שתף קטע נבחר

קצב נגד התקשורת: שפכתם את דמי

נשיא המדינה, משה קצב, הקדיש חלק ניכר מנאומו לתקיפת התקשורת - ובעיקר ערוץ 2: "אנשי התקשורת, לא עצרתם לרגע, אף אחד מכם לא הישיר את עיניו לעובדות ואיש מכם לא עשה שום תחקיר על הטענות שהושמעו". במהלך נאומו אף התעמת הנשיא עם כתב הערוץ

נשיא המדינה נגד אמצעי התקשורת: נשיא המדינה, משה קצב, יצא נגד גורמים ציבוריים רבים במהלך נאומו החריף הערב, אבל מי שהיה במרכז ההתקפה היו כלי התקשורת. האופן בו סיקרה את הפרשה, במסגרתה צפוי להיות מוגש נגדו כתב אישום בגין אונס, היה סוג של "מרדף בזוי, ציד מכשפות".

 

קצב הטיח בתקשורת: "לא עצרתם לרגע, אולי מדובר בעלילת שקר. אף אחד מכם לא הישיר את עיניו לעובדות, איש מכם לא עשה שום תחקיר על כל הטענות שהושמעו. עברתם על כל כללי האתיקה העיתונאיים והייתה לכם רק מטרה אחת -להכפיש את נשיא המדינה". הוא אף טען כי "מקבלי ההחלטות הלכו בעקבות שטיפת המוח של אמצעי התקשורת האיומים".

 

הנשיא התייחס במיוחד לערוץ 2, וטען כי מדובר בכלי תקשורת ששופך את דמו כבר חצי שנה. קצב התפרץ לכיוונו של מגיש החדשות של ערוץ 2, גדי סוקניק, לאחר שזה ניסה לפנות אליו במילים "אדוני הנשיא". הנשיא התעמת מולו, וביקש ממנו לשתוק. "אתה דיברת חצי שנה, עכשיו זכותי לדבר. לא מוצא חן בעיניך אתה יכול להסתלק", צעק לעברו. 

 

הנשיא טען נגד הערוץ כי הוזמן לראיון בתוכנית "פגוש את העיתונות", אך יום לפני התאריך המיועד בוטל הראיון עמו ובמקום זאת התארח בתוכנית מוחמד דחלאן.

 

קצב טען נגד התנהלות התקשורת: "בבית המשפט הזה של התקשורת אין צורך בראיות או בעובדות, המשפט הציבורי הזה של התקשורת הסתיים מזמן - פסק הדין ניתן, הורשעתי וגורלי נגזר אפילו בטרם השמעתי מילה אחת. הלחץ של התקשורת היה כבד מנשוא. ב-2007 כל אדם יכול ללכת למשטרה ולהעליל על אדם אחר. זה קרה לי, זה יכול לקרות לכל אחד מאזרחי ישראל".

 

בנוגע לדרישה ממנו להתפטר שאל קצב: "בגלל הלינץ' התקשורתי עליי להתפטר? כולם ניזונים רק מהתקשורת העוינת, האם זו דרך נאותה לקבל החלטות?". הוא תקף את הקשר שקיים, לטענתו, בין התקשורת למשטרה ואמר: "המקרתיזם קם לתחייה כאן בישראל, ואחת הסכנות הגדולות ביותר זה השיתוף פעולה בין התקשורת למשטרת ישראל, שרומס את זכויות האזרח - גם אם הוא נשיא המדינה".

 

סמנכ"ל התוכן ועורך המהדורה המרכזית של ערוץ 2, אבי וייס, אמר בתגובה לדברי הנשיא כי "ההתקפה על התקשורת מוזרה לנוכח העובדה שלא התקשורת היא זו שהחליטה להגיש נגדו כתב אישום, אלא היועץ המשפטי לממשלה ופרקליטות המדינה. בניגוד לטענתו של הנשיא שלא ניתנה לו הזדמנות להשמיע את גרסתו במהלך כל תקופת הפרשה, ביקשנו ממנו להתראיין אך הוא סירב. לעומת זאת, בני משפחתו ועורכי דינו השמיעו את גרסתו כל אימת שחפצו".

 

גדי סוקניק אמר בתגובה: "את מה שהיה לי להגיד אמרתי במקום ובזמן שצריך היה לומר זאת. אני מבין שקריאות הביניים הוציאו את מר קצב מהכלים, אבל אני חשבתי שזו חובתי להעיר לו תוך כדי דיבור".

 

 

בהכנת הידיעה השתתפה קרן נתנזון
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קצב. נגד העיתונות
צילום: רויטרס
גדי סוקניק
צילום: חיים צח
מומלצים