שתף קטע נבחר

צילום: אלכס קולומויסקי

קצב: מתנהל נגדי מסע ציד; לא אתפטר עכשיו

בהופעתו הראשונה לאחר החלטת היועץ המשפטי להגיש נגדו כתב אישום, ירה נשיא המדינה, משה קצב, לכל הכיוונים. הוא האשים את היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, בהדלפה לתקשורת ובחריצת דינו בטרם עת. את המשטרה האשים בהתעלמות מעדויות שתמכו בגרסתו ובאיום על עדים מטעמו. את עיקר דבריו הקדיש לתקשורת, שאותה האשים ב"מסע ציד". הוא הודיע שלא יתפטר עד שיוגש נגדו כתב אישום

למרות הלחץ הציבורי, קצב לא מתפטר ויורה לכל הכיוונים: יממה לאחר שהתבשר שהוא צפוי לעמוד בפני כתב אישום חמור, התייצב אמש (ד') נשיא המדינה, משה קצב, והבהיר שלא יתפטר עד להגשת כתב אישום. הוא האשים את היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, בהדלפה לתקשורת ובכך שמיהר לחרוץ את דינו. את המשטרה האשים שהתעלמה במכוון מראיות שעמדו לטובתו וגם איימה על עדי הגנה. אך את עיקר דבריו הקדיש את למתקפה חריפה נגד כלי התקשורת, שאותם האשים ב"מסע ציד וטרף", משום שהוא נבחר לתפקיד.

 

מאשים את מזוז: הנשיא האשים את מזוז בהדלפה לתקשורת, "הזמנתי את היועץ המשפטי לכאן, דיווחתי לו על חשד לסחיטה, העברתי לו מסמך מפורט, את המסמך לא בחן שום משפטן, כתבתי אותו לבד. לא היה לי שום חשש". אך הסיפור דלף לתקשורת, "התבקשתי להגיב. רק גילה ואני ידענו, וזה דלף לתקשורת. טילפנתי ליועץ אחרי יומיים, ואמרתי לו שהתקשורת קיבלה הדלפה. אומר לי היועץ, 'אני לא מתכוון לא לאשר ולא להכחיש', אבל אז הופיע היועץ אחרי יום בכנסת והוציא הודעה שבה הוא מאשר את תוכן הפגישה, בניגוד למה שהוא אמר לי בטלפון".

 

עוד האשים קצב את מזוז בכך שהיה שותף ב"לינץ' התקשורתי", שהשפיע על מקבלי ההחלטות. "אינני מבין מדוע מצא היועץ המשפטי בראיון בחודש ספטמבר לומר שהוא לא מאמין לי. את דו"ח הביניים של צוות החקירה הוא לא קיבל ביום שהתראיין. הוא יכול היה לשתוק עד שהחקירה תסתיים. מה הוא מיהר להודיע שהוא מטיל ספק באמיתות דבריי? מה יאמר העד הפשוט שהוא כל כולו רועד כשהיא נכנס לחדר החקירות".


הנשיא ואשתו גילה מתחבקים לאחר הנאום (צילום: איי.פי)

 

קצב אמר שמעולם לא הוגשה נגדו תלונה במשטרה, "אני מודה, הצלחתם לעקור את החדווה בכהונה המכובדת של נשיאות מדינת ישראל, אבל מול הרמת ידיים וכניעה אני ניצב גם מול עלילות כזב, גם כאשר החוק הוא לצידי. נוח לי להתפטר, עייפתי מהרדיפה, ממסע הציד שעורכים נגדי, מה הטעם להישאר נשיא. אני מודיע שאני מוותר על החסינות, אם יודיע היועץ המשפטי שיגיש כתב אישום". 

 

מאשים את המשטרה: "המשטרה הלכה בעקבות התקשורת, מתוך עוינות ולהט בלתי נשלט. היא הגיעה לכל בחורה שעבדה איתי במשך 35 שנה, וחקרה אותה. מתוך עשרות שנחקרו שלוש מסרו את העדויות הקשות ביותר, אבל שלושתן רצו לעבוד איתי בבית הנשיא ואני סירבתי כי ידעתי שהן לא מתאימות. הרי יכולתי לקבל אותן, זו הייתה עבורן יוקרה לעבוד במוסד הנשיאות. אני עבדתי איתן בעבר וידעתי שהן לא מתאימות לעבוד פה. כשהמשטרה הגיעה אליהן, הן ראו זאת כשעת כושר לנקום".

 

מאשים את התקשורת: במהלך מסיבת העיתונאים, התעמת בשידור חי הנשיא עם שדר ערוץ 2, גדי סוקניק, והאשים את הערוץ ברדיפתו, "לא עצרתם לרגע, אתם אנשי התקשורת, אולי מדובר בעלילת שקר, אף אחד מכם לא הישיר את עיניו לעובדות, איש מכם לא עשה שום תחקיר על כל הטענות שהושמעו. עברתם על כל כללי האתיקה העיתונאיים ולכם הייתה רק מטרה אחת - להכפיש את נשיא המדינה. כאב לכם שנבחרתי לפני שש שנים וחצי לנשיא המדינה". 

 

הנשיא אמר שהתקשורת משתפת פעולה עם המשטרה, "המקרתיזם קם לתחייה כאן בישראל ואחת הסכנות הגדולות ביותר זה השיתוף פעולה בין התקשורת למשטרת ישראל".

 

קצב הזכיר שכאשר נבחר, "כתב אחד העיתונים שההרגשה היא אותה הרגשה שאחזה בהם כשנרצח יצחק רבין". לדבריו, "גם נשיא הוא בנאדם. משפחתו איננה עשוייה מפלדה וגם משפחתי לא שונה. אינני מאחל לשונאי את מה שעבר עליי ב-6 החודשים האחרונים. במשך שישה חודשים - משפחתי, אני, חבריי בארץ ובעולם עומדים בפניי מתקפה ארסית, איומה, כאשר מידע שיקרי מגיע לכל בית בישראל והופך את שמי, כאדם, אזרח, נשיא למרמס".


נאום ה"אני מאשים" של קצב (צילום: חיים צח)

   

קצב: אל תאמינו להכפשות ולשקרים 

כשקולו חנוק מדמעות, המשיך הנשיא: "איאבק עד כלות נשמתי, גם אם יהיה צורך לנהל מלחמת עולם, כדי להוכיח את חפותי. איאבק כדי לנקות את שמי שוב. רעייתי גילה ומשפחתי עומדים לצדי. ככל שיעבור הזמן ויתבררו העובדות, כל אחד מהאזרחים יבין את גודל העוול הנושא שהתרחש פה. אזרחי ישראל - אל תאמינו להשמצות, להכפשות ולשקרים. יש אמת אחת בלבד.

 

"אני נתון למתקפה מהגרועות שהיו בתולדות מדינת ישראל. נרשמה פה עלילה שפלה, כואבת, שגורמת לנו סבל ויסורים. אני מעריך שגם אתם אזרחי ישראל עוברים כאב נוכח הפרסומים. במשך החודשים האחרונים מתנהלת שטיפת מוח שלא הייתה כדוגמתה. שמעתם מדי ערב, מדי שעה במשך שישה חודשים, פרטים, נתונים, פרשנויות על מעשים נוראיים של נשיא ישראל".

 

לפני נאומו של הנשיא, נודע כי קצב בחר שלא להתפטר גם לאחר המלצת היועץ המשפטי לממשלה להגיש נגדו כתב אישום חמור על שורת עבירות מין. פרקליטיו של קצב פנו בצהריים אל יו"ר הכנסת, דליה איציק, ויו"ר ועדת הכנסת, רוחמה אברהם, כדי להודיע להן כי על קצב נבצר מלמלא את תפקידו ולפיכך הם מבקשים "נבצרות זמנית".


פורסם לראשונה 24/01/2007 19:20

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יורה לכל הכיוונים. קצב במסיבת העיתונאים
צילום: חיים צח
צילום: ניב קלדרון
מאשים את מזוז בהדלפה
צילום: ניב קלדרון
גילה קצב בבואה למסיבת העיתונאים
צילום: רויטרס
צילום: גיל יוחנן
משתלח גם בחוקרי המשטרה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים