שתף קטע נבחר

צילום: דן בלילטי

קריאות במערכת הפוליטית: קצב, התפטר עכשיו

חברי כנסת ואישי ציבור הגיבו מייד ובקול כמעט אחיד להחלטת היועץ המשפטי לממשלה להאשים את הנשיא קצב באונס. קריאות רבות מימין ומשמאל להתפטרות הנשיא מסמנות את תחילת "הישורת האחרונה" בקרב על הנשיאות. יו"ר מרצ-יחד הודיע שאם הנשיא לא יתפטר - מפלגתו תוביל מהלך בכנסת להדחתו

גורמים רבים במערכת הפוליטית מיהרו להגיב הערב (יום ג') על החלטת היועץ המשפטי לממשלה להעמיד את נשיא המדינה קצב לדין באשמת אונס וקראו לו להתפטר.

 

 

חברת הכנסת שלי יחימוביץ' (העבודה), שליוותה את א', אחת המתלוננות נגד קצב בתחילת הפרשה, אומרת כי "כתב האישום שהוגש נגד הנשיא הוא חמור ביותר". יחימוביץ' הסבירה כי כל עוד הנשיא מכהן - לא ניתן להגיש נגדו כתב אישום ולכן הכנסת צריכה להדיחו לאלתר. "ביום הזה צריך לזכור את קורבנותיו של הנשיא שהיו מטרה להכפשות קשות בחודשים האחרונים, להתייצב לימינן ולחזק אותן בהליכים הקשים שעוד יעברו. יש לברך על כך ששלטון החוק נוהג בכל האזרחים כשווים ואינו מפלה לטובה אדם בעל שררה".

 

יו"ר סיעת הליכוד, ח"כ גדעון סער אומר כי "בנסיבות שנוצרו, הציפייה מנשיא המדינה היא שיתפטר מתפקידו. ההתפטרות מתחייבת מכבודו ומטובתו של מוסד הנשיאות והיא אינה קביעת אשמה או חפות, אשר נקבעות בהליך משפטי בלבד".

 

יו"ר הועדה לביקורת המדינה, ח"כ זבולון אורלב (איחוד לאומי-מפד”ל), אומר כי "זה יום עצוב למדינת ישראל ולאזרחיה, כמו גם למוסד הנשיאות. אני מאמין ומקווה כי גם בשעה זו הנשיא יידע להעדיף את טובת מוסד הנשיאות ויתפטר כמתחייב מתפקידו הייצוגי".

 

ח"כ אופיר פינס (העבודה) קורא לנשיא להתפטר "עוד הערב" ולהאבק על חפותו מחוץ לבית הנשיא. "כאזרח מספר אחת על קצב להעמיד את טובת המדינה בראש מעייניו ולהבין כי כל יום נוסף שלו בתפקיד מבזה את המדינה ואת מוסד הנשיאות", אומר פינס.

 

ח"כ רן כהן (מרצ-יחד): "החלטתו של מזוז אינה משאירה לנשיא קצב ולו דקה אחת של חסד בתפקידו. עליו להתפטר לאלתר, לאחר שביזה את מוסד הנשיאות, את עצמו ואת הציבור. הוא חייב לנו את החובה המוסרית המינימאלית הזו".

 

"אם לא ילך - נדיח אותו"

יו"ר מרצ-יחד, ח"כ יוסי ביילין, קורא לנשיא שלא להשתמש באפשרות העומדת לרשותו להמשיך בתפקידו עד תום כהונתו, ולהתפטר מייד מהתפקיד, "על מנת להציל את מוסד הנשיאות". לדברי ביילין - "הנזק שנגרם למוסד זה בחודשים האחרונים כה כבד שרק התפטרותו המיידית תוכל לסייע בתיקונו". ביילין הוסיף כי אם הנשיא לא יתפטר תוביל מפלגתו מהלך להדחתו באמצעות הכנסת.

 

גם ח"כ רונית תירוש (קדימה) מאיימת שהכנסת תפתח בהליך הדחה. לדבריה, "דווקא ביום קשה זה התגלה חוסנה המשפטי של מדינת ישראל הדמוקרטית. אני מצפה מהנשיא לשמור על כבודו של מוסד הנשיאות ולהשעות את עצמו כפי שהבטיחו פרקליטיו, וזאת על מנת למנוע תחילתו של תהליך הדחה על-ידי הכנסת".

 

יו"ר סיעת מרצ, ח"כ זהבה גלאון, קוראת לקצב להתפטר לאלתר מתפקידו ו"בכך לשים קץ לחיזיון המחפיר שנאשם במעשים כל כך חמורים ממשיך לעמוד בראש מוסד הנשיאות". לדבריה, "החלטת היועץ היא החלטה אמיצה והיא תשים קץ למסע ההכפשות של הנשיא ומקורביו בעולם התחתון נגד המתלוננת. היועץ הוכיח שגם האזרח מספר אחת לא נמצא מעל החוק ובכך הוא מסיר את הכתם שרבץ על מוסד הנשיאות".

 

יו"ר ועדת החוקה של הכנסת, ח"כ מנחם בן-ששון (קדימה), אמר כי הוא "מחזק את ידי המשטרה ורשויות החוק שטיפלו בנושא ללא משוא פנים, ואת היועץ המשפטי לממשלה שהגיש כתב אישום אמיץ". לדבריו, "הדבר מוכיח לנו שגם האזרח מספר אחת איננו מעל החוק. אני קורא לנשיא לשקול את המשך כהונתו".

 

"לשמור על כבוד מוסד הנשיאות"

גם ח"כ עמי אילון (העבודה) מצטרף לקריאות להתפטרות הנשיא. לדבריו: "כבודה של הדמוקרטיה הישראלית וכבודו של מוסד הנשיאות אינם מאפשרים מצב בו הנשיא ישמש בתפקידו תוך כדי משפט פלילי או תוך כדי שימוע. על משה קצב לנהל את המאבק על חפותו כאזרח מן השורה ולא מבית הנשיא".

 

ח"כ נדיה חילו (העבודה) אומרת כי "מוסד הנשיאות הוא סמל לערכים וניקיון כפיים ועליו להישאר כך", ולפיכך - היא קוראת לנשיא להתפטר מיד.

 

ח"כ יצחק גלנטי (גיל): הודיע שלאור החלטת מזוז - הוא יבחן אפשרות לחדש את הצעת החוק הנותנת לוועדת הכנסת אפשרות להכריז על נבצרות הנשיא. יוזמה זו עלתה בשלביה הראש/ונים של פרשת הנשיר, אך טרם הגיעה לכדי חקיקה.

 

גם ח"כ אבשלום וילן (מרצ-יחד) אומר שעל הנשיא להתפטר מיידית: "חשוד באונס יושב בתפקיד הרם ביותר במדינת ישראל. אין מנוס מהתפטרותו כדי להגן על מוסד הנשיאות ולהחזיר את אמון הציבור למשכן. יש לפיכך לבחור נשיא חדש לאלתר".

 

יו"ר נעמ"ת, עו"ד טליה לבני, קוראת לנשיא להתפטר לאלתר מתפקידו ובכך לשים קץ ל"ביזוי כבוד מוסד הנשיאות ולשמור על כבודם של אזרחיות ואזרחי ישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אמיר כהן
יחימוביץ'. "להדיח לאלתר"
צילום: אמיר כהן
צילום: דורון גולן
סער. "ציפייה שיתפטר"
צילום: דורון גולן
צילום: גיל יוחנן
אורלב. "יום עצוב"
צילום: גיל יוחנן
פינס. "שיתפטר עוד הערב"
צילום: ירון ברנר
צילום: גיל יוחנן
גלאון. "חיזיון מחפיר"
צילום: גיל יוחנן
צילום: אלי אלגרט
ביילין. "לפעול להדחה"
צילום: אלי אלגרט
אילון. כבודה של הדמוקרטיה
צילום: אמיר כהן
מומלצים