שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  נוער וסקס: 63% מבני ה-15 קיימו יחסי מין

  באיזה גיל מתחילים לקיים יחסי מין? סקר שנערך בקרב בני נוער באשקלון מגלה נתונים מפתיעים: 63% מבני ה-15 כבר התנסו בסקס, מקרב הבנות בגיל זה - "רק" 44%. 5% מהתלמידים עשו את זה כבר בגיל 13

  מתחילים מוקדם: 63 אחוזים מהבנים בגיל 15 דיווחו שכבר קיימו יחסי מין וכך גם 44 אחוז מהבנות בגיל 16. כמעט 5 אחוזים מבני הנוער דיווחו שאיבדו את בתוליהם כבר בגיל 13. כך עולה מסקר שנערך על ידי לשכת הבריאות המחוזית באשקלון בתיכון בקרית-גת.

   

  בשנים האחרונות החלו בלשכת הבריאות לקיים סדנת הסברה וחינוך מיני לבני נוער בתיכונים ובמסגרות לא פורמליות כמו תנועות נוער. הסקר שנערך נועד לבחון את הידע של התלמידים ואת מקורותיו לצד ההתנהגות המינית שלהם.

   

  הגיל הממוצע של תחילת קיום יחסי מין היה 14 אצל בנים ו-15 אצל הבנות. נמצא גם כי רוב הצעירים (67 אחוז) שואבים ידע בתחום המין מחבריהם. מקור מידע נוסף הוא האינטרנט (44 אחוז), ההורים (22 אחוז) ובמקום האחרון כמקור לידע בתחום המיניות נמצאים גורמי המקצוע (6 אחוז).

   

  בני הנוער מדברים על נושאים הקשורים במיניותם בעיקר עם חבריהם (70 אחוז) או עם בני או בנות זוגם (25 אחוז). רק חמישה אחוזים מבני הנוער מדברים על כך עם ההורים או עם אנשי מקצוע.

   

  "המתבגרים לא חושבים שההורים יכולים לחדש להם משהו בתחום המין", אומרת עורכת המחקר שרית קופפרמן "רכזת קידום בריאות" בלשכת הבריאות המחוזית באשקלון. "גם לא כל מורה או אחות בבית הספר חשים שהם יכולים לדבר על הנושא הזה. את המידע מקבלים הצעירים בעיקר מאתרים פורנוגרפיים, שהידע מהם מאד לא נכון, מאד מוטעה ומכוון למטרה מסויימת או מהחברים שלהם, שהם בעצמם לא תמיד יודעים".

   

  אלכוהול וגלישה באינטרנט - מובילים לסקס

  קופפרמן ועמיתתה למחקר, אסתר דהן, העבירו שאלוני ידע לתלמידים לפני ההשתתפות בסדנה ואחריה. לפני הסדנה היה הציון הממוצע לשאלונים 28.6 נקודות ואחריה עלה הידע ואתו גם הציון ל-63.7. המחקר נערך בקרב תלמידי כיתה י' בתיכון בקרית-גת.

   

  החוקרות חיפשו קשר בין התנהגויות שונות לגיל קיום יחסי המין או למספר הפרטנרים. נמצא קשר מובהק בין שתיית אלכוהול ("שלא במסגרת הקידוש של יום שישי") ושתייה לפני יחסי המין לקיום יחסי מין בגיל צעיר יותר. עוד נמצא כי בני נוער שבילו ליד המחשב יותר מארבע שעות כל יום, לא למטרות לימודים ובני נוער שעסקו בפעילות ספורטיבית מוגברת היו בעלי מספר רב יותר של פרטנרים למין.

   

  קופפרמן ציינה כי "שמחנו לגלות הבדל משמעותי בידע של התלמידים לפני ואחרי השתתפותם בתוכנית. השלב הבא של המחקר יבדוק לאורך זמן האם חל גם שינוי בעמדות ובהתנהגות המינית של אותם תלמידים".

   

  85 אחוז מהתלמידים ציינו כי יש צורך לקיים סדנאות כאלו כחלק מתוכנית הלימודים. "הופתענו לגלות כי בני הנוער ציינו את נחיצות התוכנית כחלק בלתי נפרד ממערכת הלימודים על מנת לעזור להם לפתח מיומנויות אישיות בתחום המיניות", אמרה קופפרמן.

  פורסם לראשונה 22/01/2007 15:22

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  נוער וסקס. לא מחכים יותר מדי
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים