שתף קטע נבחר

לכל ספר יש כתובת

מדי יום חמישי, מדור חדש יציג בפניכם יוזמות חברתיות הזקוקות לתמיכתכם. הפעם: יש לכם ספרים משומשים שאין בהם צורך? ארגון "עם הספר", הפועל להנגשת הקריאה בישראל, יעביר את הספרים שתתרמו להוסטלים, פנימיות או מרכזי תרבות בפריפריה

מה עושים שני חברים שנוכחו לדעת כי ילדי ישראל התרחקו מאוד מקריאה, עד-כדי-כך שבחלק מהבתים כלל לא ניתן למצוא ספרים? רון בן מנחם וצחי אלישע, צמד חברי ילדות שספרים היו חלק בלתי נפרד משנות התבגרותם, החליטו לתרגם את אהבתם למילה הכתובה ליוזמה ארצית. תכירו, "עם הספר", חברה ללא מטרות רווח שהוקמה באפריל 2006 במטרה לעודד את הקריאה בקרב ישראלים בני כל הגילאים.

 

את הפרויקט הגו בן מנחם ואלישע, שניהם בני 32, לפני כשנתיים. "היום ילדים קוראים פחות, יש להם מגוון פעילויות רחב הרבה יותר, טלוויזיה משחקי מחשב ואינטרנט, והקריאה נזנחה", מסביר בן מנחם, השוהה בימים אלה בניו-יורק. "אחת הדרכים להתמודד עם הבעיה היא לוודא שבביתו של כל ילד יהיו ספרים. מספיק שבכל בית יהיו עשרה ספרים כדי כדי שהקריאה תהיה נגישה עבור כל-אחד, ואז אולי במקום לצאת לרחוב כשמשעמם להם, הילדים ייקחו ספר ליד",

הוא מקווה. "ספר יכול לסייע בהעשרת השפה, בשיפור יכולות התקשורת, והמסקנה היא שפשוט צריך לדאוג שיהיו ספרים בכל בית. הבעיה היא שבישראל המצב אינו כזה, ולהרבה משפחות אין בכלל ספרים".

 

"מטרת הפעילות שלנו היא לעודד קריאה בעזרת הגדלת הנגישות לספרים ופעילויות תומכות קריאה", מעיד אלישע. "אנחנו מאתרים אוכלוסיות נזקקות או כאלה שאינן נגישות לספרים, כמו אסירים בבתי סוהר או בני-נוער וילדים בסיכון. בהמשך אנחנו מארגנים מערך התרמה, לעתים בשיתוף עמותות אחרות ולעתים יחד עם גופים עצמאיים כמו חברות היי-טק או בתי-ספר, ומביאים ספרים משומשים או חדשים לאוכלוסייה הרלוונטית. כך למשל במסגרת פרויקט "הספר הראשון שלי" שהתקיים בשיתוף עם עמותת "אלון", הענקנו לעשרות ילדים יוצאי אתיופיה המתגוררים בלוד ספר חדש במתנה". הספרים, מוסיף אלישע, נרכשו במיוחד למטרה זו הודות לתרומה כספית, וניתנו לילדים לאחר שהשלימו משימות קריאה.

 

 

"ספרים הם מוצר בסיסי"

מה גורם לשני אנשים להקים ארגון התנדבותי שכזה? בן מנחם מספר שכאשר עבד בניו-יורק הוא נתקל בארגון אמריקני דומה. "בסיס הפעילות של הארגון הוא שילוב בין רצון לתת ואהבת ספרים. אני מאוד אוהב לקרוא ורציתי שגם אנשים אחרים יזכו לכך. בעיני, כמו לאוכל ולמוצרי בסיס אחרים, גם לספרים כולם נזקקים. כיוון שהניסיון והידע שלי הם בתחום העסקי ואני לא מבין דבר בהקמת עמותות, שיתפתי ברעיון את צחי, שעובד בעמותת "מהות החיים". בהמשך, ליוזמה הצטרפו מכרים וחברים נוספים".

 

לצד אלישע ובן מנחם שותפים ב"עם הספר" המאמנת העסקית מיטל בציא-דאובר, עורכת-הדין אורית רוזנטל, הווטרינר ד"ר אלון כוכבי, אדריכלית הפנים ענבר אלישע והיזם העסקי עו"ד רותם דאובר. כל אלה אוספים ספרים שתורמים אנשים טובים ששמעו על היוזמה, ומעבירים אותם חינם אין כסף לספריות חדשות או קיימות במוסדות רחבי הארץ. בין היתר הקבוצה מספקת ספרים למעונות לנשים ונערות בסיכון, הוסטלים לשיקום אסירים, פנימיות לילדים ובני-נוער, בתי-ספר

וגנים בעיירות פיתוח ושכונות מצוקה, מועדוניות וצהרונים, מרכזי קליטה, מרכזי תרבות של המגזר הבדואי, הדרוזי והערבי - וגם לבסיסים צבאיים. במקביל, הם גם עורכים פעילויות תומכות קריאה במקומות הללו.

 

את הספרים, מספר אלישע, מעבירים לידיהם אנשים פרטיים שעוברים דירה ומבקשים לצמצם את ספרייתם, ספריות שברשותן עודפי ספרים וגם הוצאות לאור. עד עתה מומנה פעילות הארגון מכספם הפרטי של המייסדים, והם מקווים לגייס תמיכה באמצעות מענקים מקרנות, אירועי התרמה וחסויות של חברות מסחריות. במקביל הם פונים אל הציבור הרחב בבקשה להעביר אליהם ספרים משומשים שאין בהם עוד צורך: סיפורת לילדים, בני-נוער ומבוגרים בעברית, ערבית, רוסית ואמהרית, וכן אוטוביוגרפיות, מדריכים מקצועיים או ספרים בנושא העידן החדש. לכולם, הם מבטיחים, תימצא כתובת חדשה.

  

  • תרומת ספרים אפשר לשלוח ל"עם הספר", סמטת עוזיה 2/17, רמת-השרון, מיקוד 47297. לפרטים נוספים התקשרו 03-5472019 או כיתבו לאימייל peopleofthebook@gmail.com

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"הקריאה נזנחה". בן מנחם
צילום: אמיר תדהר
"הגדלת הנגישות". אלישע
צילום: אמיר תדהר
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים