שתף קטע נבחר

נאספו החתימות הדרושות כדי לדון בהדחת קצב

חברת הכנסת זהבה גלאון ממשיכה במלאכת איסוף חתימות חברי כנסת הדרושים להדחת הנשיא. ח"כ בני אלון: "לא חותם. לא מצטרף למחול השדים הפופוליסטי". יו"ר ועדת חוקה יוזם שינוי ב"חוק יסוד הנשיא" שיאפשר להדיחו באמצעות רוב קטן. הערב מכנס קצב מסיבת עיתונאים ובה הוא צפוי להצהיר האם ישעה עצמו זמנית או יודיע על התפטרותו

מה יאמר הנשיא? משה קצב, יכנס הערב (יום ד') מסיבת העיתונאים בשעה 19:30, בבית הנשיא בירושלים. קצב ממתין לחזרתם של אחיו ומשפחתו מארצות הברית. במסיבת העיתונאים צפוי להודיע הנשיא על החלטתו להשעות את עצמו באופן זמני או על התפטרותו, בעקבות ההחלטה להגיש נגדו כתב אישום באשמת אונס, בעילה אסורה תוך ניצול יחסי מרות, מעשים מגונים והטרדה מינית, וכן במרמה, הפרת אמונים וקבלת דבר במרמה.

 

 

במקרה שיכריז קצב על נבצרות זמנית, תכהן יו"ר הכנסת, דליה איציק, כממלאת מקומו של קצב. אבל בכנסת כבר מגלגלים מחדש את רעיון ההדחה. חברת הכנסת זהבה גלאון (מרצ) החלה הבוקר במלאכת איסוף חתימותיהם של חברי כנסת, הדרושים להדחתו של נשיא המדינה, משה קצב. בשלב הראשון דרושות חתימותיהם של 20 חברי כנסת כדי להביא את הנושא לדיון. לדברי גלאון, "החתימה תהיה גילוי אחריות לכך שלא ניתן להסתפק בנבצרות. נבצרות היא בזיון, והכדור מתגלגל כעת לפתחם של חברי הכנסת".

 

גם ח"כ קולט אביטל, המועמדת לנשיאות מטעם העבודה, הודיעה כי היא מצטרפת ליוזמה להדחת הנשיא. עד לצהריים חתמו 27 ח"כים - וביניהם: יורם מרציאנו, רן כהן, אביגדור יצחקי, זהבה גלאון, אבשלום אבו וילן, שלי יחימוביץ', מתן וילנאי ורונית תירוש על מכתב ההדחה. ח"כ אלכס מילר (ישראל-ביתנו) סירב לחתום ואמר כי "זה עניין משפטי, צריך שבית המשפט יכריע". גם ח"כ בני אלון (האיחוד הלאומי) סירב לחתום, קרא להמתין להחלטת הנשיא ואמר כי לא יצטרף "למחול השדים הפופוליסטי". 

 

יו"ר ועדת חוקה, חוק ומשפט, ח"כ פרופ' מנחם בן ששון, הודיע כי יכנס את הוועדה לדיון בחוק יסוד: נשיא המדינה. הדיון יעסוק בנבצרות, בהעברת נשיא מכהונתו ובבחירת נשיא המדינה. לדברי בן ששון, "אני סבור כי יוזמת נבצרות צריכה להיות גם בידי הכנסת וכי יש לבחון בקפדנות ובביקורת את הצורך בתשעים חברי כנסת לשם הדחה. זהו חוק שנחקק בנסיבות אחרות ובתפיסה אחרת של מוסד נשיא מדינה".

 

גם ח"כ אחמד טיבי, שתמך בעבר בקצב אמר הבוקר כי "הנסיבות השתנו ולכן על הנשיא להתפטר לאלתר, מבלי לפגוע בזכותו למאבק על חפותו".

