואב לשלושה, הוא בוגר לימודי תואר ראשון בכלכלה באוניברסיטת תל-אביב. הוא היה הרמטכ"ל הראשון של צה"ל מחיל האוויר שמילא תפקיד של טייס והראשון בתפקיד ששימש בעבר מפקד חיל האוויר, למעט חיים לסקוב, שכיהן בשני התפקידים אך לא היה טייס.

 

מינויו לרמטכ"ל, בפברואר 2005, עורר התנגדות קשה בקרב אנשי וארגוני שמאל: על רקע ההתנקשות בחייו של סלאח שחאדה, אמר חלוץ אמר כי הוא "ישן טוב בלילה" בראיון לעיתונות. זאת למרות שבהתנקשות נהרגו חפים מפשע. עוד הוסיף , בראיון שהעניק לעיתון "הארץ": "אם את בכל זאת מאוד רוצה לדעת מה אני מרגיש כשאני משחרר פצצה, אז אני אומר לך - אני מרגיש מכה קלה באווירון כתוצאה משחרור הפצצה. כעבור שניה זה עובר, וזה הכל. זה מה שאני מרגיש". בעקבות דבריו אלה, נדרש חלוץ כעבור זמן לנמק את עמדתו ביחס לחיסולים בעתירה שהוגשה נגדו לבג"ץ.

 

רב אלוף דן חלוץ נולד בשנת 1948 בתל אביב. במהלך שירותו הצבאי מילא שורת התפקידים בחיל האוויר ובכלל. ב-1966 החל את שירותו הצבאי כצוער בקורס טיס אותו סיים כטייס קרב בשנת 1968. לאחר השלמת קורס אימון מבצעי על מטוס "אורגן" ושרות כטייס על מטוסי "מיסטר ו"ווטור" עבר בסוף 1969 לטייסת ה"פאנטום" הראשונה של חיל האויר.

  

ב-1968 השתתף חלוץ במלחמת ההתשה וביצע במסגרת הטייסת כ-40 גיחות מבצעיות. ב-1973 השתחרר מצה"ל ופנה ללימודים אקדמאיים, אך עם פרוץ מלחמת יום הכיפורים חזר לטייסת הפאנטומים והשתתתף בכ-43 גיחות מבצעיות. במהלך המלחמה רשם לזכותו שלוש הפלות של מטוסי אויב.

  

ב-1978 השתחרר פעם נוספת ושירת כטייס מילואים במשך כ-4 שנים. לאחר מכן חזר לשירות בחיל האוויר והוסב לטייס מטוסי אף-16. ב-1984 קיבל את הפיקוד על טייסת ה"פאנטום". שנתיים לאחר מכן מונה לתפקיד ראש היחידה המבצעית בפרוייקט מטוס הלביא.

 

ב-1991 התמנה למפקד בסיס חצור. ב-1993 הועלה לדרגת תת-אלוף ומונה לראש להק אויר. ב-1995 התמנה לראש מטה חיל האויר. ב-1998 הועלה לדרגת אלוף ושימש כעוזר ראש אגף המטה, במטה הכללי. שנה לאחר מכן, עם שינוי מבנה המטה הכללי, מונה האלוף חלוץ לראש אגף המבצעים הראשון. בשנת 2000 התמנה למפקד חיל האוויר וביולי 2004 מונה לתפקיד סגן הרמטכ"ל. לאחר מכן מונה, בפברואר 2005, לרמטכ"ל ראשון שענד כנפי טיס. באוגוסט 2005 יישם חלוץ את תוכנית ההתנתקות מעזה, והצליח לעשות זאת עם אפס נפגעים. למרות זאת, הפרגון לא נמשך זמן רב. בעקבות מלחמת לבנון קמה תנועת מילואמיניקים רחבה שקראה להתפטרות ראשי הצבא והמדינאים. הלילה נכנע חלוץ ללחצים והגיש את התפטרותו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יזכרו את הכשלונות. חלוץ
צילום: תומריקו
צילום: טל כהן
הרעייה. עירית חלוץ
צילום: טל כהן
מומלצים