שתף קטע נבחר

נבלם הגידול במימדי העוני - ועדיין: כל ישראלי רביעי

מנתוני המוסד לביטוח לאומי עולה כי יותר מ-1.6 מיליון ישראלים חיים מתחת לקו העוני, 775 אלף מהם ילדים. אמנם נבלם הגידול במספר העניים, אך עדיין 23% מהקשישים חיים מתחת לקו

1,630,100 ישראלים חיים מתחת לקו העוני, כאשר סך המשפחות העניות החיות בארץ עומד על כ 404 אלף משפחות, מתוכן, 174.6 אלף משפחות בהן ראש המשפחה עובד. כך עולה מנתוני מדו"ח העוני שפורסם היום (ה') על-ידי המוסד לביטוח לאומי. הדו"ח מתייחס למחצית השנייה של שנת 2005 ולמחצית הראשונה של שנת 2006.

 

מהביטוח הלאומי נמסר כי נרשמה יציבות יחסית במספר העניים בישראל, נבלמה מגמת העלייה בתחולת העוני בקרב ילדים ומשפחות ונמשכה הירידה במספר הקשישים העניים. מהדו"ח עולה עוד כי מספר הילדים החיים בעוני בישראל עומד על מספר שיא של למעלה מ-775 אלף ילדים (35.2% מכלל הילדים בישראל).

 

עוד עולה מהנתונים כי המצב אצל הקשישים העניים "טוב" מעט יותר, כאשר 89.6 אלף משפחות שבראשן קשיש (22.9% מהקשישים) חיות בעוני, ירידה מאז שנת 2005 בה היו 94.3 משפחות (24.4%) שבראשן עומד קשיש שחיו מתחת לקו העוני. בביטוח הלאומי מסבירים את השיפור במצב הקשישים העניים בהעלאה המשמעותית של קצבאות השלמת הכנסה לקשישים מעוטי יכולת. עם זאת נמסר מהביטוח הלאומי כי "לא כל היקף ההטבה בא לידי ביטוי בדו"ח הנוכחי, ומשום כך אנו צפויים לראות בדו"ח הבא שיפור נוסף במספר הקשישים העניים".

 

מנכ"ל המוסד לביטוח לאומי, ד"ר יגאל בן שלום, אמר בעקבות ממצאי הדו"ח: "מספר העניים בישראל עדיין גבוה אולם רואים אנו כי אין זו גזירה משמים ואם הממשלה מאמצת אמצעי מדיניות חברתית נכונה ניתן לצמצם את מספר האנשים החיים בעוני בישראל". ד"ר בן שלום העריך שהממשלה תאמץ בחודש הקרוב את המלצות המוסד לביטוח לאומי להנהגת מס הכנסה שלילי בישראל דבר שיביא בעתיד לשיפור נוסף במצב המשפחות ובקרב אנשים עובדים החיים בעוני

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ג'רמי פלדמן
404 אלף משפחות עניות בישראל
צילום: ג'רמי פלדמן
צילום: חיים צח
ד"ר בן שלום. זו לא גזירה משמיים
צילום: חיים צח
מומלצים