 

ח"כ מיכאל איתן הביע התנגדות ליוזמה להדחת הנשיא ואמר כי "העובדה שהיועץ המשפטי לממשלה טרם החליט להגיש כתב אישום ומתוך דבריו עולה כי קיימת גם אפשרות ולו קלושה שכתב האישום לא יוגש, מחייבת את חברי הכנסת בשלב זה להשעות את הנשיא ולהמתין עד להגשת כתב האישום. במקום להצטרף ללינץ' הציבורי של התקשורת עדיף שחברי הכנסת יפעלו על פי לשון החוק ורוח החוק".

 

בדיקת ynet: יחסי הכוחות בוועדת הכנסת 

חברי ועדת הכנסת, שאמורים לאשר את הנבצרות הזמנית, חלוקים בדעתם כיצד לנהוג כעת עם הנשיא. ממשאל שערך ynet בקרב 20 מתוך 24 חברי הוועדה, עולה כי מגוון הדעות רחב: 

 

שישה מהם תומכים בהכרזת "נבצרות" הנשיא, אך נגד הדחתו: בין הח"כים משה שרוני, אסתרינה טרטמן ("אני לא חושבת שתפקידנו להדיח מישהו וסומכת על רשויות המדינה"), אורי אריאל ("לא אתמוך בהדחה, כיוון שבשלב זה עדיין אין גזר דין"), דוד אזולאי, ליה שמטוב ("כל הסיפור הזה מוכיח שכל מוסד הנשיאות הוא מיותר ומבזבז את כספי הציבור") וח"כ יצחק גלנטי. 

 

2 ח"כים מתנגדים למצב ה"נבצרות" ובעד תהליך הדחה: שלי יחימוביץ ("נבצרות, משמע המשך עינוי דין של הנפגעות. אני מצפה ממנו שיודיע שהוא מתפטר ואם לא הכנסת חייבת להדיחו לאלתר") וח"כ יואל חסון. 

 

5 חברי כנסת תומכים בהכרזת נבצרות ובפתיחת תהליך הדחה: נדיה חילו, יורם מרציאנו, מוחמד בראכה ("הנשיא חייב ללכת הביתה ואם הוא לא יכול אז צריך לעזור לו ללכת"), זהבה גלאון, אביגדור יצחקי ("אני תומך בהדחה, למרות שזה לא יקרה, כי נדרש רוב של 90 ח"כים").  

 

6 מחברי ועדת הכנסת טרם גיבשו את עמדתם בנושא, או נמנעו מלגלות אותה: יו"ר הוועדה, רוחמה אברהם, סירבה להגיב, אחמד טיבי (נוטה לתמוך בהדחה, אך טרם החליט סופית), מאיר פרוש (מבקש להמתין לשימוע שייערך לנשיא) ושי חרמש. בקבוצה הזו נמצאים שני חברי כנסת, המתמודדים בעצמם לתפקיד: ראובן ריבלין, שאינו מתכוון להשתתף בהצבעה בשל ניגוד עיניינים, וח"כ קולט אביטל שהודיעה שתגבש את דעתה לגבי הדחה רק לאחר השימוע שייערך לנשיא.

 

קולו של הנשיא טרם נשמע, אולם פרקליטיו כינסו בעקבות ההתפתחויות מסיבת עיתונאים. לדבריהם, הנשיא יכריז על נבצרות ובקרוב מאוד יעזוב את המשכן. עורך הדין פרופסור דוד ליבאי, מפרקליטיו של קצב, אמר שהוא וחבריו לצוות הפרקליטים משוכנעים כי בשימוע שייערך בטרם יוגש כתב האישום, יתגלו פרטים חדשים. "נשיא המדינה משוכנע שעוד יתברר לכולם שהוא קורבן של האשמות שווא ונסיון להדיחו מכהונתו והוא יילחם להוכיח את חפותו". 


פורסם לראשונה 24/01/2007 09:56

 

בהכנת הידיעה השתתפו אבירם זינו, אטילה שומפלבי, רוני סופר ורועי נחמיאס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קצב. יגיב בערב
צילום: חגי אהרון
בן ששון. לבחון את הצורך ב-90 ח"כים
צילום: ניב קלדרון
גלאון. אוספות חתימות
צילום: ניב קלדרון
מומלצים